Abp Ryś o Janie Pawle II: papieskiej teologii ciała nie nadgryzie ząb czasu

Tematem, w którym Jan Paweł II zawsze pozostanie ekspertem, jest jego wizja małżeństwa, miłości, erotyki, tego, co on sam nazwał „teologią ciała”. – powiedział KAI metropolita łódzki.

Mogą przemijać wieki, ale żaden ząb czasu nie nadgryzie tego nauczania  - mówił abp Grzegorz Ryś w 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

– Bardzo bym też chciał, żeby ktoś językiem Jana Pawła II mówił dziś o solidarności. Bo papież wziął to słowo jako dziedzictwo polskie, które ma sens i znaczenie ogólnokościelne i ogólnoeuropejskie. Cała encyklika „Sollicitudo rei socialis” jest odwagą podzielenia się przez papieża z Polski tym niesłychanie cennym polskim doświadczeniem z całym światem i Kościołem powszechnym – wskazał hierarcha.

Jego zdaniem dla młodych ludzi najważniejszy z dziedzictwa Jana Pawła II byłby temat ludzkiej pracy, „bo dzisiaj człowiek 90 procent swego dnia spędza w pracy”, zaś w życiu wewnątrzkościelnym – „niewątpliwie ekumenizm i dialog międzyreligijny, z takimi wydarzeniami jak spotkanie w Asyżu”.

Jednocześnie metropolita łódzki przyznał, że „w dwóch, trzech zdaniach pontyfikatu Jana Pawła II streścić się nie da”. – Ale pamiętam cykl filmów zrobiony w Krakowie przez Iwonę Meus-Jargusz. Wybrała dziesięć kluczowych tematów, takich jak: życie, śmierć, praca wolność, solidarność... Te niezwykle piękne filmy mają po dwadzieścia kilka minut każdy. Z jednej strony są tam przytaczane wypowiedzi Jana Pawła II, a z drugiej są analizy autorów obecnych w życiu publicznym. Myślę, że to jest świetny klucz – pokazywać najważniejsze ludzkie tematy w ujęciu Jana Pawła II. Jego wielkie dziedzictwo jest do „ugryzienia” takimi istotnymi dla ludzi pytaniami – podkreślił hierarcha.

pb (KAI Rzym) / Rzym

Galeria fotografii Jana Pawła II (opoka.photo)

Galeria fotografii abp. Grzegorza Rysia (opoka.photo)

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama