Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-06-23 17:34
ek / KAI

Abp Skworc o kapłańskich więzach miłości, posługi i sakramentalnego braterstwa

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował w sobotę w kaplicy Domu Księży Emerytów pw. św. Józefa Eucharystię w intencji kapłanów przeżywających 55. i 60. rocznicę święceń. Wśród nich był bp Stefan Cichy.

Autor/źródło: fotolubecki.pl/Magdalena Lubecka/licencja: CC BY

O tym, że z Jezusem łączą kapłanów więzy wybrania, powołania i uświęcenia w sakramencie kapłaństwa mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas homilii. – Te więzy są jednocześnie podstawą naszej kapłańskiej wspólnoty, która nie zamyka się na wieczność, lecz sięga tych, co przekroczyli już granicę śmierci i weszli do radości swojego Pana – mówił.

- Od dziesięcioleci codziennie łamiecie chleb; uobecniacie fakt oddania życia przez Jezusa pro multis. Celebrowanie tej tajemnicy sprawia pełną komunię z Bogiem przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym – powiedział podczas homilii.

Hierarcha podkreślił, że tym, co przede wszystkim łączy kapłanów, jest łaska sakramentu święceń. – Łączą nas więzy miłości, posługi i sakramentalnego braterstwa. Nasze więzy są prawdziwie bożo-rodzinne, nie wywodzą się z ciała i krwią, ani z układów i zależności, tylko z łaski święceń – wskazał abp Skworc. W homilii zaznaczył również, że to właśnie dzisiaj „w blasku jubileuszu (…) modlimy się o odnowienie łaski sakramentu kapłaństwa”. - Potrzebna jest nam jej siła, aby to, co braterska wspólnota uznaje za prawdę i spoiwo w teologicznym nauczaniu, przekładało się na praktykę życia, na wspólnotę kapłańską w tym domu i w naszej archidiecezji – podkreślał arcybiskup katowicki.

Kapłani przeżywające swoje jubileusze byli święceni w 1958 oraz 1963 roku w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Obecnie przebywają na emeryturze i pomagają duszpastersko zarówno w archidiecezji katowickiej, jak i sąsiednich diecezjach gliwickiej oraz bielsko-żywieckiej, a nawet poza granicami Polski m.in. w Niemczech. 

ks.sk / Katowice


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Wiktor Skworc, kapłaństwo, rocznica święceń kapłańskich, sakrament kapłaństwa