Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-14 12:05
KAI/mm

Nowa książka bp. Rysia nt. historii Kościoła

Wczoraj w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie odbyła się promocja nowej książki bp. Grzegorza Rysia pt. "Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła".

Autor/źródło: Eliza Barkiewicz/episkopat.pl

Z autorem rozmawiali prof. Jacek Purchla, prof. Krzysztof Stopka i ks. prof. Jacek Urban. Wydarzenie poprowadził Marek Zając. Rozpoczynając spotkanie redaktor zadał pytanie o to, jaka myśl pojawiła się po przeczytaniu książki bp. Rysia u zaproszonych gości. "W tej książce biskup Ryś łączy ze sobą rzeczy, które inni boją się połączyć. Obiektywizm historyka z byciem prawdziwym synem Kościoła. Nie boi się tematów trudnych, których podjęcie uważa za swój święty obowiązek, nie bojąc się oporu czy zdumienia, który może napotkać" - powiedział ks. prof. Urban.


Prof. Purchla zauważył, że promowana książka jest świadectwem myślenia otwartego i odwagi w podejmowaniu tematów tabu. "Gdy sięgałem po tą książkę zastanawiałem się czy Kościół może być sędzią we własnych sprawach. Zastanawiałem się na ile będzie w niej sprzeczności między wiarą a widzeniem uczonego. Jestem rozczarowany - nie ma tego. Książkę czyta się jak powieść" - przyznał.


Z kolei prof. Stopka, mediewista, stwierdził, że publikacja to wspaniałe ujęcie wielu problemów z historii Kościoła. "Książka pokazuje pokazuje warsztat prawdziwego historyka i rzetelnego człowieka, trzymającego się źródeł historycznych. To, co mnie uderzyło to wnikliwe podejście do ewolucji instytucji Kościoła przez wieki" - opisał.


Sam autor stwierdził, że w książce znalazło się wiele przykładów jak Kościół się rozwija. "Kościół nieraz do prawd dla nas oczywistych dochodził przez wieki - nie oceniajmy tamtych ludzi miarą naszego sumienia, bo wtedy robimy podstawowy błąd metodologiczny. Jak próbujemy XVI-wiecznym chrześcijanom przypisać nasze rozumienie prawd objawionych. Zakładajmy z wiarą, że Kościół rozwija się z Duchem Świętym" - powiedział.


Jak podkreślali rozmówcy spotkania, książka jest pełna ciekawych, a czasem trudnych tematów. "Wyzwanie sekt - dwie ilustracje historyczne", "Wyjąć księdza spod świeckich paragrafów", "Grzech w Kościele czy grzech Kościoła" oraz "Czy chrześcijaństwo zmieniło świat" - to tylko kilka tytułów podrozdziałów publikacji, które skłaniają do jej lektury.


W czasie spotkania poruszono również temat pokory w podejściu do historii. Bp Ryś powiedział, że według niego Kościół ma dość pokory, by przyjąć, że przez te 20 wieków był taki, jaki był. "To by było przepiękne, żeby miał tą pokorę. Żeby przyjąć, że nie wszystko było w nim fantastyczne, że nie wszystko zawsze rozumiał, że nie wszystko było w nim święte. Ale to, że jest stanowi niesamowitą i największą wartość" - zaznaczył autor publikacji.


Książka "Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła" powstawała przez ostatnie 25 lat i stanowi pierwsze tak szerokie przedstawienie historycznego dorobku biskupa Grzegorza Rysia - cenionego historyka mediewisty, aktywnego rekolekcjonisty i przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa "Znak".

luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy