Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-13 16:15
KAI/mm

Płock: duża popularność śniadań roratnich

W diecezji płockiej w czasie Adwentu dużą popularnością cieszą się tzw. śniadania roratnie. Są organizowane z inicjatywy proboszczów, najczęściej kilka razy w tygodniu, a przygotowywane przez wolontariuszy.

Autor/źródło: pixabay.com

W parafii św. Michała Archanioła w Płońsku śniadania roratnie organizowane są od kilkunastu już lat, przez dwa tygodnie Adwentu, w sali przy parafii. Uczestniczy w nich od poniedziałku do piątku około 100 dzieci, które wcześniej modlą się na Roratach o godz. 6.30. Nie brakuje ulubionych przez dzieci przysmaków: są kanapki, twarożki, ciastka i gorące kakao. Produkty na śniadania fundują płońskie firmy.


„Największym darem tych śniadań jest wspólnota – opiniuje ks. kan. dr Marek Zawadzki, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Płońsku. – Przy ich organizacji integruje się parafia” – dodaje duszpasterz.


Natomiast w parafii św. Wojciecha w Przasnyszu śniadania roratnie organizowane są przez cały Adwent, od poniedziałku do piątku, na plebanii, po Mszy św. roratniej o godz. 6.50. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Przasnysza, fundacji parafii i darczyńców, na dzieci czekają kanapki, pączki czy drożdżówki i ciepły napój. „Mam dzięki temu na Roratach pełen kościół dzieci" – informuje ks. prał. dr Andrzej Maciejewski, proboszcz przasnyskiej parafii.


Także proboszczowie innych parafii w diecezji płockiej, którzy inicjują poranne posiłki adwentowe przyznają, że udaje się zaangażować do tej akcji wielu parafian, a darczyńców nie brakuje. Istotny jest tu czynnik wspólnototwórczy. Przy posiłku spotykają się w jednej grupie parafianie w różnym wieku: ci, którzy je przygotowują oraz ci, którzy z nich korzystają.

eg / PłockPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: roraty, Płock, śniadania roratnie