Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-22 15:58
ds / Archidiecezja Łódzka

Abp Ryś do przedsiębiorców: co jest waszym światłem?

„Jesteśmy do siebie wzajemnie odniesieni na wiele sposobów, ale praca i przedsiębiorczość to jest jeden z tych wymiarów rzeczywistość w której ludzi są zapraszani do jedności. Solidarność jest słowem, które jest w absolutnej opozycji do tego obrazu pracy, która jest miejscem konfliktu”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas niedzielnej Eucharystii.

Autor/źródło: Archidiecezja Łódzka

W kościele p.w. św. Katarzyny w Zgierzu Metropolita Łódzki sprawował Mszę Św. w intencji przedsiębiorców. W 2016 roku sejm Rzeczypospolitej ustalił dzień 21 czerwca jako Dzień Przedsiębiorcy.

W swojej homilii Ksiądz Arcybiskup zauważył, że dzisiejszy człowiek bardzo lubi podkreślać swoją niezależność. „Taki model dojrzewania panuje w naszym świecie. Dorosłość polega na tym, że wreszcie jestem niezależny: własny samochód, własne mieszkanie, własny biznes.” Dalej Metropolita podkreślił, że ten obraz jest nieprawdziwy. „Nie ma takich czynów, które dotykają tylko ciebie. Nie ma zła, które popełniasz i dotyka tylko ciebie. Na szczęście nie ma takiego dobra, które wypracowujesz, które by było tylko twoim prywatnym zyskiem. To jest prawda, którą Kościół głęboko żyje. Wierzymy w świętych obcowanie. Ufamy, że zasługi ludzi od nas lepszych i to dobro, którego w życiu dokonali to nas też buduje i dotyka.”

Metropolita Łódzki odniósł się także do nauczania św. Jana Pawła II, który w 1981 w encyklice „Laborem exercens” napisał, że „praca ma to do siebie, że łączy ludzi.” Abp Ryś przypomniał, że papież napisał te słowa wtedy, kiedy ludzie żyli w przekonaniu, że jest napięcie pomiędzy pracodawcami, a pracownikami i że praca to nieustanne miejsce walki. W kolejnej encyklice „Sollicitudo rei socialis” papież natomiast zwraca uwagę na to co jest światłem, który Kościół rzuca do ludzkiej pracy. Tym światłem jest solidarność. „Jesteśmy do siebie wzajemnie odniesieni na wiele sposobów, ale praca i przedsiębiorczość to jest jeden z tych wymiarów rzeczywistość w której ludzi są zapraszani do jedności. Solidarność jest słowem, które jest w absolutnej opozycji do tego obrazu pracy, która jest miejscem konfliktu”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

Dalej Pasterz zaznaczył, że zbyt często ludziom wydaje się, że kluczem do zrozumienia pracy jest tylko i wyłącznie ekonomia. „Kluczem jest człowiek i wzajemne relacje. Ekonomia nie jest stosunkiem do pieniądza, ale jest stosunkiem do ludzi. Ekonomia pochodzi od greckiego słowa oikos czyli dom. Masz pieniądze, a co z tego mają ludzie, którzy tworzą z tobą dom. Prawem jest dobro ludzi. Troska o ludzie, a nie tylko o to, żeby się zgadzał porządek w kasie.”

Na zakończenie homilii Ksiądz Arcybiskup życzył przedsiębiorcom, aby praca dawał doświadczenie tego, że przede wszystkim łączy ludzi.

źródło: Archidiecezja Łódzka

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-22 14:15:41
miniaturka

Kard. Pell opublikuje swój "więzienny dziennik"

Kard. George Pell opublikuje swój "więzienny dziennik", w którym dzieli się refleksjami nad swoim życiem w więzieniu, nad Kościołem katolickim, pracą w Watykanie, polityką, społeczeństwem i sportem.
2020-06-22 14:20:20
miniaturka

Już jutro naukowa konferencja online o wpływie koronawirusa na Kościół

Katedra Teologii Systematycznej Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na międzynarodową konferencję naukową „Kościół w dobie koronawirusa”. Konferencja odbędzie się w dniach 23-24 czerwca w trybie zdalnym, za pośrednictwem mediów elektronicznych. Patronem medialnym wydarzenia jest Katolicka Agencja Informacyjna.
2020-06-22 15:35:37
miniaturka

Sanktuarium w Fatimie pozostanie otwarte pomimo ogniska COVID-19

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie pozostanie otwarte dla pielgrzymów pomimo potwierdzonego tam w niedzielę ogniska koronawirusa. W efekcie przeprowadzonych podczas weekendu badań na obecność SARS-CoV-2 służby medyczne potwierdziły 16 zakażeń wśród pracowników tego popularnego wśród wiernych miejsca kultu maryjnego.
2020-06-23 08:17:40
miniaturka

Dramatyczna sytuacja powodzian w Rwandzie

W dramatycznej sytuacji znajdują się mieszkańcy wioski Nyakinama na północy Rwandy, niecałe sto kilometrów od stolicy. W maju katastrofalna powódź zabiła tam 72 osoby.
2020-06-23 08:23:29
miniaturka

„Dziś muszę się zatrzymać w twoim domu”.

„Dziś muszę się zatrzymać w twoim domu”. Nie z powodu zewnętrznego nakazu i presji, lecz dlatego, że Ty jesteś dla mnie tak ważną osobą! Pragnę Cię bliżej poznać, zadomowić się w Tobie, przeżywać to, co Ty przeżywasz.
2020-06-23 08:33:58
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Iskra zbawienia

Jan było mu na imię, czyli „Bóg jest dobrotliwy”, „Bóg jest łaskawy”. Wszyscy się wtedy zdziwili a był iskrą, która rozpaliła ogień zbawienia. Rozmawiaj o Bogu - to ważne, bo słowa mogą opisać to, co nieopisane. Dziś Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.