Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-22 12:25
mk / PAP

Abp Skworc: potrzeba zgodnego budowania przyszłości w oparciu o rodzime dziedzictwo

Potrzeba nam dziś zgodnego budowania przyszłości ponad partyjnymi, związkowymi i wszelkimi innymi podziałami, w oparciu o rodzime dziedzictwo: zakorzenione w tradycji i w szacunku dla innych – mówił w niedzielę w Piekarach Śląskich metropolita katowicki Wiktor Skworc.

Autor/źródło: PAP

Tego dnia do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przybyła doroczna Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt, będąca jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Główne uroczystości – Mszę na piekarskiej kalwarii – poprzedza słowo poświęcone kwestiom społecznym głoszone tradycyjnie przez metropolitę katowickiego.

Jednym z wątków wystąpienia abp. Skworca była zmiana gospodarczo-społeczna regionu, związana przede wszystkim z likwidacją górnictwa węgla kamiennego. Jak ocenił, jest to zmiana związana także „z obawami dotyczącymi miejsc pracy, inflacji, częstym uciekaniem się do kłamstw, manipulacji i cynizmu w życiu publicznym; zmiana w przestrzeni kulturowo-etycznej, związana ze zmianą hierarchii wartości, idei, stylów życia”.

Podkreślił, że to od kobiet wiele będzie zależało „jak będą przebiegały procesy przekazywania kolejnym pokoleniom wartości chrześcijańskich i bogactwa niematerialnego, aby to, co trwałe, niezmienne, piękne i szlachetne było i pozostało siłą przyszłych generacji”. „Dlatego bądźcie czujne i odpowiedzialne za losy materialne, kulturalne, a przede wszystkim moralne naszej małej i wielkiej ojczyzny” – zaapelował.

„Bo potrzeba nam dziś zgodnego budowania przyszłości ponad partyjnymi, związkowymi i wszelkimi innymi podziałami, w oparciu o rodzime dziedzictwo – zakorzenione w tradycji i w szacunku dla każdego człowieka” – zaznaczył metropolita. „Szanujmy Górny Śląsk, naszą ojcowiznę, jak matkę. I pielęgnujmy górnośląski etos, przekazywany w rodzinie, Kościele i w szkołach, zwłaszcza dzięki postawie nauczycieli” – wezwał.

Abp Skworc nawiązał też m.in. do trwającego drugiego roku pandemii. Dziękując wszystkim walczącym z „tym realnym, choć niewidzialnym wrogiem” przypomniał, że „Kościół w Polsce wspiera dzisiaj ofertę szczepień”. „Nie tyle z lęku przed czwartą, możliwą falą epidemii czy kolejnymi mutacjami wirusa, lecz z racji moralnego obowiązku przestrzegania piątego bożego przykazania: «Nie będziesz zabijał»” – wyjaśnił.

„Przykazanie miłości Boga i bliźniego wskazuje, że do samych siebie mamy odnosić zasadę, którą kieruje się medycyna – primum non nocere – najpierw, przede wszystkim, nie szkodzić. Dlatego trwamy w postawie społecznej solidarności, gotowości do pomocy i na modlitwie, aby omijały nas w bliskiej i dalszej perspektywie wirus egoizmu i pogaństwo obojętności” – zaznaczył hierarcha.

Nawiązując do postaci doktor Jolanty Wadowskiej-Król, która w latach 1974–1981 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę tysiące dzieci mieszkających w pobliżu huty Szopienice w Katowicach wskazał, że to przykład tego, jak wiele może osiągnąć człowiek – działający nawet samotnie – w dobrej sprawie.

„Więc, drogie siostry, trzeba działać – w dobrej sprawie, a jest nią niewątpliwie troska o środowisko naturalne w duchu papieskiej encykliki Laudato si. «Ziemia, którą otrzymaliśmy – przypomina papież – należy również do tych, którzy przyjdą po nas»” – zaznaczył abp Skworc.

