Strona główna
opoka.org.pl
2016-10-20 14:59
KAI/mm

Papież Franciszek o ŚDM i wrażeniach z Polski

O żywym wspomnieniu podróży do Polski z okazji ŚDM mówił dziś Ojciec Święty przyjmując członków Fundacji Jana Pawła II. Podkreślił także aktualność orędzia miłosierdzia św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej.

Autor/źródło: flickr.com

Oto słowa papieża w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia i siostry,

Cieszę się bardzo, że mogę was gościć. Okazją do dzisiejszego spotkania jest trzydziesta piąta rocznica waszej działalności, pozwalająca wam nakreślić bilans dokonanej pracy i jednocześnie spojrzeć w przyszłość, wytyczając nowe cele i nowe zadania. Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, poczynając od przewodniczącego, kardynała Stanisława Ryłko, któremu dziękuję za słowa, którymi rozpoczął to spotkanie. 

Celem waszej Fundacji jest wspieranie inicjatyw o charakterze edukacyjnym, kulturowym, religijnym i charytatywnym, zainspirowanych postacią Jana Pawła II, którego wspomnienie liturgiczne będziemy obchodzić jutro. Wasze działania obejmują wiele krajów, zwłaszcza w Europie Wschodniej zaś wielu studentów skorzystało z waszego wsparcia, aby ukończyć swoje studia. Zachęcam was do wytrwania w tym zaangażowaniu na rzecz promocji i wspierania młodego pokolenia, aby mogło sprostać wyzwaniom życia, będąc zawsze pobudzanymi wrażliwością ewangeliczną i duchem wiary. Formowanie młodzieży to inwestycja w przyszłość: niech nigdy ludzie młodzi nie będą okradani z nadziei na przyszłość !

Dobiegający końca Rok Jubileuszowy zachęcił nas do refleksji i rozważania wspaniałości Bożego Miłosierdzia w czasach, kiedy człowiek z powodu postępu w różnych dziedzinach nauki i techniki ma skłonność do czucia się samowystarczalnym, jak gdyby był wyzwolony z wszelkiej władzy wyższej, sądząc, że wszystko zależy do niego samego. Jednak jako chrześcijanie jesteśmy świadomi, że wszystko jest darem Boga a prawdziwym bogactwem nie są pieniądze, które mogą uczynić nas wręcz niewolnikami, ale miłość Boga, która nas wyzwala.

Stale jest we mnie żywe wspomnienie podróży do Polski, gdzie doświadczyłem radości wiary podczas Światowego Dnia Młodzieży. Wielkimi dziećmi ziemi polskiej było dwoje wielkich świętych apostołów Bożego Miłosierdzia: Faustyna Kowalska i Jan Paweł II. Ojciec Święty powiedział w encyklice „Dives in misericordia”: „Jezus nade wszystko swoim postępowaniem, całą swoją działalnością objawiał, że w świecie, w którym żyjemy, obecna jest miłość. Jest to miłość czynna, miłość, która zwraca się do człowieka, ogarnia wszystko, co składa się na jego człowieczeństwo. Miłość ta w sposób szczególny daje o sobie znać w zetknięciu z cierpieniem, krzywdą, ubóstwem, w zetknięciu z całą historyczną „ludzką kondycją”, która na różne, sposoby ujawnia ograniczoność i słabość człowieka, zarówno fizyczną, jak i moralną” (n.3). Święta Faustyna w swoim dzienniczku zapisała wezwanie skierowane do niej przez Pana Jezusa: „Córko Moja, patrz w miłosierne Serce Moje i odbij litość Jego we własnym sercu i czynie, abyś ty, która głosisz światu miłosierdzie Moje, sama nim płonęła”"(n. 1688).  

Niech słowa, a zwłaszcza wzory życia tych dwojga wspaniałych świadków zawsze inspirują wasze wielkoduszne zaangażowanie. Niech was strzeże i towarzyszy wam Maryja Panna, Mater Misericordiae.

Serdecznie błogosławię was i wasze rodziny oraz wspólnoty; i proszę was bardzo o modlitwę za mnie.

tłum. st (KAI) / Watykan


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, Jan Paweł II, Fundacja, miłosierdzie, św. Faustyna Kowalska