Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-14 08:07
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Abp Szewczuk w Odessie: wychodzimy z podziemia

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego złożył wizytę w Odessie. Podczas liturgii dla tamtejszych wiernych zauważył, że są oni prawdopodobnie najbardziej dyskryminowaną wspólnotą religijną na Ukrainie.

Autor/źródło: pixabay

Grekokatolicy do  dziś spotykają się na liturgii w prywatnym domu, który służy im za katedrę.

Abp Światosław Szewczuk zachęcił ich jednak, by się nie lękali, bo Pan Bóg jest miłosierny. „Bądźcie prawdziwymi chrześcijanami, pierwsi wychodźcie do ludzi, bez względu na ich język, narodowość czy religię. Wychodzimy z podziemia” – powiedział na Krymie kijowsko-halicki arcybiskup większy. Podziękował też wszystkim kapłanom, zakonnicom i świeckim, którzy służą Kościołowi na tych południowych terytoriach Ukrainy.

kb/ rv, risu

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-13 22:48:31
miniaturka

Projektor – niezbędne narzędzie ewangelizacji

Na obecność rzutników, które w polskich kościołach funkcjonują od lat i skutecznie pomagają w ewangelizacji, zwrócił uwagę ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.
2016-12-14 07:14:33
miniaturka

Opublikowano siódmą część Dzieł wszystkich Józefa Ratzingera

Tematowi Soboru Watykańskiego II poświęcona jest siódma część „Dzieł wszystkich” Josepha Ratzingera – późniejszego papieża Benedykta XVI. Dzieli się na dwa tomy.
2016-12-14 07:19:58
miniaturka

Kard. Kasper ma nadzieję na interkomunię z luteranami, w szczególnych przypadkach

Prymat Piotrowy napotyka u niekatolików silne opory natury emocjonalnej. W ich przełamaniu służą osobiste spotkania. A na tym polu Franciszek jest bardzo skuteczny – zauważa kard. Walter Kasper.
2016-12-14 08:36:00
miniaturka

Aleppo: mimo cierpienia nadzieja na pokojowe Boże Narodzenie

Liczymy, że zbliżające się Boże Narodzenie będzie miało w tym roku w Aleppo zupełnie inny charakter. Wciąż szerzy się przemoc i ludzie bardzo cierpią, ale rośnie nadzieja na pokój. Tak trwającą ofensywę wojsk rządowych, komentuje maronicki arcybiskup Aleppo.
2016-12-14 08:41:57
miniaturka

Irak: biskup zachęca chrześcijan do pozostania w kraju

„Państwo Islamskie zostanie prędzej czy później pokonane, ale problem stanowi ideologia wykluczenia i przemocy, która szerzy się wśród niektórych irackich muzułmanów” – wyznał chaldejski arcybiskup Irbilu Baszar Matti Warda.
2016-12-14 09:36:06
miniaturka

Prawie 40 proc. Irlandczyków chce spotkać się z Franciszkiem

Prawie 40 proc. mieszkańców Irlandii deklaruje, że wybierze się zobaczyć papieża w czasie jego wizyty w tym kraju w 2018 r.