„Chodzi nie tylko o korzystanie z dotacji do wymiany pieców czy instalacji fotowoltaicznych, lecz także o odnoszenie się do świata jako do Bożego daru – z szacunkiem, miłością, o codzienne nawyki. I w tym kontekście zachęcam do odważnego działania również w zakresie szanowania żywności. Kończą się żniwa, zaczynają zbiory w sadach i ogrodach. Oby nic z tych darów nie zostało zmarnowane, bo ludzie cierpią głód” – zaznaczył.

„Uczeń Chrystusa nie może wobec tego przechodzić obojętnie, zwłaszcza że działania ochronne są proste i dostępne dla każdego: zaplanowane zakupy – nieimprowizowane, nieuleganie reklamie, dzielenie się żywnością, jadłodzielenie – to elementy duchowości chrześcijańskiej, których nie może zabraknąć w edukacji rodzinnej i szkolnej” – zaakcentował metropolita katowicki.

Jako główny punkt niedzielnego spotkania kobiet i dziewcząt w Piekarach Śląskich przewidziano Mszę św. pod przewodnictwem i z homilią przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp. Wiesława Śmigla z Torunia. (PAP)

Autor: Mateusz Babak

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-22 10:59:47
miniaturka

IMGW: czeka nas zimny koniec wakacji

Czeka nas chłodna i deszczowa końcówka sierpnia. Niedziela będzie ostatnim pogodnym i ciepłym dniem z temperaturą osiągającą 27 st. C na południowym zachodzie kraju – podał IMGW. Już w niedzielę po południu od zachodu zacznie wzrastać zachmurzenie, pojawią się przelotne opady deszczu i burze.
2021-08-22 11:08:08
miniaturka

W. Brytania: już 50 razy zmieniano przepisy dotyczące podróży zagranicznych

Od czasu pierwszego lockdownu w marcu 2020 roku przepisy dotyczące zasad przyjazdu do Anglii, kwarantanny i wykonywanych testów na obecność koronawirusa zmieniały się już 50 razy – wyliczyła w sobotę agencja prasowa PA.
2021-08-22 12:13:07
miniaturka

Neutralność czy tolerancja? Zależy dla kogo

„Nienawidzący Kościoła katolickiego nie są wzywani do tolerancji. To raczej katolicy są wzywani – w imię neutralności – by się chowali ze swymi symbolami” – pisze w „Idziemy” o. Dariusz Kowalczyk SJ, przyglądając się „hipokryzji neutralności”.
2021-08-22 12:41:00
miniaturka

Papież o wcieleniu Jezusa, które także dziś wywołuje zgorszenie

Wcielenie Boga jest tym, co wywołuje zgorszenie i stanowi przeszkodę także dla współczesnych ludzi. Ojciec Święty mówił o tym w rozważaniu na Anioł Pański. Papież przypomniał, że po cudzie rozmnożenia chleba za Jezusem poszły tłumy, jednak gdy wyjaśnił im znaczenie tego znaku wielu ludzi odeszło.
2021-08-22 13:08:58
miniaturka

Rady KEP ds. Migracji i Pielgrzymek: obojętność nie jest postawą chrześcijańską

Humanitarna i ewangeliczna reakcja na problemy związane z migrantami i uchodźcami nie może być nigdy ograniczana czy zawieszana przez jakąkolwiek jurysdykcję – napisał bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji i Pielgrzymek w komunikacie w sprawie uchodźców docierających do Polski.
2021-08-22 14:59:20
miniaturka

Abp Mokrzycki w Kalwarii Zebrzydowskiej: zabierzmy ze sobą wiarę Maryi

„To na tym wzgórzu św. Jan Paweł II uczył się bezgranicznego zaufania Matce Bożej. To tutaj odnalazł ją jako swoją Matkę. To tutaj dał się jej poprowadzić w stronę Syna” – mówił abp Mieczysław Mokrzycki w czasie odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej.