Adopcja na odległość, szansa na edukację dla afrykańskich dzieci

Co roku w Kościele katolickim obchodzony jest w dniu 5 września Dzień Adopcji Serca. Jest to okazja by wesprzeć duchowo pamięć o tej pięknej formie pomocy ubogim dzieciom w Afryce i na innych kontynentach. Adopcja Serca, czyli adopcja na odległość to szansa na edukację dla afrykańskich dzieci.

Co roku w Kościele katolickim obchodzony jest w dniu 5 września Dzień Adopcji Serca. Jest to okazja by wesprzeć duchowo pamięć o tej  pięknej formie pomocy ubogim dzieciom w Afryce i na innych kontynentach. Adopcja Serca, czyli adopcja na odległość to szansa na edukację dla afrykańskich dzieci.

Dzień Adopcji Serca jest w założeniu świętem wszystkich, którzy są w jakikolwiek sposób związani z programem Adopcja Serca (nie tylko organizowanym przez Ruch “Maitri”), rozumianym jako dobrowolne zobowiązanie ofiarodawcy do pomocy konkretnemu, żyjącemu w ubóstwie dziecku w krajach misyjnych. Według szacunków Ruchu “Maitri” obecnie ok 10.000 podopiecznych w kilkunastu krajach uczestniczy w programie. (więcej o obchodach Dnia Adopcji Serca)

Do udziału w świętowaniu zapraszane są zgromadzenia i organizacje realizujące tę formę pomocy, ofiarodawcy wspierający tego typu programy. W dobie mediów społecznościowych można także opublikować osobiste świadectwo udziału w programie Adopcja Serca na Facebooku, Instagramie lub LinkedIn.

Ustanowienie Dnia Adopcji Serca jest wspólną inicjatywą Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, Sekretariatu Misyjnego Księży Pallotynów prowincji Chrystusa Króla oraz Sióstr PallotynekProgram Adopcja Serca został rozpoczęty przez Ruch „Maitri” w roku 1995/96. Była to odpowiedź na rozpaczliwe prośby księży pallotynów i sióstr pallotynek płynące z Rwandy po wojnie domowej o ratunek dla tysięcy sierot żyjących w głodzie po ludobójstwie na ulicach miast i na wsiach. Dzięki rozpoczętej adopcji na odległość udało się uchronić tysiące dzieci od śmierci głodowej i zapewnić im dostęp do nauki w szkołach. Był to pierwszy tego rodzaju na dużą skalę program pomocy zorganizowany w Polsce, wspierany przez indywidualnych ofiarodawców. Obecnie tę formę pomocy dzieciom przejęło ponad 30 zgromadzeń zakonnych z Polsce, a także kilka organizacji pozarządowych.

Dlaczego afrykańskie dzieci nie mogą pójść do szkoły?

Wrzesień wielu kojarzy się z rozpoczęciem roku szkolnego. Tymczasem nie wszędzie dzieci mają szansę na edukację. Stale docierają do nas wiadomości o potrzebujących z całego świata, jednak nie zdajemy sobie sprawy jak wielu ludzi żyje nadal poniżej granicy skrajnego ubóstwa.

Większość z nich mieszka dziś w krajach Afryki subsaharyjskiej, gdzie dzienny dochód na rodzinę wynosi mniej niż 4 zł. Takie rodziny stać zaledwie na jeden posiłek w ciągu dnia, a dzieci mogą tylko pomarzyć o pójściu do szkoły. Często młode dziewczęta muszą przedwcześnie wyjść za mąż by poprawić sytuację materialną rodziny.

Szkolne realia afrykańskich dzieci znacznie różnią się od tych znanych nam z kraju. Dzieci przemierzają długą drogę by dostać się do szkoły. Uczą się w klasach, które często składają się z 80 dzieci. Nie posiadają one choćby podstawowych przyborów szkolnych, dlatego wszystkiego uczą się pamięciowo. Nie ma mowy o komputerach czy zajęciach kreatywnych, na które brak środków.

