Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-31 09:48
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

Afryka: tragedia koronawirus z mocą uderza w najuboższych

Na co dzień walczą z głodem, malarią i chorobami wywołanymi brakiem dostępu do czystej wody. Teraz dodatkowo muszą jeszcze stawić czoło epidemii koronawirusa, która coraz bardziej dotyka Afrykę.

Autor/źródło: Pixabay, PIRO4D, licencja: CC0

„System opieki jest tylko dla najbogatszych, ci którzy nie mają pieniędzy porzucani są na pastwę losu przed szpitalami” – mówi ks. Mauro Armanino ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, od lat pracujący w Nigrze.

Po wykryciu w ub. tygodniu w tym afrykańskim kraju pierwszych przypadków koronawirusa władze zamknęły wszystkie szkoły, meczety i kościoły. W kraju wprowadzono godzinę policyjną, z całkowitym zakazem wychodzenia z domu od godz. 19 do 6 rano. Specjalnym kordonem bezpieczeństwa otoczono stolicę. „Przez najbliższe dwa tygodnie do Niamey nie może wjechać ani wyjechać żaden samochód. Sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ w tym jednym z najuboższych krajów świata system medyczny jest niewydolny” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Armanino.

- Pomoc jest niewystarczająca. Jeśli ktoś nawet dotrze na pogotowie w stołecznym szpitalu, a nie ma pieniędzy by zapłacić za lekarstwa, potrzebne teraz rękawiczki i wszystkie inne produkty, które są konieczne do opieki zostaje porzucony na śmierć przy wejściu, nikt się nim nie przejmuje – mówi papieskiej rozgłośni ks. Armanino. – Łatwo więc zrozumieć, że epidemia nadwyręża jeszcze bardziej i tak niewydolny system, a politycy troszczą się jedynie o swe interesy, a nie o dobro ludzi. Kościół katolicki jest tu niewielką wspólnotą (70 tys. na 20 mln mieszkańców). Na ile możemy staramy się nieść pomoc przez nasze przychodnie, ale i modlitwę. W piątek włączyliśmy się m.in. w modlitwę Papieża Franciszka na placu św. Piotra. Wspieramy również żywnościowo. Tu nie do pomyślenia jest tak ścisła kwarantanna w domach, jak w Europie, ludzie muszą wyjść by znaleźć pożywienie. Tu żyje się z dnia na dzień.

Misjonarz wskazuje, że sytuacja chrześcijan w tym kraju o większości muzułmańskiej nie jest łatwa. W 2015 r. przez Niger przeszła fala prześladowań, w czasie których zniszczono wiele katolickich kościołów, ośrodków zdrowia i centrów duszpasterskich. W 2018 r. uprowadzono tam włoskiego misjonarza, ks. Luigiego Maccallego, o którego losie wciąż nie ma żadnych wieści. Z powodu pogróżek ze strony islamistów pod adresem księży, kilka parafii zostało zamkniętych.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-31 08:11:40
miniaturka

Włosi wspominają Krzysztofa Pendereckiego

Nie tylko Polska opłakuje śmierć Krzysztofa Pendereckiego. Również we Włoszech redaktorzy muzyczni wszystkich dzienników odnotowują z ubolewaniem odejście wielkiego polskiego kompozytora, „klasyka muzyki postmodernistycznej”.
2020-03-31 08:33:14
miniaturka

W sobotę nadzwyczajne orędzie Przewodniczącego Episkopatu przed Wielkim Tygodniem!

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, w sobotę przed Niedzielą Palmową, wygłosi nadzwyczajne orędzie wprowadzające katolików w Polsce w Wielki Tydzień – poinformował rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2020-03-31 09:09:40
miniaturka

Ważny list: Papież przestrzega przed wirusowym ludobójstwem!

Przewodniczący Panamerykańskiego Komitetu Sędziów ds. Praw Społecznych, Roberto Andrés Gallardo przekazał do publicznej wiadomości papieski list, w którym Franciszek przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”.
2020-03-31 10:14:01
miniaturka

Włoski premier na audiencji u Papieża

Franciszek przyjął na audiencji prywatnej premiera włoskiego rządu Giuseppe Contego. Było to już trzecie spotkanie Papieża z tym politykiem.
2020-03-31 11:01:22
miniaturka

Epidemia za więzienną kratą: nie dajmy sobie ukraść nadziei

W sytuacji epidemii wspólna modlitwa staje się oddechem nadziei i wyrazem troski o najbliższych, z którymi widzenia zostały teraz zawieszone. Tak o życiu w zakładzie karnym dla młodocianych, w trudnym czasie obostrzeń związanych z koronawirsuem, mówi ks. Gennaro Pagano.
2020-03-31 11:14:55
miniaturka

Musicie być mocni miłością! Wirtualne czuwanie w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Czuwajmy wirtualnie w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II i prośmy Boga za jego wstawiennictwem o zdrowie w tym biednym, chorym świecie. Połączmy się wszyscy szczególnie o godz. 21.37 tak, jak wielu z nas czuwało 15 lat temu. Ustawmy zdjęcia profilowe. Dajmy świadectwo. Wirtualne czuwanie organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II. Bądźmy razem!