Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-14 08:38
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Irak: biskup zachęca chrześcijan do pozostania w kraju

„Państwo Islamskie zostanie prędzej czy później pokonane, ale problem stanowi ideologia wykluczenia i przemocy, która szerzy się wśród niektórych irackich muzułmanów” – wyznał chaldejski arcybiskup Irbilu Baszar Matti Warda.

Autor/źródło: pixabay

Arcybiskup odpowiedział w ten sposób na pytanie, dlaczego chrześcijańscy uchodźcy z równiny Niniwy nie wracają na razie do wyzwolonych już miejscowości, takich jak Karakosz, i z jakiego powodu emigrują.

„Mentalność fundamentalistyczna rośnie w siłę, rośnie korupcja, rosną problemy społeczne, nie ma pracy… to wszystko prawda” – wskazał hierarcha, ale dodał, że najlepszym rozwiązaniem pozostaje nie opuszczać ojczyzny i pracować nad jej przekształceniem. „Dla wyjeżdżających nie mam pieniędzy do zaoferowania, ale dla tych, co zostają tu, na miejscu, zawsze coś znajdę” – powiedział zwierzchnik katolików chaldejskich w stolicy irackiego Kurdystanu. Podkreślił, że aby zmienić obecną sytuację, należy skupić się na edukacji i na wprowadzaniu zmian kulturowych, w czym Kościół katolicki współpracuje bezpośrednio z miejscowymi przywódcami religijnymi wyznawców islamu. „Istnieje nadzieja na pokój, a zwłaszcza na wychowanie do pokoju” – uważa abp Warda.

tm/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-14 07:19:58
miniaturka

Kard. Kasper ma nadzieję na interkomunię z luteranami, w szczególnych przypadkach

Prymat Piotrowy napotyka u niekatolików silne opory natury emocjonalnej. W ich przełamaniu służą osobiste spotkania. A na tym polu Franciszek jest bardzo skuteczny – zauważa kard. Walter Kasper.
2016-12-14 08:11:31
miniaturka

Abp Szewczuk w Odessie: wychodzimy z podziemia

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego złożył wizytę w Odessie. Podczas liturgii dla tamtejszych wiernych zauważył, że są oni prawdopodobnie najbardziej dyskryminowaną wspólnotą religijną na Ukrainie.
2016-12-14 08:36:00
miniaturka

Aleppo: mimo cierpienia nadzieja na pokojowe Boże Narodzenie

Liczymy, że zbliżające się Boże Narodzenie będzie miało w tym roku w Aleppo zupełnie inny charakter. Wciąż szerzy się przemoc i ludzie bardzo cierpią, ale rośnie nadzieja na pokój. Tak trwającą ofensywę wojsk rządowych, komentuje maronicki arcybiskup Aleppo.
2016-12-14 09:36:06
miniaturka

Prawie 40 proc. Irlandczyków chce spotkać się z Franciszkiem

Prawie 40 proc. mieszkańców Irlandii deklaruje, że wybierze się zobaczyć papieża w czasie jego wizyty w tym kraju w 2018 r.
2016-12-14 09:55:55
miniaturka

Irlandia: głos biskupów w debacie publicznej o aborcji

Aborcja to nie „zabieg leczniczy” – przypomniała Konferencja Episkopatu Irlandii tamtejszemu parlamentowi.
2016-12-14 10:20:33
miniaturka

Abp Auza w ONZ: ludzie starsi to punkt odniesienia dla społeczeństwa

- Musimy uznać, że godność nie maleje z wiekiem czy zmniejszoną produktywnością – powiedział watykański dyplomata, stały watykański obserwator przy ONZ.