Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-14 11:21
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Abp Szewczuk przed wizytą w Watykanie: silna presja Rosji

Odkąd Ukraińska Cerkiew Prawosławna weszła na nową drogę rozwoju i stała się Kościołem autokefalicznym, grekokatolicy na Ukrainie znajdują się pod silną presją ze strony Rosji.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC0

Moskwa zarzuca im dążenie do oddzielenia Ukrainy od prawosławia i w konsekwencji do włączenia jej w struktury Kościoła unickiego.

Tak sytuację swego Kościoła przedstawia abp Światosław Szewczuk. Na początku lipca na zaproszenie Papieża będzie on gościł w Watykanie wraz z wszystkimi metropolitami i członkami Synodu swego Kościoła.

Abp Szewczuk zauważył, że grekokatolicy najlepiej są w stanie wyjaśnić prawosławnym cel i znaczenie posługi papieskiej. Jego zdaniem spotkanie z Ojcem Świętym będzie niepowtarzalną szansą na rozwój wspólnoty greckokatolickiej. Abp Szewczuk ma nadzieję, że zostanie przedstawiona wizja Stolicy Apostolskiej w odniesieniu do Cerkwii greckokatolickiej oraz wypracowana strategia jej rozwoju w nowych realiach życia politycznego, społecznego i ekonomicznego.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-06-14 10:39:48
miniaturka

Papież: wschodnie płuco Kościoła może być też katolickie

Uniatyzm nie dziś dobrym rozwiązaniem, co więcej nie jest już nawet dozwolony, trzeba jednak zachować status quo i pomóc biskupom greckokatolickim posługiwać wśród swoich wiernych – uważa Ojciec Święty.
2019-06-14 10:59:36
miniaturka

Hongkong: biskupi popierają protestujących, potępiają przemoc

Postulaty młodych, którzy protestują w Hongkongu są słuszne, wyraża się w nich troska o społeczeństwo – uważa pomocniczy biskup tego miasta Joseph Ha Chi-shing. Jego zdaniem masowe protesty to jedyny możliwy sposób działania wobec władzy, która nie chce słuchać głosu obywateli.
2019-06-14 11:04:35
miniaturka

Prymas Polski: Kościół z ranami daje nadzieję poranionemu światu!

Jesteśmy – jak przypominał kiedyś papież Franciszek – wezwani, aby nie zacierać, ani nie ukrywać swych ran. To Kościół z ranami jest w stanie zrozumieć rany dzisiejszego świata i utożsamiać się z nimi, towarzyszyć im i próbować je leczyć.
2019-06-14 12:01:16
miniaturka

Koncert Uwielbienia w Opolu

W Boże Ciało, w czwartek 20 czerwca, w parku na os. Armii Krajowej w Opolu (w pobliżu kościoła Przemienienia Pańskiego) odbędzie się 10. Koncert Uwielbienia.
2019-06-14 12:38:57
miniaturka

Czuwajmy razem z Ojcem Pio!

Już w najbliższą sobotę, w nocy z 15 na 16 czerwca w krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbędzie się 17. Czuwanie z Ojcem Pio.
2019-06-14 12:57:21
miniaturka

Kraków: medyczno-rodzinny weekend u bonifratrów

Już w ten weekend w Krakowie odbędą się Dni Samarytańskie.