Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-11 08:06
AC / KO, vaticannews.va

Abp Wojciech Polak: kard. Wyszyński świadkiem miłości Boga i człowieka

Zdaniem Prymasa Polski, beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego jest okazją do wyrażenia wdzięczności Opatrzności za człowieka, który w czasach konfrontacji z reżimem komunistycznym był sternikiem Kościoła oraz prowadził nas pewną ręką w relacji do Boga i do ludzi.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Kard. Stefan Wyszyński zawsze dawał świadectwo wielkiej troski, wiary i zaufania do Boga.

W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Wojciech Polak podkreślił wymiar cierpienia w życiu Prymasa Tysiąclecia, które przeżywał nie tylko w czasie przymusowego, trzyletniego uwięzienia. Cierpiał również podczas trudnego doświadczenia, kiedy po słowach: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” skierowanych do biskupów niemieckich, był świadkiem wielu protestów, strajków, nazywania go wprost zdrajcą Polski. List okazał się proroczym gestem w historii oraz dziejach Kościoła i narodu. Prymas Polski zwrócił również uwagę na aktualność przesłania kard. Wyszyńskiego.

„Podkreśliłbym szczególnie jego umiłowanie człowieka. Oczywiście ważne było najpierw umiłowanie Boga, ale w Bogu także umiłowanie i pochylenie się nad każdym człowiekiem. W jego kazaniach bardzo często powraca motyw, abyśmy szli do każdego, byśmy nie zamykali naszych serc przed tymi, którzy myślą inaczej, żebyśmy głosili Ewangelię z głęboką wiarą i z miłością w stosunku do drugiego człowieka, żebyśmy byli autentycznymi świadkami Ewangelii, którzy przeżywają swoją wiarę i tą wiarą dzielą się z innymi. Chrystusa głosi się przede wszystkim tym, w jaki sposób przeżywa się swoją relację z Nim” – podkreślił abp Polak.

„Oczywiście, jest także wymiar wspólnotowy, czyli troski o Kościół, który ciągle jest wzywany do nawrócenia, do oczyszczenia i do przekraczania sytuacji kryzysowych. Może lepiej powiedzieć, jak wielokrotnie wskazuje w tym czasie Papież Franciszek, że jest wzywany do wykorzystania po Bożemu tych trudnych doświadczeń, które nas dotykają. W tym pokonywaniu sytuacji kryzysowych postawa Prymasa Wyszyńskiego także może nas wiele nauczyć, ponieważ różne sytuacje kryzysowe, wewnętrzne, a może jeszcze bardziej spowodowane presją z zewnątrz, kształtowały tamte czasy. Jednak potrafił, w tak trudnych momentach historii i w bolesnych doświadczeniach, zachować niezłomną wiarę. Potrafił także tej wiary nas uczyć i przede wszystkim pokazywać, gdzie jest źródło nadziei, którym jest Jezus Chrystus” – mówił abp Wojciech Polak.

źródło: Krzysztof Ołdakowski SJ, vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-10 19:23:47
miniaturka

Sympozjum naukowe - zapowiedź

Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego zaprasza dnia 15 października br. na coroczne sympozjum liturgiczne.
2021-09-10 21:32:32
miniaturka

Teksty liturgiczne na wspomnienie św. Jana XXIII, papieża

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła polskojęzyczne teksty liturgiczne na wspomnienie św. Jana XXIII, papieża, które przypada w kalendarzu liturgicznym w dniu 11 października.
2021-09-10 22:58:14
miniaturka
play

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej. Link do transmisji online!

Msza św. z obrzędem beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej rozpocznie się w niedzielę 12 września o godz. 12.00. Uroczystościom będzie przewodniczył papieski delegat kard. Marcello Semeraro. Będzie transmisja online beatyfikacji. Zachęcamy, by udostępniać link.
2021-09-11 10:10:18
miniaturka

Habit matki Elżbiety Czackiej na ekspozycji w Mt 5,14

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wzbogaciło się o niezwykle cenny eksponat, będący zarazem relikwią. Jest to odnowiony habit zakonny twórczyni Dzieła Lasek. Można go oglądać na ekspozycji w Mt 5,14, mieszczącym się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.
2021-09-11 10:39:40
miniaturka

20. rocznica zamachów z 11 września. Abp Gomez przypomina o potrzebie patriotyzmu

„Modlimy się za stracone niewinne istnienia i modlimy się za tych, którzy je opłakują, a także za wielu, którzy wciąż noszą rany po tych atakach, fizyczne, emocjonalne i duchowe” – zapewnia abp José H. Gomez, przypominając o jedności Kościoła katolickiego ze wszystkimi, którzy w tym dniu stracili swoich bliskich.
2021-09-11 12:32:56
miniaturka

Słoneczniki dla kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej. Trwają przygotowania na niedzielę

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 12 września, tuż po ogłoszeniu papieskiego Listu apostolskiego wpisującego w poczet błogosławionych kard. Wyszyńskiego i matkę Czacką, w Świątyni Opatrzności Bożej zostaną odsłonięte ich portrety beatyfikacyjne. Tego dnia świątynia będzie miała świąteczny wystrój.