Odpowiedzmy na potrzeby ubogich

Na szczęście każdy z nas ma wpływ na poprawę życia jednego z milionów naszych braci z Afryki. Jak mówiła Św. Matka Teresa: „Nie martw się tak bardzo problemami, jakimi żyje świat, ale po prostu odpowiadaj na potrzeby konkretnych ludzi”. Możliwość realnej pomocy dziecku ze skrajnie ubogiej rodziny daje Adopcja Serca, czyli adopcja na odległość afrykańskiego dziecka. Wystarczy kilkadziesiąt złotych miesięcznie by zmienić jego życie na lepsze.

“(...) Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 40).

Celem programu Adopcja Serca jest uchronienie dzieci z najbiedniejszych rodzin od głodu i chorób, oraz zapewnienie im środków na naukę i przygotowanie ich do samodzielnego życia. W ten sposób umożliwia się im długotrwały i stabilny rozwój oraz nadzieję na lepszą przyszłość. Przyczynia się to również do kształtowania ich świadomości.

Jak działa Adopcja Serca?

Po złożeniu deklaracji przystąpienia do programu i przekazaniu środków ofiarodawcy obejmują patronatem znane z imienia i nazwiska dziecko afrykańskie oraz otrzymują jego zdjęcie. Z podopiecznym można prowadzić korespondencję oraz wspierać się modlitewnie.

Na pomoc czekają dzieci i młodzież od szkoły podstawowej, przez szkołę średnią po naukę zawodu. Adopcja osób pełnoletnich jest dla nich zazwyczaj jedyną szansą na znalezienie pracy. Co więcej, umożliwia im utrzymanie siebie i młodszego rodzeństwa. Adopcja poprawia więc sytuację całej rodziny podopiecznego.

Jak to się wszystko zaczęło?

Pierwsze sieroty z Rwandy objęte zostały programem przez ośrodek Ruchu “Maitri” w Gdańsku na przełomie 1995/96 roku, w odpowiedzi na ludobójstwo w tym kraju. Dzięki współpracy Zgromadzenia Księży Pallotynów i Sióstr Pallotynek w pierwszych latach programu uratowano od śmierci z głodu i chorób tysiące sierot. Z czasem podjęły one naukę dzięki wsparciu darczyńców z Polski.

Adopcja Serca prowadzona przez Ruch „Maitri” obejmuje obecnie prawie 3.700 podopiecznych w 8 krajach ( zobacz mapę). Wciąż wiele dzieci z Burundi, Kamerunu, Konga i Rwandy czeka na przyjęcie do programu. Potrzeba pomocy jest ogromna, co daje nam szansę na realizację chrześcijańskiego aktu miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących.

Zostań rodzicem adopcyjnym Afrykańskiego dziecka

Ty także możesz zostać rodzicem adopcyjnym afrykańskiego dziecka w potrzebie. Wystarczy wypełnić deklarację przystąpienia do wybranego programu Adopcji Serca na stronie Ruchu „Maitri” i przekazać swą pomoc już dziś.

“Tak bowiem jest: kto skąpo sieje, ten skąpo i zbiera, kto zaś hojnie sieje, ten hojnie też zbierać będzie. Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg”. (2 Kor 8, 6-7)

Podziel się tym artykułem z rodziną, przyjaciółmi i opowiedz im o Adopcji Serca. Wspólnie możemy dać nadzieję na lepsze życie tysiącom dzieci i rodzin w Afryce. Jeśli nie my, to kto?

Tekst: Agata Gliwa, uczestniczka programu adopcja Serca, wspiera wraz z mężem troje podopiecznych

Redakcja: Tadeusz Makulski - Koordynator programu Adopcja Serca Ruchu "Maitri" gdansk[at]maitri.pl


« 1 »

reklama

reklama

reklama