Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-14 14:30
KAI/mm

Bp Czaja: Radujcie się! Pan jest blisko

Radujcie się! Pan jest blisko – powiedział bp Andrzej Czaja w Studenckim Centrum Kultury w Opolu przed koncertem kolęd i pastorałek, który posłużył jako materiał do płyty „Opolskie kolędowanie 2016”. Premiera albumu przed świętami Bożego Narodzenia.

Autor/źródło: Wikimedia

Opolski biskup przyznał, że w codzienności nie zawsze potrafimy rozeznawać bliskość Pana, a jeszcze trudniej nam tą bliskością Boga żyć. „Czasem jest On zostawiony na marginesie życia i dlatego Kościół co roku obchodzi święta Bożego Narodzenia, by postawić nam przed oczy znak Dzieciątka w żłóbku z wyciągniętymi rączkami. Ten znak trzeba nam na nowo odczytać. Bóg jest dla nas, kocha nas i pragnie dla nas szczęścia, chce być w naszych ramionach, sercach i domach. A kolędy pomagają nam te treści rozważać, medytować i się nimi cieszyć” – zaznaczył i dodał, że śpiew kolęd w Adwencie traktuje jako rozgrzewkę przed śpiewaniem ich w czasie nadchodzących świąt.


„Uniwersyteckie Kolędowanie” to projekt muzyczny przygotowany przez środowisko Uniwersytetu Opolskiego wraz z udziałem władz miasta i Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej. Podczas koncertu zebrane zostały środki na rzecz odbudowy katedry opolskiej.


„Jako środowisko uniwersyteckie wiemy jak ważną rolę spełnia katedra opolska” – przyznał jeden z organizatorów Szymon Wolf. „Wiemy również, iż wnętrze katedry oraz jej mury zewnętrzne są w bardzo złej kondycji technicznej. Stan cegieł elewacji zewnętrznej zagraża wręcz bezpieczeństwu osób nawiedzających świątynię. Poprzez organizację koncertu chcieliśmy włączyć się w zbiórkę pieniędzy potrzebnych na renowację katedry” – podkreślił.


Aranżacje muzyczne opracował zespół Iwan Iwanialia, który wygrał m.in. Zimową Giełdę Piosenki, jeden z ważniejszych przeglądów muzycznych w Polsce. Na scenie wystąpili dobrze zapowiadający się młodzi artyści: Daniel Cebula-Orynicz (finalista Voice of Poland), Piotr Tłustochowicz (finalista Voice of Poland) oraz Gabriela Machej (finalistka Mam Talent). Wszystkie utwory, wykonane podczas koncertu, znajdą się na płycie „Opolskie kolędowanie 2016”, która ukaże się jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

hh / Opole

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-14 10:55:32
miniaturka

Nowa książka bp. Rysia nt. historii Kościoła

Wczoraj w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie odbyła się promocja nowej książki bp. Grzegorza Rysia pt. "Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła".
2016-12-14 11:48:13
miniaturka

Kanada: proliferka Mary Wagner znów aresztowana

Proliferka starała się dostać do kliniki aborcyjnej w Toronto, gdzie jak zwykle, chciała przekonywać kobiety, które zamierzają usunąć ciążę do zmiany zdania.
2016-12-14 12:41:04
miniaturka

Bp Wiesław Śmigiel: Papież intryguje, mobilizuje i pobudza [WYWIAD]

- Kościół w Polsce, wbrew pozorom ma z czego się nawracać - mówi biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej i członek Komisji Duszpasterstwa KEP.
2016-12-14 15:03:18
miniaturka

Rok 2017 - Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu MB Częstochowskiej

Sejm przyjmie uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W listopadzie podobną uchwałę przyjął Senat RP.
2016-12-14 15:24:03
miniaturka

Rada Kardynałów: misyjność i synodalność Kościoła głównymi tematami obrad

Dynamika misyjna i synodalność Kościoła zostały wskazane przez Radę Kardynałów jako wytyczne reformy dykasterii Kurii Rzymskiej – stwierdził podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Greg Burke.
2016-12-14 15:49:28
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu apeluje o modlitwę i pomoc dla Syrii

O modlitwę w intencji pokoju w Syrii i włączenie się w program Caritas „Rodzina Rodzinie” zaapelował abp Stanisław Gądecki, który osobiście wspiera jedną z rodzin syryjskich.