Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-06 14:12
S. Zielińska / KAI

Abp Szewczuk: nie chcemy mówić o pojednaniu, tylko żyć tym pojednaniem

„Nie chcemy mówić o pojednaniu, tylko żyć tym pojednaniem. Nie tylko mówimy o Bogu, ale żyjemy w Bogu i z Bogiem. To jest ten sens bycia chrześcijaninem dzisiaj” – mówił abp Światosław Szewczuk w Lublinie.

Autor/źródło: Flickr / BP KEP

Patriarcha kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wziął udział w uroczystej liturgii sprawowanej w cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie z okazji obchodów 25-lecia lubelskiej parafii greckokatolickiej.

W uroczystości uczestniczyli m. in. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski, ks. prof. Sławomir Nowosad, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz ks. prof. Jarosław Marczewski, rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.

W słowie skierowanym do zgromadzonych abp Szewczuk przywołał niedawną rozmowie z abp Budzikiem na temat kultury chrześcijańskiej: „Jeśli wiara chrześcijańska nie stanie się kulturą, sposobem życia europejczyka, staniemy się podobni do tych uczniów Chrystusa, którym On powie „Nie znam was, a wy nie znacie mnie” – pouczał.

Patriarcha kijowsko-halicki podkreśli również bardzo ważną rolę dialogu, który jest podstawą tworzenia kultury chrześcijańskiej.

Na zakończenie liturgii abp Popowicz zwrócił się do metropolity lubelskiego, abp Stanisława Budzika oraz ks. prof. Marczewskiego, rektora Seminarium Duchownego ze słowami podziękowania. „Mamy świadomość wielkiej dobroci i wielkiego serca pasterzy lubelskich. To dzięki wam, my możemy dzisiaj być pasterzami naszego Kościoła” - mówił.

Abp Światosław Szewczuk podczas pobytu w Lublinie spotka się z lubelskimi biskupami, duchowieństwem, władzami miasta i województwa, a także rektorami uczelni. Weźmie też udział w promocji, książki-wywiadu pt. „Dialog leczy rany”, która odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

olc / Lublin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-06 12:52:02
miniaturka

S. Berta o Michale i o. Zbigniewie: byli pasterzami, którzy pachnieli owcami

O. Michał i o. Zbigniew byli pasterzami, którzy nie tylko pachnieli owcami, ale także dymem z domów ludzi biednych – zauważyła s. Berta Hernandez podczas spotkania 5 czerwca z mieszkańcami Żywiecczyzny w bazylice w Rychwałdzie.
2018-06-06 13:17:01
miniaturka

Franciszek uczy spowiedzi

We wstępie do książki ks. Tantardiniego, Papież daje kilka praktycznych rad odnośnie do sakramentu pokuty. Dobra spowiedź prowadzi nas bowiem do świętości.
2018-06-06 13:44:47
miniaturka

Papież: skutkiem bierzmowania dzielenie się darem Ducha z innymi

O nie skupianiu się na sobie, więzi z Kościołem i potrzebie bycia ludźmi pokoju, jako owocach przyjęcia Ducha Świętego mówił Papież w czasie katechezy ogólnej kontynuując cykl poświęcony sakramentowi bierzmowania.
2018-06-06 14:22:27
miniaturka

126 km z Jawiszowic na Jasną Górę w 36 godzin

126 km, które pielgrzymi zamierzają przejść, podzielone jest na 15 etapów. Średnia długość etapu to 8,4 km. Prędkość marszu ok. 5 km/h. Po każdym etapie planowany jest ok. 30 minutowy odpoczynek.
2018-06-06 14:47:29
miniaturka
play

Wkrótce drugie "Męskie Oblężenie Jasnej Góry"

„Tu jesteśmy naprawdę wolni” - to hasło narodowej pielgrzymki mężczyzn na Jasną Górę, która odbędzie się w sobotę 23 czerwca 2018 r.
2018-06-06 15:21:07
miniaturka

Córka Roberta Kennedy’ego zapewnia, że wiara odgrywała wielką rolę w życiu jej ojca

Mój ojciec modlił się z nami codziennie, wieczorami czytał nam Biblię a wiara w Boga bezwzględnie wpływała na jego działalność polityczną – tak Roberta Kennedy’ego, byłego prokuratora generalnego USA, wspominała jego córka Kerry.