Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-06 08:38
ds / Biuro Prasowe KEP

Abp Ryś podsumowuje pierwszy dzień obrad biskupów

Praca w grupach była główną częścią pierwszego dnia obrad biskupów, którzy zebrali się 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach. Głównym tematem pierwszego dnia były wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce.

W poniedziałek, 5 października biskupi obradowali w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Łódzkiej. Nowością była praca w pięciu grupach tematycznych. 

Pierwsza z nich zajęła się strategią w czasie i po pandemii. W tematykę wprowadził biskupów ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Katowicach, jednocześnie sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP. Druga grupa pod przewodnictwem ks. dr. hab. Jerzego Szymika z archidiecezji katowickiej omówiła temat: „Kościół w Polsce wobec przemian kulturowych”. Trzecia zaś podjęła zagadnienie obecności Kościoła w strefie społeczno-politycznej. W tematykę tę wprowadził i poprowadził dyskusję ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz. Kolejna grupa tematyczna poświęciła czas na komunikację Kościoła. Jej moderatorem był rzecznik Episkopatu ks. dr Leszek Gęsiak. Temat rozmów piątej grupy brzmiał natomiast „Duszpasterstwo parafialne w kontekście przemian”. Jej moderatorem był ks. dr Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej.

Oprócz pracy w grupach biskupi dokonali też tradycyjnie wyborów do gremiów Konferencji Episkopatu Polski i z nią związanych.

Biskupi przygotowali tekst listu z podziękowaniem Ojcu Świętemu Franciszkowi za nową encyklikę „Fratelli tutti”, której polska prezentacja z udziałem biskupów odbyła się tuż przed rozpoczęciem obrad.

Pierwszy dzień obrad zakończyła Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio w archikatedrze łódzkiej.


W drugim dniu obrad, we wtorek, 6 października biskupi zajmą się m.in. sprawami związanymi z dokumentem dotyczącym formacji kapłańskiej. Omówią też kwestie, którymi zajmuje się Rada ds. Rodziny i Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Obrady zakończą się po południu. Po zebraniu zostanie wydany komunikat. Zaplanowano również konferencję prasową.

źródło: Biuro Prasowe KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-05 15:30:57
miniaturka

Francja likwiduje nauczanie domowe. Ucierpią rodziny i chrześcijanie?

Prezydent Francji ogłosił walkę z islamizmem we Francji, a dokładniej z „islamskim separatyzmem”. Zastosowane w tej walce środki uderzają jednak nie tylko w islamistów.
2020-10-06 08:03:28
miniaturka

George Weigel wygłosi dziś wykład o nauce Jana Pawła II

Amerykański filozof i teolog Georg Weigel wygłosi online wykład pod tytułem „Jan Paweł II: ratowanie ludzkiej godności". Organizatorem spotkania jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
2020-10-06 08:32:20
miniaturka

Polscy biskupi wdzięczni Papieżowi za encyklikę

W specjalnym liście polscy biskupi podziękowali Ojcu Świętemu Franciszkowi za najnowszą encyklikę „Fratelli tutti”.
2020-10-06 10:26:29
miniaturka

Którzy celebryci modlą się różańcem?

Wiele znanych osób uznaje modlitwę różańcową za bardzo ważną w swoim życiu. Kogo znamy z tego, że zna siłę różańca?
2020-10-06 11:43:16
miniaturka

Drugi dzień 387. Zebrania Plenarnego Episkopatu. Czym dziś zajmą się biskupi?

W Pabianicach – mieście, gdzie wychowywał się św. Maksymilian Kolbe rozpoczął się drugi dzień obrad 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
2020-10-06 13:07:06
miniaturka

O. Żak do biskupów: konieczne jest oczyszczenie szeregów

Prawidłowe rozstrzygnięcia w sprawach przestępstw i oskarżeń dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich oraz prewencja na etapie przyjmowania kandydatów do seminariów są koniecznością - twierdzi Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, o. Adam Żak SJ.