Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-01-20 13:55
Anna Bajon / KAI

Abp Szal: rodzice, nie żałujcie czasu dla swoich dzieci

Nie żałujcie czasu dla swoich dzieci – zaapelował abp Adam Szal, który w sobotę przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie – miejscu urodzenia tego świętego.

Autor/źródło: photogenica.pl, (C) Randy Faris/Corbis

19 stycznia przypadło liturgiczne wspomnienie patrona archidiecezji przemyskiej. Podczas Eucharystii metropolita przemyski udzielił sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży.

Abp Adam Szal zauważył, że poprzez chrzest św. rodzice wprowadzili swoje dzieci „na drogę życia w tajemnicy Trójcy Świętej”, jednocześnie wyznając wiarę w Boga. – Trzeba wam za to dziś podziękować. Również za to, że nie poprzestaliście na chrzcie świętym. Że uczyliście pierwszych modlitw, że razem z dziadkami i babciami prowadziliście je do kościoła i tłumaczyliście podstawowe prawdy wiary, spełniając fundamentalny obowiązek rodziców. Do tego zobowiązaliście się przy sakramencie małżeństwa i chrztu świętego dzieci – mówił.

Metropolita przemyski dziękował za uczenie dzieci życia, kultury, za przygotowanie ich do pierwszej spowiedzi i komunii świętej, za posyłanie ich na katechezę. – Prosimy was: nie zostawiajcie ich samych. Przede wszystkim nie żałujcie czasu dla nich, nie żałujcie wspólnych rozmów, wyjazdów, czy wycieczek. Jest to bardzo ważne, żeby mieć czas dla swoich dzieci, także tych, które już może chodzą na wysokich obcasach, które się malują i które za wszelką cenę chcą być dorosłe – mówił.

Kaznodzieja zachęcał, aby rodzice mieli czas dla nastolatków, bo jest to okres, w którym one tego potrzebują. Wskazywał, że nadal są odpowiedzialni za ich wiarę i za to, żeby byli w kościele. – To nie tylko funkcja biskupa, czy kapłana, którzy zachęcają do praktykowania sakramentów świętych. To także obowiązek wasz, drodzy rodzice. Tego obowiązku nie spełnicie nakazując, ani zachęcając. Najlepiej ten obowiązek spełnia się przez przykład własnego życia. Jeżeli razem z dziećmi idziecie do kościoła, klękacie przy konfesjonale, to one wzrastają, widząc coś niezwykle ważnego: przykład swoich rodziców – kontynuował.

Abp Szal stwierdził, że jest to ważne także, gdy dzieci są już nastolatkami. – Uczcie tej elementarnej postawy, która będzie się przejawiała w uczciwości, w szlachetności, dobroci, a także w umiejętności przebaczania – zachęcał.

Na koniec kaznodzieja przytoczył słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: „Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym. Będziesz miłował Pana, Boga twojego całym swoim sercem”. – Uczcie swoje dzieci takiej postawy, a na pewno będą szczęśliwe, mimo trudów i problemów, których nie brakuje w naszym życiu – zapewnił abp Szal.

Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 roku w Korczynie k. Krosna w diecezji przemyskiej. Odznaczał się gorliwością i szczególnym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu, do Bożego Serca i Najświętszej Maryi Panny. W 1894 roku Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

W roku 1899 został biskupem pomocniczym, a w 1900 ordynariuszem diecezji przemyskiej. Po 25 latach gorliwej posługi biskupiej zmarł w opinii świętości 28 marca 1924 roku.

Papież Jan Paweł II w 1991 r. zaliczył go w poczet błogosławionych, a 18 maja 2003 roku w Rzymie ogłosił go świętym Kościoła powszechnego. Jest jednym z patronów archidiecezji przemyskiej.

pab / Korczyna


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: dzieci, abp Adam Szal, czas dla dzieci