Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-02 18:35
S. Zielińska / KAI

Abp Ryś: relacja mistrz - uczeń to dusza życia uniwersyteckiego i dusza nauki

Relacja mistrz - uczeń to jest dusza życia uniwersyteckiego, to jest dusza nauki. Stać się jak dziecko i dać się komuś zrodzić – mówił do studentów łódzkich uczelni teologicznych abp Grzegorz Ryś.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Mszą świętą celebrowaną 2 października w bazylice archikatedralnej zainaugurowano nowy rok akademicki 2018/2019 w łódzkich uczelniach. W liturgii uczestniczyli rektorzy wyższych uczelni Łodzi, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz studenci rozpoczynający w tym roku swoją przygodę z teologią.

W homilii łódzki pasterz pytał uczestników liturgii - czy kiedy wchodzimy w obszar studiów, czy kiedy wchodzimy w naukę, wchodzimy w obszar Królestwa Bożego, królowania Boga? - Jezus zaprasza nas: wejdźcie do Królestwa Niebieskiego. Wejdźcie! Czy my to robimy? Czy też szukamy innej rzeczywistości, która ma swoją własną bramę? Potrzeba dziś odpowiedzi osobistej. Nie chodzi o odpowiedź teoretyczną, ale o to, na ile jest w nas samych dążenie do prawdy, uprawianie nauki wszystko jedno na jakim etapie, na jakim szczeblu – zaznaczył.

- Nie chcemy wchodzić w całą tę rzeczywistość nauki, studiów inaczej, jak przez bramę, którą jest Jezus Chrystus. Wchodzimy w obszar królowania Boga. Chcemy Bogu powiedzieć – tak - taka jest nasza odpowiedź. Chcemy wpisać tę całą rzeczywistość studiów, poznawania wiedzy w nasze dążenie do Ciebie, w naszą podległość Tobie Panie - kontynuował.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że - najważniejsze w uprawianiu nauki jest spotkać w swoim życiu mistrza. Największym szczęściem w życiu studenta jest spotkać swojego mistrza. Urodzić się do studiowania z czyjejś pasji, z czyjejś wiedzy, z czyjegoś uprawiania nauki, z czyjegoś dążenia do prawdy. Urodzić się z kogoś. Mieć świadomość swojego mistrza – tłumaczył.

Po zakończeniu liturgii w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się dalsza części uroczystości, którą rozpoczął śpiew Gaude Mater Polonia. Następnie głos zabrał ks. dr Sławomir Sosnowski, który wskazał na nowości związane są z afiliacją łódzkiego seminarium do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie oraz wprowadzeniem do toku studiów seminaryjnych dodatkowego roku – roku propedeutycznego.

Zaprezentowano także dwa sprawozdania z funkcjonowania łódzkich uczelni teologicznych w roku akademickim 2017/ 2018, a następnie najmłodsi studenci złożyli ślubowanie i odebrali indeksy.

W wykładzie inauguracyjnym zatytułowanym „Wykorzenieni z własnego ogrodu – witajcie w świecie millenialsów” rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie – ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina zwrócił uwagę na pokolenie młodych ludzi, którzy wstępują w progi wyższych uczelni, ale w swojej codzienności żyją bardziej w świecie wirtualnym niż realnym, bardziej zabiegają o swój wizerunek w mediach społecznościowych niż o realne funkcjonowanie w świecie rzeczywistym. Dając konkretne przykłady kreowania rzeczywistości wirtualnej prelegent podkreślił, że wielu młodych chce życie przyjemne i komfortowe zestawić z życiem wiary, które stawia konkretne wymagania. – Jest to próba godzenia dwóch światów, tego nowoczesnego i katolickiego. Trudno znaleźć receptę na pogodzenie chrześcijaństwa z destrukcyjną współczesnością. Trudno pogodzić hedonizm z głęboką wiarą. – Jest to dylemat młodych ludzi dzisiaj, a może nawet dylemat Kościoła – zaznaczył profesor.

- Młodzi są jak łąka na wiosnę po zimie. Może być na tej łące dużo brudu, może być wiele rozpadających się resztek, ale w wiośnie jest taka siła, że wszystko przezwycięża. Zieleń trawy pokonuje nawet zimową szarość, a kwiaty wyrastają nawet na butwiejących resztkach. W młodzieży jest jakaś ogromna siła i moc przemiany, dlatego w młodzieży jest jednak nadzieja – zakończył.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi roku akademickim 2018/2019 do kapłaństwa przygotowywać się będzie 52 alumnów, w tym 7 diakonów.

xpk / Łódź

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy