Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-25 18:52
S. Zielińska / KAI

Abp Skworc: Jesteśmy powołani, aby błogosławić

Jesteśmy powołani, aby błogosławić - mówił metropolita katowicki do uczestników Eucharystii w uroczystość Bożego Narodzenia. Celebrował ją w bazylice św. Ludwika i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach.

Autor/źródło: Magdalena Lubecka

Metropolita górnośląski w homilii zachęcał do postawy otwartości na Ducha Świętego. – Trzeba iść do człowieka ze świadomością darów Ducha Świętego, owocujących świadectwem chrześcijańskiego życia, a są nimi: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność – mówił.

Zachęcał także do postawy błogosławieństwa, a przez nie do budowania dobra wspólnego, zwłaszcza w naszej Ojczyźnie. – Pamiętajmy też, kiedy będziemy śpiewać w kolędzie słowa „…błogosław Ojczyznę miłą”, że i my jesteśmy powołani, aby błogosławić – ubogacać Ojczyznę naszymi postawami, naszą pracą, naszymi dobrymi czynami, naszą wytrwałą nadzieją, tworzeniem dobra wspólnego, które mają swoje źródło w nauczaniu Jezusa – powiedział do wiernych w Piekarskiej bazylice.

Hierarcha zachęcał do wychodzenia naprzeciwko człowiekowi ze świadectwem cierpliwej i łaskawej miłości, która „nie zazdrości, nie szuka swego, wszystko znosi i wszystko przetrzyma”. – W ten sposób, na drodze naśladowania, wstępowania w ślady Chrystusa tajemnica Bożego Narodzenia stanie się dla nas źródłem tworzenia dzieła najpiękniejszego, dzieła świętego życia na wzór Jezusa Chrystusa, który przyszedł, aby służyć i zbawić to, co zginęło – mówił abp Skworc.

Metropolita górnośląski zauważył w homilii, że świat do którego przyszedł i przychodzi Jezus, „wcale nie ułatwia Jego przyjęcia”. W tym kontekście zastanawiał się nad tym „jak przyjąć Bożego Syna?”. W odpowiedzi abp Skworc zacytował Jana Sebastiana Bacha mówiącego, że to „sam Zbawiciel da światło i ostatecznie On sam podpowie człowiekowi jak ma Go przyjmować”.

Msza św. w uroczystość Bożego Narodzenia była sprawowana w bazylice oo. Franciszkanów w Panewnikach. Wewnątrz świątyni znajduje się największa w tej części Europy szopka bożonarodzeniowa budowana wewnątrz świątyni. Mszę św. transmitowała Telewizja Polska z Katowic.

ks.sk / Katowice

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-25 17:13:09
miniaturka

Boże Narodzenie to czas przekształcania strachu w siłę miłości

Bóg przygarnął nas pogan, grzeszników i zachęca, byśmy rozpoznawali Go wszędzie tam, gdzie można byłoby uważać, że Go nie ma - powiedział Papież w homilii, którą wygłosił na Mszy odprawionej wczoraj w nocy w Bazylice Watykańskiej.
2017-12-25 17:27:47
miniaturka

Brat Alois: głos osób ciężko doświadczonych jest słabo słyszany

"Niewyczerpana radość" to hasło duszpasterskich propozycji ekumenicznej wspólnoty w Taizé na rok 2018.
2017-12-25 17:41:04
miniaturka

Warszawa: ok. 500 potrzebujących uczestniczy w Świętach z Ubogimi

“Któż pobieży?” to hasło Świąt z Ubogimi - bożonarodzeniowej inicjatywy Wspólnoty Sant’Egidio, która jest kontynuacją organizowanych przez 8 ostatnich lat Wigilii z Ubogimi.
2017-12-25 19:18:04
miniaturka

Zmarł biskup Stanisław Kędziora

W Uroczystość Narodzenia Pańskiego, 25 grudnia 2017 roku, o godzinie 17.00, w wieku 83 lat, w 60 roku kapłaństwa i 31 roku posługi biskupiej, zmarł bp Stanisław Kędziora, senior diecezji warszawsko-praskiej.
2017-12-26 09:20:48
miniaturka

Papież: Urbi et Orbi: Jezus w obliczach cierpiących dzieci

Jak co roku w uroczystość Bożego Narodzenia o g. 12.00 z loggi Bazyliki Watykańskiej Papież wygłosił orędzie oraz udzielił błogosławieństwa „Urbi et Orbi”.
2017-12-26 09:33:15
miniaturka

Licheń. Koncert kolęd w licheńskiej bazylice

Licheńscy organiści, Barbara Kaczor i Michał Szostak, zapraszają do udziału w koncercie kolęd, który w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12) odbędzie się w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.