Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-09 10:54
AC / Beata Zajączkowska

Abp Sleiman: to początek wojny, zabrakło mądrości

Do usilnej modlitwy o pokój oraz o mądrość dla światowych przywódców, by dogłębnie zrozumieli konsekwencje swych czynów kard. Sako wezwał chrześcijan i muzułmanów na całym świecie.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Iracki patriarcha podkreślił, że „trzeba wielkiej mądrości, by zapobiec erupcji wulkanu, który już wybucha”.

Nawiązując do eskalacji przemocy, spowodowanej zabiciem przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, podkreślił, że sytuacja w regionie Bliskiego Wschodu jest krytyczna. Winą za to obarczył „emocjonalne i impulsywne decyzje, pozbawione mądrości i poczucia odpowiedzialności”. Kardynał zaapelował do „mądrych przywódców na całym świecie, aby zapobiegli wybuchowi wojny”, ponieważ, jak podkreślił „benzyną tego ognia stanie się życie niewinnych ludzi”. Wskazał, że trzeba uczynić wszystko, by Irak nie stał się znów placem boju.

Komentując atak rakietowy Iranu na cele USA w Iraku łaciński metropolia Bagdadu podkreślił, że przemoc generuje jedynie przemoc. „To jest początek wojny, zabrakło mądrości” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Jean Benjamin Sleiman.

- Tego się można było spodziewać. To była reakcja Iranu na konkretne działania. To początek wojny. Myślę, że świat nie zdaje sobie sprawy z tego, czym może być wojna z Iranem w tym regionie. Negocjacje spełzły na niczym, przemoc generuje jedynie przemoc – mówi papieskiej rozgłośni abp Sleiman. – Światowa dyplomacja, w tym europejska, musi wzmóc wysiłki, by powstrzymać obecną eskalację przemocy. Zobaczyliśmy tu dalekosiężne spojrzenie Papieża Franciszka, który, jak mędrzec, często nawoływał państwa i rządy do mądrości, by nie było podziałów prowadzących do wojny.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-09 09:04:42
miniaturka

Papież i australijscy biskupi proszą o modlitwę za kraj

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości z osobami cierpiącymi z powodu pożarów w Australii. Na zakończenie audiencji środowej poprosił o modlitwę, aby Bóg dopomógł Australijczykom w tej trudnej chwili, gdy kraj ogarnięty jest pożarami.
2020-01-09 09:25:46
miniaturka

Rząd Nigerii udziela milczącej zgody islamskim mordercom

„Jedyna różnica między rządem Nigerii, a muzułmańskimi terrorystami jest taka, że to ci drudzy trzymają w rękach broń” – uważa bp Matthew Hassan Kukah, ordynariusz diecezji Sokoto.
2020-01-09 09:51:21
miniaturka

Próby zaostrzenia prawa o bluźnierstwie w Pakistanie

Zgromadzenie prowincji Pendżab w Pakistanie zwróciło się do rządu centralnego w Islamabadzie z prośbą o zaakceptowanie „surowszych praw” karzących za bluźnierstwo. Ustawa została jednogłośnie przyjęta na poziomie lokalnym.
2020-01-09 10:50:50
miniaturka

Życzliwi bądźmy - wkrótce rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem „Życzliwi bądźmy” zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich (Dz 28,2), od 18 a 25 stycznia obchodzony będzie na całym świecie – także w Polsce – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
2020-01-09 11:25:03
miniaturka

Abp Cacucci: religie mają znaczenie w budowaniu pokoju

Aktualna eskalacja napięcia na świecie dobitnie pokazuje, jak wielką rolę w budowaniu światowego pokoju mają do odegrania również religie.
2020-01-09 12:15:45
miniaturka

Święcenia biskupie ks. Adriana Galbasa SAC

Biskup Nominat ks. Adrian Galbas SAC w sobotę 11 stycznia przyjmie sakrę biskupią. Liturgia będzie sprawowana o godz. 11.00, w katedrze ełckiej.