Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-09-03 14:09
ek / Archidiecezja Łódzka

abp Ryś do uczniów: nauka Krzyża – to jest dopiero lekcja!

Z okazji początku roku szkolnego i katechetycznego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi na Teofilowie odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II.

Podczas tej uroczystości uczniowie klas pierwszych liceum ogólnokształcącego złożyli swoje ślubowanie, a pierwszaki z podstawówki po raz pierwszy uczestniczyły w inauguracji nowego roku szkolnego.

Nie chodzi ostatecznie o to ile masz wiedzy, ale kiedy patrzysz na ten krzyż, na Jezusa ukrzyżowanego, to do czego to cię uruchamia? Patrzysz na Niego – co to zmienia w Twoim życiu? Jeśli znasz Go jako ukrzyżowanego – co ta wiedza z tobą robi, do czego cię wzywa? To jest lekcja! Nauka krzyża – to jest dopiero lekcja! – mówił do uczniów arcybiskup Grzegorz Ryś.

Przeżywamy inaugurację roku w „katoliku” – mówił podczas homilii abp Ryś. – Sformułowanie „katolik” mówi, że wśród nauczycieli jacy w tej szkole nauczają pierwszym jest Jezus! Jezus ma prawo nauczać w tej szkole. Jezus ma prawo w tej szkole czuć się jak wśród swoich! – zaznaczył łódzki pasterz.

Ksiądz arcybiskup nawiązując do liturgii słowa zauważył, że podobnie jak w ewangelii Jezus został odrzucony przez swoich, tak samo może się to wydarzyć i dziś. – "Przyjęcie Chrystusa nie polega na tym, że Chrystus ładnie mówi, ale na tym, że On może wśród was działać. Tyle tylko, że Pan Jezus w swoim domu, w swoim mieście, nie może dokonać żadnego cudu, nie może z tymi ludźmi niczego zrobić! To nie chodzi o to, ile wiecie o Jezusie, ale chodzi o to, co ta wiedza z wami robi, czy się staliście lepszymi ludźmi? "– podkreślił.

Metropolita łódzki pytał uczniów – "czy przez całą tę naukę, którą zdobędziecie, a niektórzy już ją zdobili – bo jak mówił ksiądz dyrektor dla niektórych jest to ostatni rok w tej szkole – po tych wszystkich latach jesteście innymi ludźmi? Poddaliście się takiej mocy, która jest ukryta w samej prawdzie? Prawda ma w sobie ukrytą siłę. Prawda przekonuje własną siłą. Prawda przekonuje własna mocą. Prawdy nie należy potwierdzać niczym. Prawda jest fascynująca. Prawda do czegoś pociąga. Czy macie radość z tego, że prawda czyni cię innym człowiekiem?" – pytał.

– "Pan Jezus na progu nowego roku szkolnego nie chce was przetrącić, nie chce wam powiedzieć, że się nic z tego nie uda zrobić, ale przychodzi do was z takim słowem przestrogi. Takiego wezwania do ważności. Jezus mówi do nas – którzy uważają się za Jego uczniów – uważajcie! Dużo o mnie wiecie, ale to nic z wami nie robi!" – zaznaczył kaznodzieja.

Na zakończenie liturgii ksiądz arcybiskup udzielił błogosławieństwa zebranym i życzył udanego kolejnego roku szkolnego dla uczniów i nauczycieli.

Źródło: Archidiecezja Łódzka


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Edukacja, archidiecezja łódzka, rok szkolny, abp Grzegorz Ryś