Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-02-21 13:49
ek / KAI

Abp Scicluna – trzeba rozpoznać i potępić przestępstwa popełnione przez duchownych

Zastępca sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, abp Charles Scicluna zabrał głos podczas porannej sesji spotkania przewodniczących episkopatów na temat ochrony małoletnich w Kościele.

Autor/źródło: M.Mazur/episkopat.pl/Flickr/licencja: CC BY-SA

Jego wystąpienie nosiło tytuł: „Podejmowanie odpowiedzialności za postępowanie procesowe w przypadkach kryzysu wykorzystywania oraz zapobiegania wykorzystywaniu”.

Abp Scicluna prześledził poszczególne etapy procesu poszczególnych przypadków wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne. Przedstawił także pewne sugestie praktyczne, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży. 

Mówiąc o doniesieniach na temat wykroczeń seksualnych duchownych zaapelował o respektowanie istniejących reguł oraz obowiązujących w danym kraju norm prawa cywilnego. Wskazał, że wszelkie oskarżenia powinny być rozpatrywane kolegialnie, z pomocą biegłych i bez zbędnej zwłoki. 

Następnie poruszył kwestię współpracy biskupów z Kongregacją Nauki Wiary i śledztwie odnośnie do wykroczeń seksualnych duchownych, procesu kanonicznego a także powiązań z cywilnym wymiarem sprawiedliwości. 

Zastępca sekretarza Kongregacji Nauki Wiary mówił ponadto o wprowadzaniu w życie decyzji kanonicznych oraz zapobieganiu wykorzystywaniu seksualnemu. Przypominał nauczanie w tej dziedzinie Benedykta XVI i papieża Franciszka. Na zakończenie zacytował słowa listu Ojca Świętego do ludu Bożego z 20 sierpnia 2018: „Konieczne jest, abyśmy jako Kościół mogli rozpoznać i z bólem oraz wstydem potępić te potworności popełnione przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania nad najsłabszymi i chronienia ich. Świadomość grzechu pomaga nam uznać błędy, przestępstwa i rany zadane w przeszłości i pozwala nam otworzyć się i zaangażować obecnie bardziej w proces ponownego nawrócenia”. 

st (KAI) / Watykan


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: nadużycia seksualne, abp Charles Scicluna, szczyt watykański, ochrona małoletnich