Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-13 16:15
KAI/mm

Płock: duża popularność śniadań roratnich

W diecezji płockiej w czasie Adwentu dużą popularnością cieszą się tzw. śniadania roratnie. Są organizowane z inicjatywy proboszczów, najczęściej kilka razy w tygodniu, a przygotowywane przez wolontariuszy.

Autor/źródło: pixabay.com

W parafii św. Michała Archanioła w Płońsku śniadania roratnie organizowane są od kilkunastu już lat, przez dwa tygodnie Adwentu, w sali przy parafii. Uczestniczy w nich od poniedziałku do piątku około 100 dzieci, które wcześniej modlą się na Roratach o godz. 6.30. Nie brakuje ulubionych przez dzieci przysmaków: są kanapki, twarożki, ciastka i gorące kakao. Produkty na śniadania fundują płońskie firmy.


„Największym darem tych śniadań jest wspólnota – opiniuje ks. kan. dr Marek Zawadzki, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Płońsku. – Przy ich organizacji integruje się parafia” – dodaje duszpasterz.


Natomiast w parafii św. Wojciecha w Przasnyszu śniadania roratnie organizowane są przez cały Adwent, od poniedziałku do piątku, na plebanii, po Mszy św. roratniej o godz. 6.50. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Przasnysza, fundacji parafii i darczyńców, na dzieci czekają kanapki, pączki czy drożdżówki i ciepły napój. „Mam dzięki temu na Roratach pełen kościół dzieci" – informuje ks. prał. dr Andrzej Maciejewski, proboszcz przasnyskiej parafii.


Także proboszczowie innych parafii w diecezji płockiej, którzy inicjują poranne posiłki adwentowe przyznają, że udaje się zaangażować do tej akcji wielu parafian, a darczyńców nie brakuje. Istotny jest tu czynnik wspólnototwórczy. Przy posiłku spotykają się w jednej grupie parafianie w różnym wieku: ci, którzy je przygotowują oraz ci, którzy z nich korzystają.

eg / Płock


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-13 13:44:23
miniaturka

Kościół w Polsce wobec uchodźców z Bliskiego Wschodu [RAPORT]

Od 2011 r. Kościół nieustannie świadczy pomoc uchodźcom z Bliskiego Wschodu, głównie za pośrednictwem Caritas Polska i Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Także w parafiach dokonywane są zbiórki na ten cel.
2016-12-13 14:07:42
miniaturka

Idź i kochaj

"Idź i kochaj" - te słowa będą hasłem przyszłorocznego XXI Spotkania Młodych LEDNICA 2000. Odbędzie się ono 3 czerwca 2017 r. tradycyjnie na Polach Lednickich.
2016-12-13 14:19:34
miniaturka

Zmarł bp Javier Echevarria, prałat Opus Dei

Wczoraj w Rzymie w wieku 84 lat zmarł przełożony prałatury personalnej Opus Dei, bp Javier Echevarria. Od 5 grudnia przebywał w rzymskim Campus Biomedico, a przyczyną zgonu były komplikacje związane z zapaleniem płuc.
2016-12-13 17:18:04
miniaturka

Papież u św. Marty: klerykalizm jest złem

- Duch klerykalizmu jest obecny w Kościele także dziś, a ludzie, którzy są jego ofiarami, czują się odrzuceni, wykorzystani – to słowa Franciszka z dzisiejszej homilii wygłoszonej w kaplicy Domu św. Marty.
2016-12-13 17:46:23
miniaturka

Złóż życzenia urodzinowe papieżowi

W sobotę 17 grudnia wypadają 80. urodziny papieża Franciszka. Watykan uruchomił specjalne adresy internetowe, za pomocą których można złożyć życzenia.
2016-12-13 18:36:35
miniaturka

Franciszek mediuje w sprawie pokoju w Syrii

Papież zaapelował o położenie kresu przemocy w Syrii i o pokojowe rozwiązanie konfliktu w tym kraju. Potępił jednocześnie wszelkie formy ekstremizmu i terroryzmu.