Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-17 13:56
MG / Archidiecezja łódzka

Abp Ryś: Wspólnota domowa może być jak rozpalony piec

Utrapienie może być okazją do doświadczenia Bożej łaski, jeśli pośród trudności będziemy szukać Boga żywego i otworzymy się na Jego działanie - zwrócił uwagę Abp Ryś podczas rozważania w czasie porannej Mszy św.

Autor/źródło: flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

– Wspólnota domowa może być jak rozpalony piec. Człowiek może mieć poczucie, że życie we wspólnocie zabija go, że musi ciągle z siebie zrezygnować. Nie ma wątpliwości, że  wspólnota jest jak ogień, bo ma moc oczyszczać. To jest czas łaski. Dużo czasu spędzamy w domach, w naszych wspólnotach. To jest moment oczyszczenia także nas, z naszego egoizmu, z naszego nastawienia na siebie. To jest moment takiego doskonalenia nas przez ten ogień, jakim jest wspólnota. – metropolita łódzki.

Podczas dzisiejszej porannej Mszy świętej celebrowanej z kaplicy domowej arcybiskupa metropolity, łódzki pasterz odwołując się do czytań mszalnych zauważył, że – w wierze najistotniejsze jest to, że ostatecznie człowiek jest i kapłanem i ofiarą. To jest istota kapłaństwa Chrystusowego – kapłaństwa chrzcielnego, które mamy w sobie. Każdy z nas jest kapłanem, i każdy z nas jest ofiarą. Każdy z nas składa na ofiarę siebie samego. Tak naprawdę tylko każdy z nas może to zrobić, bo nikt nie może tego zrobić za nas. Nikt nie może złożyć ofiary ze mnie Bogu, tylko ja sam mogę to zrobić! To jest istota Chrystusowego kapłaństwa – tego, które mamy w sobie od chrztu. Możemy być mile od świątyni, a to, co jest istotą kapłaństwa Chrystusowego mamy spełniać w samym środku pogaństwa oddzieleni od kultu. – zaznaczył kaznodzieja.

Codzienne poranne liturgie z arcybiskupem Grzegorzem transmitowane są na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej oraz stronie internetowej www.archidiecezja.lodz.pl . W dniu dzisiejszym we wspólnej modlitwie łącząc się za pomocą Internetu uczestniczyło blisko cztery tysiące osób.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-17 12:25:09
miniaturka

Przełożono pielgrzymkę do Rzymu na 100-lecie urodzin Papieża

Przełożona została pielgrzymka do Rzymu na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II z 17 maja na późniejszy termin oraz II Narodowa Pielgrzymka do Dachau z 29 kwietnia na inną datę.
2020-03-17 13:23:41
miniaturka

Nielsen Polska: milionowe uczestnictwa w niedzielnych transmisjach Mszy świętych

Wskutek ograniczeń wywołanych stanem epidemii Polacy w ubiegłą niedzielę znacznie rzadziej niż zwykle uczestniczyli bezpośrednio w Mszach świętych, o wiele częściej decydując się na śledzenie transmisji w ogólnopolskich telewizjach.
2020-03-17 13:33:55
miniaturka

Kraków: kapucyni zapraszają na rekolekcje wielkopostne w ogrodzie

Gdzie można odbyć rekolekcje przed Wielkanocą, jeśli w większości kościołów zostały one odwołane? Bracia Grzegorz Marszałkowski i Łukasz Bujak zapraszają do kapucyńskiego ogrodu w Krakowie - oczywiście internetowo.
2020-03-17 14:04:56
miniaturka

Jerozolima: meczet Al-Aksa i Kopuła na Skale zamknięte

Na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie zamknięte zostały do odwołania meczet Al-Aksa i Kopuła na Skale – jedne z najważniejszych, obok Mekki i Medyny, muzułmańskich miejsc kultu.
2020-03-17 14:12:29
miniaturka

Mycie rąk mydłem kluczowe w walce z wirusem, ale niedostępne dla milionów ludzi

Koronawirus: Mycie rąk mydłem kluczowe w walce z wirusem, ale niedostępne dla milionów ludzi na świecie – ostrzega UNICEF
2020-03-17 14:54:54
miniaturka

Jubileuszowe spotkanie Radia Jasna Góra odwołane

W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa SARS-Cov-2, w trosce o zdrowie Gości i Pracowników Radio Jasna Góra informuje, że odwołuje jubileuszowe spotkanie w 25-tą rocznicę powstania Rozgłośni.