Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-02 10:46
AC / Radio Watykańskie

Abp Tomasi: korupcja rakiem blokującym rozwój społeczny

Korupcja jest rakiem coraz bardziej drążącym nasze życie społeczne. Blokuje ona rozwój krajów najuboższych, a w społeczeństwach rozwiniętych wyniszcza relacje międzyludzkie.

Autor/źródło: photogenica.pl

Wskazuje na to były wieloletni przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ przypominając, że walka z korupcją stanowi jedno z najważniejszych wyzwań społecznych na świecie. Abp Silvano Tomasi zauważa jednocześnie, że młode pokolenia pilnie trzeba edukować do uczciwości oraz tworzyć w opinii publicznej wrażliwość na konieczność respektowania prawa i porządku społecznego.

„Konwencje przeciwko korupcji posiadają zarówno Organizacja Narodów Zjednoczonych, jak i Organizacja Państw Afrykańskich. Pokazuje to, że podejmowane są próby tworzenia odpowiednich praw, ale ten rak cały czas drąży naszą rzeczywistość. Dzieje się tak, ponieważ - jak mawia Papież Franciszek - zepsucie, czyli korupcja rodzi się w sercu człowieka. Stąd też musimy przemieniać naszą kulturę społeczną oraz stawiać na prawdziwe relacje międzyludzkie opierające się na zaufaniu, a nie na korupcji. Pamiętajmy, że rodzi się ona z umiłowania władzy i pieniędzy. To one popychają nas na nieuczciwą drogę i sprawiają, że zaczynamy sięgać po nieuczciwe narzędzia. To właśnie jest korzeń korupcji, która blokuje rozwój państw ubogich. Korupcja podcina też gałęzie zdrowego, pokojowego i konstruktywnego życia społecznego” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Tomasi.  

Watykański przedstawiciel przy ONZ zauważa, że w życiu społecznym pilnie trzeba przypomnieć sobie znaczenie sumienia coraz bardziej zapomnianego przez elity polityczne. „To ono wskazuje nam złe i niemoralne mechanizmy społeczne, które próbuje się promować, jako prawdziwe i wartościowe” – podkreśla abp Tomasi.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-02 08:37:51
miniaturka

Znane osoby wspierają akcję „Misjonarz na Post”

W pierwszych dwóch tygodniach Wielkiego Postu już ponad 11 tysięcy osób wspiera duchowo polskich misjonarzy i misjonarki na całym świecie. O akcji „Misjonarz na Post” mówią także znane osoby, takie jak piosenkarka Eleni, muzyk Robert Friedrich czy aktor Lech Dyblik.
2018-03-02 09:15:51
miniaturka

O. Alsabagh: chrześcijanom grozi, że znikną z Bliskiego Wschodu

Franciszkanin, o. Ibrahim Alsabagh, pracujący w umęczonym Aleppo odniósł się do apelu Papieża o modlitwę o pokój na Bliskim Wschodzie oraz w intencji chrześcijan, których chce się stamtąd wyrzucić.
2018-03-02 10:02:17
miniaturka

Kongregacja Nauki Wiary ostrzega przed nowymi formami pelagianizmu i gnozy

Kongregacja Nauki Wiary wydała List Placui Deo. Ostrzega w nim przed nowymi formami herezji pelagianizmu i gnozy.
2018-03-02 11:30:30
miniaturka
play

Rzucił korporację z nietypowego powodu

Co się takiego stało, że rzucił pracę w korporacji? Jak działa modlitewna grupa wsparcia? Kto może prosić o pomoc? Sławomir Komuda podzielił się świadectwem swojego życia.
2018-03-02 11:36:56
miniaturka

Bp Jan Kopiec do gliwickich maturzystów na Jasnej Górze: Być zaczynem dobra...

Dziś, w piątek 2 marca, odbywa się Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Gliwickiej na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymi to: „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu” (1 Kor 1,26).
2018-03-02 11:54:19
miniaturka

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! – 11 marca modlitwa za papieża Franciszka

Wspólnota Ruchu Lednickiego zachęca do włączenia się w modlitewny łańcuch, który otoczy papieża Franciszka w piątą rocznicę jego pontyfikatu.