Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-01 15:49
AC / xpk / KAI

Abp Ryś do uczniów: nie chodzi o to ile się nauczycie, ale czego się nauczycie

Nie chodzi o to, ile się nauczycie, tylko chodzi o to, czy to, czego się nauczycie będzie miało w sobie moc, żeby was zmieniać, żeby prawda, którą poznajecie zmieniała was jako ludzi – mówił abp Grzegorz Ryś.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Ponad 100 uczniów wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami uczestniczyło w inauguracji nowego roku szkolnego 2020/2021 w jezuickiej szkole podstawowej im. św. Ignacego z Loyoli, która powstała w Łodzi.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej modlitwy uwielbienie, którą poprowadził o. Remigiusz Recław – dyrektor szkoły. Hymn Polski rozpoczął część oficjalną, w czasie której do uczestników uroczystości – uczniów i ich rodziców - swoje słowo skierował metropolita łódzki – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

- Nie wiadomo do jakiej szkoły chodził Pan Jezus, jednak z ewangelii wiemy jakim nauczycielem był Pan Jezus. Pan Jezus w Kafarnaum poszedł do synagogi i nauczał tak, że wszyscy byli zdumieni Jego nauką – bo nauczał z mocą. Myślę, że to jest bardzo dobre zadanie na wszystkie lata szkolne. Nie chodzi o to, ile się nauczycie, tylko chodzi o to, czy to, czego się nauczycie będzie miało w sobie moc, żeby was zmieniać, żeby prawda, którą poznajecie zmieniała was jako ludzi – podkreślił arcybiskup.

Zwracając się do opiekunów łódzki pasterz zauważył, że rodzice nie powinni zwalniać się z wychowania swoich dzieci. - Rodzice oddają dzieci szkole, ufając, że szkoła wszystko za nich zrobi. Czasem tak samo postępuje Kościół tak się jednak nie da. Szkoła jest ważna, bardzo pomaga, ale to wy - rodzice - odpowiadacie za wasze dzieci – zaznaczył metropolita łódzki.

Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa w uroczystości na sali gimnastycznej uczestniczyły tylko delegacje uczniów i nauczycieli oraz zaproszeni goście. Natomiast pozostali uczniowie pozostając w swoich klasach byli uczestnikami inauguracji dzięki transmisji internetowej.

Na zakończenie części oficjalnej metropolita łódzki, prezydent Łodzi, kurator oświaty oraz prowincjał księży jezuitów dokonali uroczystego przecięcia wstęgi symbolizującej uroczyste otwarcie nowej szkoły. Następnie abp Ryś poproszony przez dyrektora szkoły o. Remigiusza napisał na jednej ze ścian – Niech się tu wydarzy nauka z mocą! – po czym przechodząc po gmachu szkoły poświęcił ją.

Szkoła Podstawowa im. Ignacego Loyoli w Łodzi jest prywatną katolicką placówką oświatową, prowadzoną w zgodzie z tradycją pedagogii ignacjańskiej, czyli myśli św. Ignacego, założyciela zakonu jezuitów. Pierwsza szkoła w duchowości jezuickiej została założona w 1548 roku w Messynie na Sycylii. Dziś na całym świecie istnieje ponad 2000 szkół podstawowych, do których od teraz zalicza się również łódzka szkoła podstawowa.

W roku szkolnym 2020/2021 naukę w łódzkiej placówce rozpocznie ponad 100 uczniów w siedmiu oddziałach klasowych – są dwie pierwsze klasy i po jednej z oddziału od 2 do 7. Więcej informacji na temat szkoły można znaleźć na stronie internetowej: www.szkolawlodzi.jezuici.pl

xpk / Łódź

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-01 11:25:20
miniaturka

Orędzie na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego

Dziś rozpoczyna się tzw. Czas dla Stworzenia, który potrwa do 4 października, czyli do wspomnienia św. Franciszka z Asyżu. W tym roku przypada również 50. rocznica ustanowienia Dnia Ziemi, dlatego obchody Czasu Stworzenia odbywają się pod hasłem „Jubileusz dla Ziemi”.
2020-09-01 12:28:39
miniaturka

Dziś rozpoczynają się VIII Płockie Dni Żydowskie

Wernisażem wystawy „Mezuza – Pamięć – Tożsamość” rozpoczynają się dziś VIII Płockie Dni Żydowskie (1-4 września).
2020-09-01 12:39:16
miniaturka
play

Intencja na wrzesień: aby zasoby planety nie były rozgrabiane

Ojciec Święty wzywa do szacunku wobec zasobów planety. Przedstawiając intencję modlitewną na wrzesień („Módlmy się, aby zasoby planety nie były rozgrabiane, lecz dzielone w sposób sprawiedliwy i pełen szacunku”) Papież zwraca uwagę na potrzebę spowolnienia obecnego tempa produkcji i konsumpcji.
2020-09-01 20:30:25
miniaturka

Papież: uzdrowienie środowiska wymaga naprawy relacji z Bogiem

W związku z przypadającym 1 września Światowym Dniem Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego Papież Franciszek opublikował orędzie, w którym wzywa do nawrócenia i opamiętania ekologicznego.
2020-09-01 20:32:26
miniaturka

Abp Kondrusiewicz liczy na szybki powrót do ojczyzny

Abp Tadeusz Kondrusiewicz prosi o modlitwę w intencji swego szybkiego powrotu do Ojczyzny i pokojowego rozwiązania poważnego kryzysu społecznopolitycznego na Białorusi.
2020-09-01 21:13:02
miniaturka

Kard. Piat: trzeba usłyszeć krzyk ziemi

Mieszkańcy Mauritiusa nadal walczą ze skutkami niedawnej katastrofy ekologicznej.