Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-06-16 18:38
AC / KAI

Abp Skworc: mamy życiem uwidaczniać pierwszeństwo Boga

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji członków Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie. W homilii podkreślał, że w życiu każdego człowieka pierwszeństwo ma Bóg, „który pozwala człowiekowi rosnąć i dojrzewać”.

Autor/źródło: Magdalena Lubecka - fotolubecki.pl, licencja: CC BY

- Do każdego z nas, u zarania naszych dziejów, przyszedł Bóg. W sakramencie chrztu zostaliśmy wyrwani z niewoli grzechu i okryci szatą łaski – mówił metropolita katowicki do zgromadzonych w katowickiej katedrze.

Abp Skworc przypomniał, że każdy jest powołany do potrójnej misji, „z której prorocza zasługuje w kontekście Elizeusza na szczególne podkreślenie”. – Bóg wybrał was na proroków. To znaczy na ludzi, którzy w swoim życiu mają uwidaczniać pierwszeństwo Boga, Jego panowanie, królowanie. Bóg na pierwszym miejscu! – apelował kaznodzieja.

Hierarcha przypomniał także wszystkim jakie są zadania proroka. Przede wszystkim w życiu musi dać pierwszeństwo Bogu, „który niczego nie zabiera, lecz przeciwnie – pozwala mu rosnąć, dojrzewać do pełni szczęścia i sensu”. – Pan dał wam także zadanie przywracania światu Boga, przypominania innym o Bożym panowaniu i pierwszeństwie.

Metropolita katowicki zauważył, że w kontekście grobu Bożego zadaniem Dam i Kawalerów jest „wskazywanie na krzyż i głoszenie zmartwychwstania, nade wszystko Zmartwychwstałego!”

Odnosząc się do liturgii słowa przywołał postać Elizeusza. Abp Skworc zauważył w tym kontekście, że „powołaniem człowieka jest praca, która ma służyć jego rozwojowi, wzrostowi duchowemu, aby człowiek bardziej był niż miał”. – Konieczne jest jednak ujarzmienie sił, które drzemią tak w człowieku, ja w powierzonej mu ziemi, aby praca mogła przynieść owoce. Nasze człowieczeństwo spełnia się poprzez pracę, poprzez troskę o swoje życie, czuwanie nad nim, aby ostatecznie zyskało ten kształt, który Bóg zamierzył – powiedział Arcybiskup Katowicki.

W Katowicach odbyły się obrzędy Czuwania i Inwestytury Kawalerów i Dam Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. W szeregi Zakonu zostało przyjętych kolejnych sześciu członków.

ks.sk / Katowice


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Wiktor Skworc, Zakon Grobu Bożego w Jerozolimie, archidiecezja katowicka