Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-04-20 13:21
nc

Abp Ryś: my też możemy narodzić się do nowego życia z Boga

O nowych narodzinach do życia z Boga, które dokonują się poprzez spotkanie ze Słowem Bożym i doświadczenie miłości, mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas dzisiejszej porannej Mszy świętej celebrowanej w kaplicy domowej.

Autor/źródło: Archidiecezja Łódzka / YouTube

– Bóg nas rodzi do życia przez Słowo prawdy. Kiedy słuchamy Słowa – to jest moment rodzenia się do życia. Tu chodzi o słuchanie w taki sposób, że Słowo zmusza nas do konkretnych życiowych postaw. Słuchanie Słowa nie zamyka się na etapie poznawczym. Zaczynamy inaczej poznawać rzeczywistość Słowa, kiedy próbujemy je wprowadzać w czyn. Wtedy zaczynamy, że ze Słowem przychodzi łaska do życia Słowem – podkreślił arcybiskup Ryś.

Następnie kaznodzieja odwołał się do postaci Nikodema. Na jego przykładzie widać, że narodzenie się z Boga to także może być proces. Arcybiskup Ryś wskazał, że jego postać trzykrotnie pojawia się w Ewangelii wg św. Jana. Pierwszy raz, gdy przychodzi do Jezusa nocą. Wtedy jest jeszcze w ciemności.

Później ten członek Sanhedrynu pojawia się w czasie Święta Namiotów, gdy Jezus został oskarżony przez Wysoką Radę. Na jej posiedzeniu Nikodem zapytał: "czy nasze Prawo potępia kogoś, zanim go wpierw nie przesłucha?". – To był moment, w którym pokazał, że on żyje ze Słowa, a nie tylko zna Słowo – tłumaczył kaznodzieja. Wskazał przy tym, że na tamtym zebraniu, było wielu, ale w nich Słowo nie żyło – nie działali według Słowa.

Ostatni raz Nikodem pojawił się w Wielki Piątek. Przyszedł do Piłata i przyznał się do Jezusa, prosząc o Jego Ciało. – Zabrakło Piotra, ale Nikodem był – mówił abp Ryś. Duchowny wskazał, że przyniósł on przy tym wiele wonności, aby urządzić Jezusowi królewski pogrzeb. – To był moment, gdy Nikodem narodził się z miłości.

Przed błogosławieństwem łódzki pasterz zachęcił, by korzystając z prawa – w miarę możliwości zdrowotnych i przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa – powrócić do uczestnictwa w liturgii w swoich parafiach. Przypomniał również, że pozostaje nadal możliwość uczestnictwa w Mszy św. za pośrednictwem codziennych transmisji z domu biskupiego.


ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka / Opoka


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: miłość, Słowo Boże, Bóg, Nikodem, narodziny, abp Grzegorz Ryś, homilia mszalna