Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-14 17:36
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Patriarchat moskiewski: aborcja nie jest leczeniem

Patriarchat moskiewski wystąpił z nową inicjatywą po tym, jak Duma Państwowa Rosji odrzuciła projekt zakazu finansowania aborcji z budżetu państwa.

Autor/źródło: pixabay.com

Duma Państwowa Rosji odrzuciła projekt zakazu finansowania aborcji z budżetu państwa ze względu „na możliwość zwiększenia działalności przestępczej” w tej sferze, jak argumentowali parlamentarni eksperci.

Kościelną propozycję przedstawił Władimir Legojda, szef synodalnego Wydziału ds. Kontaktów ze Społeczeństwem i Mediami.

Władimir Legojda powiedział, że aborcja powinna przestać być częścią państwowych usług medycznych, gdyż ciąża nie jest chorobą, a jej przerwanie nie jest zwykłą operacją lekarską. Powołał się na praktykę światową, gdzie jego zdaniem w wielu krajach aborcja nie jest finansowana z budżetu państwa. Podkreślił, że nawet najbardziej bogate kraje nie będą bezpłatnie rozdawały narkotyków, wyrobów nikotynowych czy alkoholu, gdyż szkodzą one zdrowiu. Tym bardziej nikt nie wpadnie na pomysł wydawania bezpłatnych doz narkomanowi, aby uchronić społeczeństwo od przestępstw kryminalnych. Legojda zaznaczył, że jeśli państwo ustali taryfę opłat za aborcję, to nielegalny biznes aborcyjny nie będzie się rozwijał.

Rzecznik patriarchatu moskiewskiego zarzucił ośrodkom badania opinii publicznej, że stawiając w ankiecie pytanie „Czy można uczynić płatną procedurę medyczną, która do tej pory była bezpłatna?” otrzymują większość wypowiedzi sprzeciwiających się wprowadzeniu płatnych aborcji.


W. Raiter, Moskwa/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-14 15:03:18
miniaturka

Rok 2017 - Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu MB Częstochowskiej

Sejm przyjmie uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W listopadzie podobną uchwałę przyjął Senat RP.
2016-12-14 15:24:03
miniaturka

Rada Kardynałów: misyjność i synodalność Kościoła głównymi tematami obrad

Dynamika misyjna i synodalność Kościoła zostały wskazane przez Radę Kardynałów jako wytyczne reformy dykasterii Kurii Rzymskiej – stwierdził podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Greg Burke.
2016-12-14 15:49:28
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu apeluje o modlitwę i pomoc dla Syrii

O modlitwę w intencji pokoju w Syrii i włączenie się w program Caritas „Rodzina Rodzinie” zaapelował abp Stanisław Gądecki, który osobiście wspiera jedną z rodzin syryjskich.
2016-12-14 18:01:55
miniaturka

Watykan przeciwko dehumanizacji konfliktów zbrojnych

Dopóki dominuje logika wojny, trzeba zrobić wszystko, by ograniczyć cierpienia jakie zadają ludziom konflikty zbrojne – powiedział przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy genewskich agendach ONZ.
2016-12-14 18:23:17
miniaturka

Bp Hinder: Jubileusz miłosierdzia na nowo zbliżył ludzi do wiary

Jubileusz Miłosierdzia na nowo zbliżył ludzi do wiary i był okazją do pojednania i przebaczenia, szczególnie dla tych, którzy zgubili drogę do Chrystusa – podkreśla bp Paul Hinder OFM Cap.
2016-12-14 18:42:58
miniaturka

Papieska katecheza o nadziei: Bóg zwycięża grzechy

Kontynuując rozpoczęty przed tygodniem cykl katechez o chrześcijańskiej nadziei, na dzisiejszej audiencji Ojciec Święty sięgnął znowu do Księgi Izajasza.