Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-20 13:21
nc

Abp Ryś: my też możemy narodzić się do nowego życia z Boga

O nowych narodzinach do życia z Boga, które dokonują się poprzez spotkanie ze Słowem Bożym i doświadczenie miłości, mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas dzisiejszej porannej Mszy świętej celebrowanej w kaplicy domowej.

Autor/źródło: Archidiecezja Łódzka / YouTube

– Bóg nas rodzi do życia przez Słowo prawdy. Kiedy słuchamy Słowa – to jest moment rodzenia się do życia. Tu chodzi o słuchanie w taki sposób, że Słowo zmusza nas do konkretnych życiowych postaw. Słuchanie Słowa nie zamyka się na etapie poznawczym. Zaczynamy inaczej poznawać rzeczywistość Słowa, kiedy próbujemy je wprowadzać w czyn. Wtedy zaczynamy, że ze Słowem przychodzi łaska do życia Słowem – podkreślił arcybiskup Ryś.

Następnie kaznodzieja odwołał się do postaci Nikodema. Na jego przykładzie widać, że narodzenie się z Boga to także może być proces. Arcybiskup Ryś wskazał, że jego postać trzykrotnie pojawia się w Ewangelii wg św. Jana. Pierwszy raz, gdy przychodzi do Jezusa nocą. Wtedy jest jeszcze w ciemności.

Później ten członek Sanhedrynu pojawia się w czasie Święta Namiotów, gdy Jezus został oskarżony przez Wysoką Radę. Na jej posiedzeniu Nikodem zapytał: "czy nasze Prawo potępia kogoś, zanim go wpierw nie przesłucha?". – To był moment, w którym pokazał, że on żyje ze Słowa, a nie tylko zna Słowo – tłumaczył kaznodzieja. Wskazał przy tym, że na tamtym zebraniu, było wielu, ale w nich Słowo nie żyło – nie działali według Słowa.

Ostatni raz Nikodem pojawił się w Wielki Piątek. Przyszedł do Piłata i przyznał się do Jezusa, prosząc o Jego Ciało. – Zabrakło Piotra, ale Nikodem był – mówił abp Ryś. Duchowny wskazał, że przyniósł on przy tym wiele wonności, aby urządzić Jezusowi królewski pogrzeb. – To był moment, gdy Nikodem narodził się z miłości.

Przed błogosławieństwem łódzki pasterz zachęcił, by korzystając z prawa – w miarę możliwości zdrowotnych i przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa – powrócić do uczestnictwa w liturgii w swoich parafiach. Przypomniał również, że pozostaje nadal możliwość uczestnictwa w Mszy św. za pośrednictwem codziennych transmisji z domu biskupiego.


ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka / Opoka

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-20 10:49:27
miniaturka

Niemcy: 20. Urodziny Grupy Modlitewnej Orły

W dniach od 17 – 19 kwietnia br. odbyło się 109. Spotkanie Młodzieżowej Grupy Modlitewnej Orły. To Jubileuszowe spotkanie w formie online odbyło sie pod hasłem: Być świętym każdego dnia. Wspólna modlitwa, konferencje, wieczór wielbienia, śiadectwa wypełniły czas spotkań. Swoje słowo do młodych skierował także bp Wiesław Lechowicz w wygłoszonej konferencji.
2020-04-20 12:13:20
miniaturka

Warszawa: UKSW rozbudowuje bazę swego Wydziału Medycznego

Na terenie kampusu UKSW przy ul. Wóycickiego w Warszawie powstanie Budynek Wydziału Medycznego Collegium Medicum USKW. Pierwsi studenci rozpoczną w nim zajęcia już w 2021 r.
2020-04-20 12:32:33
miniaturka

Łagiewniki: modlitewna wspólnota w Święto Miłosierdzia Bożego

Ks. dr Zbigniew Bielas podsumował wczorajsze Święto Miłosierdzia w Łagiewnikach. - Sygnały, które do nas docierają, mówią nam, że udało się nam stworzyć piękną wspólnotę. Wspólnie przeżywaliśmy chwile radości, wzruszenia, ale i smutku - napisał ksiądz kustosz.
2020-04-20 14:03:38
miniaturka

Koronawirus pogłębia kryzys w krajach cierpiących przez wojny i głód

Światowa pandemia jest wyzwaniem dla wszystkich, ale szczególnie mocno dotyka kraje, które już przed jej wybuchem zmagały się z poważnymi problemami. Dlatego Caritas apeluje o wsparcie, które dziś jest szczególnie potrzebne mieszkańcom Syrii, Strefy Gazy, Jemenu i Wenezueli.
2020-04-20 14:14:30
miniaturka

Papież apeluje o gesty miłosierdzia

W czasie epidemii Franciszek wskazuje, że chrześcijanin wręcz nie może postępować inaczej, jak tylko okazując miłosierdzie.
2020-04-20 14:35:22
miniaturka

Jasna Góra: częściowe możliwości nawiedzenia sanktuarium

Paulini zachęcają do wykorzystania możliwości nawiedzania Sanktuarium. Przypominają także o konieczności posiadania maseczek ochronnych i zachowania bezpiecznej odległości oraz zapewniają o stosowanych przez nich środkach ochronnych.