Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-30 10:47
MG / KAI

Abp Szewczuk: Ukraina oczekuje na papieską wizytę

Ukraina ma nadzieję na wizytę papieża Franciszka - stwierdził w rozmowie z papieskim dziełem Pomoc Kościołowi w Potrzebie arcybiskup większy kijowsko-halicki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Światosław Szewczuk. Oficjalne zaproszenie złożył już premier Denys Szmyhal

Autor/źródło: Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27098048

Ukraina ma nadzieję na wizytę papieża Franciszka - stwierdził w rozmowie z papieskim dziełem Pomoc Kościołowi w Potrzebie arcybiskup większy kijowsko-halicki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Światosław Szewczuk.


Hierarcha przypomniał, że niedawno Ojciec Święty odwiedził Irak i wskazuje to, że pomimo trudności stwarzanych przez pandemię koronawirusa papież będzie jeździł do różnych krajów świata. Stąd Ukraina oczekuje wizyty Ojca Świętego. Zaznaczył, że pod koniec marca premier Denys Szmyhal podczas swej wizyty w Watykanie, zaprosił papieża Franciszka do złożenia wizyty w tym kraju. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podkreślił, że wskazuje to na dobry stan relacji między państwem ukraińskim a Stolicą Apostolską.


Arcybiskup Szewczuk podkreślił obawy związane z rozmieszczeniem wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, zwłaszcza w okresie poprzedzającym 2 maja, datę Wielkanocy w Kościele Wschodnim. „Naszą największą obawą jest to, że może dojść do eskalacji przemocy na wschodniej granicy naszego kraju. Jestem zwolennikiem dialogu, bo dzięki niemu możemy uleczyć rany, a pokój zwycięży nad wojną" – stwierdził. Zaznaczył, że pandemia COVID-19 pogorszyła i tak już trudne warunki życia członków Kościoła na wschodniej Ukrainie. „Naszą główną troską jest sytuacja humanitarna w tej części Ukrainy. Sytuacja pogorszyła się od czasu wybuchu pandemii COVID-19. Ludzie są odizolowani, zostali zapomniani, nie mają dostępu do lekarstw. Kapłani i wspólnoty parafialne są dla nich jedynym ratunkiem. To jest ich jedyna możliwość otrzymania jakiejkolwiek formy wsparcia czy pomocy. Dlatego postanowiliśmy pozostać z naszymi wiernymi. A nasi księża wykonują tam znakomitą pracę" powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

st (KAI) / Kijów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-30 09:33:29
miniaturka

Wpłynęły ofiary na Fundację św. Józefa w imieniu abp. Głódzia i kard. Gulbinowicza

Jak poinformował ks. Piotr Studnicki, na konto Fundacji św. Józefa wpłynęły ofiary związane ze środkami dyscyplinarnymi nałożonymi zarówno na abp. Leszka Sławoja Głódzia, jak i kard. Henryka Gulbinowicza
2021-04-30 10:14:12
miniaturka

Prof. Horban: być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepień przeciw COVID-19

Być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepienia przeciw COVID-19, jeżeli inne metody zawiodą. Ten temat jednak nie pojawił się jeszcze na posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze - przyznał w TVN24 w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.
2021-04-30 10:36:28
miniaturka

Przyszła zakłócić modlitwę, odeszła, wykonując znak krzyża

Wczoraj przez sądem w Warszawie doszło do wzruszającej sceny. Do modlących się ludzi podeszła młoda kobieta owinięta tęczową flagą z zamiarem zakłócania modlitwy. Na pewno nie spodziewała się, że przed odejściem stamtąd, wykona znak krzyża.
2021-04-30 11:08:17
miniaturka

USA: Arizona rozszerza ochronę dzieci nienarodzonych

Nowe prawo zakazuje aborcji dokonywanej z powodu wad genetycznych, takich jak zespół Downa. Przyznaje też nienarodzonym dzieciom „wszelkie prawa obywatelskie” i zakazuje promowania aborcji przez podmioty edukacyjne i naukowe finansowane ze środków publicznych.
2021-04-30 11:23:43
miniaturka
play

Świętuj III Powstanie Śląskie!

Grupa PGE przygotowała konkurs dla dzieci i młodzieży na najlepsze wykonanie powstańczej śląskiej pieśni. W ten sposób spółka upamiętni 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Publikujemy wywiad z prezesem Grupy PGE Wojciechem Dąbrowskim.
2021-04-30 11:39:05
miniaturka

Agata Puścikowska: „Mówienie, że aborcja jest OK jest grzechem i kropka”

Znana pisarka i publicystka Agata Puścikowska dzieli się z bratem Szymonem OFMCap swoim doświadczeniem choroby, opowiada o swoim spojrzeniu na Strajk Kobiet i o tym dlaczego grzech jest wciąż najpoważniejszym problemem na świecie.