Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-25 13:00
ek / KAI

Abp Ryś: Maryja mówi nam, że Jezus ma dla nas pokarm wieczny

Podczas wczorajszej Mszy świętej celebrowanej na Jasnej Górze po przewodnictwem kard. Konrada Krajewskiego, będącej ukoronowaniem pątniczego trudu pielgrzymów z archidiecezji łódzkiej, słowa pouczenia pasterskiego wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Metropolita łódzki odnosząc się do Janowej ewangelii o Kanie Galilejskiej wskazał na to, że słowa wypowiedziane przez Maryję do sług: „zróbcie wszystko cokolwiek wam powie Jezus”, są powtórzeniem słów ze Starego Testamentu odnoszących się do Józefa Egipskiego – sprzedanego przez braci. 

- Maryja patrzy na Jezusa i mówi – to jest nowy Józef! To jest ten, który was uratuje od głodu ale nie inaczej jak z samego środka swego przebaczenia. Jezus ratuje od głodu swoje siostry i braci, którzy Go sprzedali, którzy Go zniszczyli, którzy Go poniżyli do niewolnictwa, którzy Go zabili! Jezus ich ratuje od śmierci, od głodu! – zaznaczył arcybiskup łódzki. 

Metropolita łódzki podkreślił, że jest to ewangelia nie o cudzie, ale o znaku. – Znak to jest wydarzenie, które odsyła za siebie. To jest pouczenie. Znak jest po to, żeby zrozumieć, żeby się nauczyć, żeby przyjąć pouczenie – mówił.

- Maryja mówiąc: „zróbcie cokolwiek wam powie Jezus”, mówi do nas coś bardzo ważnego! My możemy mieć takie doświadczenie nasycenia. Biblijne siedem lat sytości – wiele rzeczy nas w życiu cieszy. Za wieloma w życiu gonimy. Co do wielu rzeczy mamy przekonanie, że jeśli po nie nie sięgnę, to się nie spełnią. Ale potem przychodzi taki moment jak ze snu Faraona, który widział siedem krów, które wychodzą z nilu i pożerają te siedem tłustych – a więc to wszystko, co cię syciło. Naraz to wszystko, co cię syciło, przestaje być ważne. Nie daje ci satysfakcji. Nie daje ci radości. Nic z tego, co cię cieszyło: ani władza, ani pieniądz, ani pozycja, ani wygoda w życiu. Nic cię nie syci, jesteś głodny i co raz bardziej jesteś godny. Masz wrażenie, że umrzesz z głodu. Wtedy Maryja mówi do ciebie: patrz na Jezusa, on ma dla ciebie pokarm, który jest na siedem lat, na zawsze, na wieczność! – dodał arcybiskup. 

Pod koniec Mszy św. ksiądz kardynał odmówił modlitwy nowennowe, po czym udzielił zebranym błogosławieństwa. Następnie pielgrzymi uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, który odbył się tradycyjnie w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej. 

xpk / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-24 22:23:09
miniaturka

Nigeria: zamordowano pastora

W Nigerii zamordowano pastora wspólnoty baptystów. Porwano także jego żonę. Do zdarzenia doszło niedługo po zabójstwie katolickiego księdza, Michaela Akawu na przedmieściach stołecznej Abudży.
2018-08-25 08:59:55
miniaturka

Jan Pospieszalski na Spotkaniu Młodych w Legnickim Polu

Gościem drugiego dnia 25. Spotkania Młodych w Legnickim Polu był min. Jan Pospieszalski.
2018-08-25 10:47:54
miniaturka

Papież Franciszek wybrał bp. Mariana Florczyka na Ojca Synodalnego

Ojciec Święty sam wybiera biskupów na Ojców Synodalnych. Tym razem papież Franciszek wybrał bp. Mariana Florczyka na najbliższy synod o młodzieży, o czym Stolica Apostolska poinformowała zainteresowanego w lipcu 2018 r.
2018-08-25 11:41:32
miniaturka

Papież Franciszek przybył do Dublina

Samolot włoskich linii lotniczych Alitalia A320 "Aldo Palazzeschi" wylądował na międzynarodowym lotnisku stolicy Irlandii o godz. 10. 27 (11:27 czasu polskiego). Jest to 24. podroż zagraniczna papieża.
2018-08-25 13:13:40
miniaturka

O młodzieży i szczycie klimatycznym - rozpoczęły się obrady biskupów na Jasnej Górze

Synod o młodzieży w Rzymie i Światowe Dni Młodzieży w Panamie, szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach oraz kwestie dotyczące kształcenia kleryków w seminariach, to główne tematy obrad Rady Biskupów Diecezjalnych.
2018-08-25 13:46:58
miniaturka

To nie był kongres przegadany, Ewangelia rodziny na co dzień

Ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, zwraca uwagę na ogromny wysiłek organizacyjny Irlandczyków. Program spotkania został tak pomyślany, aby pokazać, jak poszczególne rodziny żyją Ewangelią rodziny na co dzień.