Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-14 09:43
RV/mm

Irlandia: głos biskupów w debacie publicznej o aborcji

Aborcja to nie „zabieg leczniczy” – przypomniała Konferencja Episkopatu Irlandii tamtejszemu parlamentowi.

Autor/źródło: pixabay.com

Biskupi włączyli się do debaty publicznej o możliwości uchylenia VIII poprawki do konstytucji tego kraju, która zrównuje prawa nienarodzonego dziecka z prawami jego matki. Wydali oni specjalny dokument skierowany do Zgromadzenia Narodowego. Nosi on tytuł: „Dwa życia, jedna miłość”.


Hierarchowie bronią dotychczasowych przepisów, określając przerywanie ciąży jako „poważnie niemoralne w jakichkolwiek okolicznościach”. Ich zdaniem proponowane zmiany „nie służyłyby niczemu, jak tylko temu, by odebrać prawo do życia niektórym z nienarodzonych”. Biskupi wyrażają zdecydowane przekonanie, „że każde dziecko, które jeszcze nie przyszło na świat, niezależnie od swojej kondycji zdrowotnej czy okoliczności narodzin, powinno być traktowane na równi z innymi”. Dbać o „kulturę życia” – uważają irlandzcy hierarchowie – „pozostaje w interesie każdego pokolenia i określa nas jako społeczeństwo”.


tm/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-14 08:36:00
miniaturka

Aleppo: mimo cierpienia nadzieja na pokojowe Boże Narodzenie

Liczymy, że zbliżające się Boże Narodzenie będzie miało w tym roku w Aleppo zupełnie inny charakter. Wciąż szerzy się przemoc i ludzie bardzo cierpią, ale rośnie nadzieja na pokój. Tak trwającą ofensywę wojsk rządowych, komentuje maronicki arcybiskup Aleppo.
2016-12-14 08:41:57
miniaturka

Irak: biskup zachęca chrześcijan do pozostania w kraju

„Państwo Islamskie zostanie prędzej czy później pokonane, ale problem stanowi ideologia wykluczenia i przemocy, która szerzy się wśród niektórych irackich muzułmanów” – wyznał chaldejski arcybiskup Irbilu Baszar Matti Warda.
2016-12-14 09:36:06
miniaturka

Prawie 40 proc. Irlandczyków chce spotkać się z Franciszkiem

Prawie 40 proc. mieszkańców Irlandii deklaruje, że wybierze się zobaczyć papieża w czasie jego wizyty w tym kraju w 2018 r.
2016-12-14 10:20:33
miniaturka

Abp Auza w ONZ: ludzie starsi to punkt odniesienia dla społeczeństwa

- Musimy uznać, że godność nie maleje z wiekiem czy zmniejszoną produktywnością – powiedział watykański dyplomata, stały watykański obserwator przy ONZ.
2016-12-14 10:55:32
miniaturka

Nowa książka bp. Rysia nt. historii Kościoła

Wczoraj w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie odbyła się promocja nowej książki bp. Grzegorza Rysia pt. "Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła".
2016-12-14 11:48:13
miniaturka

Kanada: proliferka Mary Wagner znów aresztowana

Proliferka starała się dostać do kliniki aborcyjnej w Toronto, gdzie jak zwykle, chciała przekonywać kobiety, które zamierzają usunąć ciążę do zmiany zdania.