Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-24 07:39
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Afganistan: Dzień Modlitwy i Postu o Pokój również w tym kraju

Wśród państw, które znajdują się w tragicznej sytuacji ciągłych konfliktów, jest od lat pogrążony w wojnie Afganistan. Kraj ten również włączył się w papieską inicjatywę Dnia Modlitwy i Postu o Pokój.

Autor/źródło: Pixabay, ArmyAmber, licencja: CC0

Głównym zadaniem i świadectwem, jakie powinien dać chrześcijanin, jest nieść pokój i opierać na nim życie codzienne, życie polityczne i międzynarodowe - napisał kard. Gualtiero Bassetti. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch odniósł się w ten sposób do przeżywanego dziś Dnia Modlitwy i Postu o Pokój, zapowiedzianego przez Papieża Franciszka 4 lutego, podczas modlitwy „Anioł Pański”.

„Zapraszam także braci i siostry niekatolików i niechrześcijan do przyłączenia się do tej inicjatywy w sposób, jaki uznają za najbardziej stosowny” - powiedział wówczas Ojciec Święty. Na jego apel o modlitwę, szczególnie w intencji Sudanu Południowego i Demokratycznej Republiki Konga, odpowiedziały m.in. wspólnoty anglikańskie, prawosławne i muzułmańskie.

Wśród państw, które - jak podkreślił Papież - znajdują się w tragicznej sytuacji ciągłych konfliktów, jest od lat pogrążony w wojnie Afganistan, który również włączył się w papieską inicjatywę. „Modlitwa i post to jedyna broń, jaką mamy do dyspozycji” - mówi włoskiej agencji katolickiej SIR o. Giovanni Scalese, barnabita od lat posługujący w tym kraju.

„Obecność niewielkiej wspólnoty chrześcijańskiej w państwie całkowicie muzułmańskim stanowi mały, ale widoczny znak. Nasza misja służy lokalnej społeczności, szczególnie przez pomoc sióstr zakonnych. Afganistan przez tę niekończącą się wojnę został całkowicie zniszczony, nie tylko materialnie. Ludzie boją się i są zmęczeni. Pojawiają się sygnały dążenia do porozumienia. Dlatego też musimy się modlić o pozytywny rozwój sytuacji - dodaje barnabita. Inicjatywa Papieża wydaje mi się jak najbardziej właściwa: modlitwa i post to broń o wiele potężniejsza niż ta, która do tej pory siała zniszczenie i śmierć, nie rozwiązując żadnego problemu. Sytuacja jest bardzo złożona, a podejmowane dotychczas wysiłki bezskuteczne. Myślę, że jedyna pomoc może przyjść z góry. Boże, zmiłuj się nad tym biednym krajem! - prosi o. Scalese.

mn/rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-23 18:11:16
miniaturka

Syria: bez pomocy z zewnątrz, bylibyśmy skończeni

Patrzymy w przyszłość z silną wiarą i niegasnącą nadzieją – tak o kondycji duchowej mieszkańców Syrii mówi proboszcz łacińskiej parafii w Aleppo.
2018-02-23 18:18:44
miniaturka

Ponad 2000 Polaków pracuje na misjach

2032 polskich misjonarzy pracuje w 100 krajach na wszystkich kontynentach. Wśród nich 972 zakonników, 692 zakonnice, 311 księży diecezjalnych oraz 57 osób świeckich.
2018-02-24 07:10:36
miniaturka

Kazania wielkopostne „Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa”

„Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa” (Rz 13, 14) – te słowa św. Pawła z listu do Rzymian są myślą przewodnią kazań, które kaznodzieja papieski wygłasza w tym roku w piątki Wielkiego Postu dla Kurii Rzymskiej.
2018-02-24 07:57:44
miniaturka

Papieskie kondolencje po wypadku autobusu w Peru

„Pragnę wyrazić moją bliskość i solidarność z tymi, którzy w tych trudnych chwilach szczególnie są przepełnieni bólem” - czytamy w telegramie, który po wypadku autobusu w Peru w imieniu Papieża wystosował Sekretarz Stanu.
2018-02-24 08:13:45
miniaturka

Abp Tadeusz Wojda: misjonarz ma satysfakcję, kiedy miejscowa wspólnota się rozrasta

Głoszenie Słowa Bożego na całym świecie, zakładanie widzialnych struktur Kościoła na terenach misyjnych oraz tworzenie zaplecza finansowego – to główne zadania misjonarzy - mówi abp Tadeusz Wojda.
2018-02-24 08:30:00
miniaturka
play

43. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie – transmisja na żywo

Na Jasnej Górze trwa 43. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Zapraszamy na transmisję on-line.