Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-13 18:29
RV/mm

Franciszek mediuje w sprawie pokoju w Syrii

Papież zaapelował o położenie kresu przemocy w Syrii i o pokojowe rozwiązanie konfliktu w tym kraju. Potępił jednocześnie wszelkie formy ekstremizmu i terroryzmu.

Autor/źródło: M. Mazur/episkopat.pl

Apele te znalazły się w specjalnym liście Papieża do prezydenta Baszara al-Asada. Zawiózł mu go nuncjusz apostolski w Damaszku, który o dramatycznej sytuacji w Syrii rozmawiał z Franciszkiem po otrzymaniu od niego godności kardynalskiej.

W liście do prezydenta mocno wybrzmiewa także papieskie wezwanie do przestrzegania prawa międzynarodowego, gdy chodzi o ochronę ludności cywilnej i o natychmiastowe otwarcie korytarzy humanitarnych. „Prezydent bardzo docenił papieskie przesłanie i podkreślił jego wagę” – mówi kard. Mario Zenari.

„Zostałem przyjęty przez prezydenta na specjalnej audiencji, ponieważ wróciłem do Syrii jako kardynał. Wszyscy tam zrozumieli wyjątkowość tej nominacji, która była wyrazem bliskości Papieża z cierpiącymi Syryjczykami – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Zenari. – W obecnej sytuacji ten list jest ważnym krokiem ku nadziei. Wszyscy gorąco pragniemy, by otworzyła się jakaś spirala porozumienia. Oczywiście dojść do tego niełatwo! Trzeba dalej iść drogą zaprzestania przemocy, dostępu do pomocy humanitarnej i pojednania. Obecnie najwyższą cenę za katastrofalne skutki tego konfliktu płaci szczególnie ludność cywilna Aleppo. Jako ludzie wierzący, jako chrześcijanie trwamy na modlitwie”.

Kolejny papieski apel o położenie kresu przemocy w Syrii wybrzmiał w czasie szczególnie trudnym dla tego kraju, szósty już rok pogrążonego w krwawym konflikcie. Trwają zacięte walki o Aleppo. Coraz częściej określane jest ono mianem „miasta cmentarza”, w którym najwyższą cenę w trwających walkach płaci niewinna ludność cywilna.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-13 14:48:52
miniaturka

Płock: duża popularność śniadań roratnich

W diecezji płockiej w czasie Adwentu dużą popularnością cieszą się tzw. śniadania roratnie. Są organizowane z inicjatywy proboszczów, najczęściej kilka razy w tygodniu, a przygotowywane przez wolontariuszy.
2016-12-13 17:18:04
miniaturka

Papież u św. Marty: klerykalizm jest złem

- Duch klerykalizmu jest obecny w Kościele także dziś, a ludzie, którzy są jego ofiarami, czują się odrzuceni, wykorzystani – to słowa Franciszka z dzisiejszej homilii wygłoszonej w kaplicy Domu św. Marty.
2016-12-13 17:46:23
miniaturka

Złóż życzenia urodzinowe papieżowi

W sobotę 17 grudnia wypadają 80. urodziny papieża Franciszka. Watykan uruchomił specjalne adresy internetowe, za pomocą których można złożyć życzenia.
2016-12-13 18:48:07
miniaturka

Koncert charytatywny - urodzinowy prezent od papieża dla dzieci

17 grudnia, w 80. urodziny papieża Franciszka, w Watykanie odbędzie się koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na wsparcie szpitala pediatrycznego w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.
2016-12-13 22:48:31
miniaturka

Projektor – niezbędne narzędzie ewangelizacji

Na obecność rzutników, które w polskich kościołach funkcjonują od lat i skutecznie pomagają w ewangelizacji, zwrócił uwagę ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.
2016-12-14 07:14:33
miniaturka

Opublikowano siódmą część Dzieł wszystkich Józefa Ratzingera

Tematowi Soboru Watykańskiego II poświęcona jest siódma część „Dzieł wszystkich” Josepha Ratzingera – późniejszego papieża Benedykta XVI. Dzieli się na dwa tomy.