Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-06 11:15
AC / tm / KAI

Abp Wojda: aby być misjonarzem, trzeba żyć wiarą

Aby stać się misjonarzem, trzeba żyć wiarą. Na tyle będziemy misjonarzami, na ile przeżyjemy osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem – mówił w archikatedrze białostockiej abp Tadeusz Wojda podczas Mszy św. inaugurującej w Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w archidiecezji.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

„Każdy chrześcijanin powinien czuć w swoim sercu powołanie misyjne. Nie wszyscy możemy jechać na misje, ale wszyscy jesteśmy misjonarzami tam, gdzie żyjemy. Chrystus potrzebuje nas tam, gdzie jesteśmy” – podkreślał abp Wojda.

Przypomniał, że w rozpoczynającym się Miesiącu Misyjnym podjętych zostanie wiele inicjatyw: spotkania z misjonarzami, katechezy misyjne, będzie trwała modlitwa o misyjne powołania. "Ale to, co najważniejsze powinno dokonać się w naszych sercach – otwarcie na potrzeby misyjne Kościoła” – mówił metropolita białostocki, wskazując na potrzeby duchowe i materialne misjonarzy.

Mszę św. poprzedziła animacja na temat misji przygotowana przez grupę misyjną z Czarnej Białostockiej, zaś śpiew podczas Mszy św. prowadziła schola z parafii Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach.

Ks. Wojciech Wojtach, archidiecezjalny dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych , który sam był misjonarzem w Argentynie, wskazywał, że misje potrzebują wspólnego zaangażowania, modlitwy i wsparcia materialnego.

Delegat Arcybiskupa ds. Misji zauważył też, że co roku wyjeżdża z Polski coraz mniejsza liczba misjonarzy. „To już jest problemem, bo w wielu miejscach na świecie ludzie nie mają dostępu do Eucharystii i nie mogą swobodnie przystępować do sakramentów” – zaznaczył. Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest wzmożona gorliwość ludzi, którzy chcieliby poświęcić się misjom, potrzeba nowych powołań misyjnych – kapłańskich, zakonnych, jak również osób świeckich - dodał ks. Wojtach.

Duchowny ocenił, że potrzeba również zaangażowania materialnego oraz, że Kościół na Zachodzie jest bardzo wyczulony na potrzeby misyjne a Polacy dopiero się tego uczą. "Ta wrażliwość wciąż jeszcze nie wpisuje się w naszą pobożność. Polski katolik na potrzeby misji angażuje się jedynie od czasu do czasu, dwa albo trzy razy w roku, wówczas, gdy Kościół ogłasza zbiórki na misje. Nie ma natomiast nawyku stałej ofiarności, jałmużny, modlitwy czy postu za misje. Myślę, że miesiąc misyjny może to zmienić, aby w sercach ludzi zrodziła się stała potrzeba pomagania misjom" – mówił ks. Wojtach.

Białostoccy księża wyjeżdżają na misje od 17 lat. Z archidiecezji białostockiej aktualnie na misjach przebywa 8 kapłanów: ks. Maciej Słyż i ks. Piotr Boguta głoszą Dobrą Nowinę w Archidiecezji Huancayo w Peru, ks. Sławomir Kondzior posługuje w północnej Argentynie, w diecezji Posadas, księża Adam Wiński, Radosław Kowalski i Rałał Januszewski są misjonarzami na Kubie, ks. Jarosław Wiśniewski głosi słowo Boże w diecezji Kimbe, w Papui-Nowej Gwinei, a ks. Wojciech Szubzda, posługuje w administraturze apostolskiej Atyrau, w zachodnim Kazachstanie.

Pracę misjonarzy pracujących na misjach w Peru, na Kubie i w Kazachstanie ukazuje wystawa: „Misjonarze na krańcach świata”, przygotowana specjalnie na Miesiąc Misyjny. Do końca października można ją obejrzeć w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku, od poniedziałki do piątku w godz. 9.00-15.00.

„Jeżeli chcemy poznać świat misji, warto obejrzeć tę wystawę. Po to również, aby odzyskać zapał do pomagania misjonarzom poprzez modlitwę w intencjach konkretnych osób i poprzez wspieranie materialne ich działań” – zachęca ks. Wojciech Wojtach.

tm / Białystkok

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-05 21:56:03
miniaturka
play

#EwangeliarzOP - 12 października 2019 | (Łk 11, 27-28)

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2019-10-05 21:59:37
miniaturka
play

Abp Ryś do kandydatów do diakonatu stałego: jesteście niesamowicie potrzebni Kościołowi

– Zapatrzcie się tak w Chrystusa Sługę, abym za trzy lata mógł was wyświęcić! To będzie wielki dzień radości w Łódzkim Kościele – co daj nam Panie Boże! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.
2019-10-06 10:42:13
miniaturka

Bp Muskus: co robimy z Jezusową miłością - w Łodzi, w Krakowie, w Polsce?

O Jezusowej miłości i o apostołce Bożego Miłosierdzia – św. Faustynie Kowalskiej, która wychodząc z Łodzi dotarła do Krakowa – mówił bp. Damian Muskus, który przewodniczył tegorocznym uroczystościom Patronki Miasta Łodzi.
2019-10-06 11:37:14
miniaturka

Kraków: Dzień św. Franciszka pod hasłem „Kościół w Uzbekistanie"

W ramach Dnia św. Franciszka w bazylice ojców franciszkanów i w ich seminarium duchownym na Franciszkańskiej w Krakowie będzie m.in. prezentowana kultura uzbecka: oryginalne stroje, przedmioty i pamiątki przywiezione z Uzbekistanu.
2019-10-06 11:45:38
miniaturka

Biskupi Europy: Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie

Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie! – napisali biskupi Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w orędziu na zakończenie obrad w Santiago de Compostela.
2019-10-06 16:54:10
miniaturka

Papież zachęca do testu ze stanu naszej wiary

O wierze, która nawet jeśli jest niewielka może mieć siłę mówił Ojciec Święty w rozważaniu na Anioł Pański.