Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-08 12:28
Anna Bajon / Archidiecezja łódzka

Abp Ryś do katechetów: Pan chce byśmy przekazywali wiarę i otwierali innych na Niego!

Ponad stu katechetów z regionu piotrkowskiego uczestniczyło w spotkaniu na rozpoczęcie roku katechetycznego, które odbyło się w kościele rektoralnym Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Spotkanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, który podczas  liturgii skierował do katechetów swoje słowo pasterskie.

– To czym mam karmić innych, to nie jest mój własny pokarm, ale to, co sam przyjmuję. Funkcja szafarza, to jest funkcja pośrednika. Jest ważne żebyśmy byli wierni w pracy, ale jest ogromnie ważne to, żebyśmy byli wierni w przekazywaniu. Ta zasada, która jest obecna w ewangelizacji przyjąłem, przekazuję! Nie głoszę samego siebie. Karmię was tym czym żyję, co sam otrzymałem. Pan chce byśmy przekazywali wiarę i otwierali innych na Niego! – mówił do katechetów abp Ryś.

O doświadczeniu spotkania młodych z Bogiem, które dokonuje się nie tylko w klasie szkolnej, ale przede wszystkim w świątyni, gdzie każdy może doświadczyć obecności Boga mówił w swojej homilii łódzki pasterz. – Nie wystarczy przygotowywać do pierwszej komunii  św. czy bierzmowania tylko szkole. Młody człowiek musi mieć doświadczenie spotkania z Bogiem. Musi klęknąć przed tabernakulum musi wziąć do ręki Słowo. Musi się zobaczyć się we wspólnocie ludzi wierzących. Musi być doświadczenie wiary takie które stawia go przed decyzją całkowitej nowości, a nie przyjmowania tylko wiedzy! – podkreślił kaznodzieja.

– Dziś Jezus mówi do każdego z nas: jeśli chcecie przyjąć Ewangelię, jeśli chcecie przyjąć w życiu moją naukę, to decydujecie się na kompletną nowość. To znaczy przyjmujecie to, co przyniosłem w całości, a nie kawałeczek. To co przyjmujecie, musi być przyjęte jako całkowita nowość w waszym życiu. Tą całkowita nowością w waszym życiu jest to, że pośród nas jest Bóg, który staje się Oblubieńcem! – zaznaczył arcybiskup.

W drugiej części spotkania, która nastąpiła po zakończeniu liturgii katecheci wysłuchali wykładu ks. dra Marcina Wojtasika – dyrektora wydziału katechetycznego łódzkiej kurii, który wskazał na aktualne tematy związane z przygotowaniem katechetycznym dzieci i młodzieży do przyjęcia sakramentów świętych.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-08 08:07:26
miniaturka

Indonezja: rośnie nietolerancja religijna

W Indonezji rośnie poziom nietolerancji religijnej – czytamy w raporcie opublikowanym przez centrum badań nad społeczeństwem i religią, którego siedziba znajduje się w Dżakarcie.
2018-09-08 08:12:28
miniaturka

Syryjscy i libańscy biskupi na Jasnej Górze

Wzywamy wszystkich do nieustannej modlitwy o pokój na świecie. Z wdzięcznością za pomoc oraz z prośbą o modlitwę w intencji Syrii i Libanu na Jasną Górę przybyli tamtejsi biskupi.
2018-09-08 08:19:24
miniaturka
play

„Oblicze Piękna” – Maryjny mural na ścianie łódzkiej kamienicy

„Oblicze Piękna” – to tytuł kolejnego muralu, który ozdobił jedną z łódzkich kamienic znajdujących się w centrum Łodzi. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, wszak Łódź przed laty nazwana już została miastem murali, jednak ten mural zasługuje na szczególną uwagę, bo przedstawia… Maryję.
2018-09-08 13:08:18
miniaturka

Katowice: w poniedziałek pogrzeb śp. abp. Szczepana Wesołego

Pogrzeb śp. abp. Szczepana Wesołego, długoletniego duszpasterza Polonii, odbędzie się w poniedziałek, 10 września br. o godz. 11.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2018-09-08 13:11:37
miniaturka

Moskwa: gniewne reakcje na ustanowienie egzarchów dla Ukrainy

Patriarchat Moskiewski zareagował oburzeniem na mianowanie przez patriarchę Konstantynopola, Bartłomieja I dwóch egzarchów dla Ukrainy w ramach przygotowań do autokefalii.
2018-09-08 17:46:08
miniaturka

Komunikat po spotkaniu Biskupów z Europy Środkowej i Wschodniej

Istnieje pilna potrzeba powstrzymania ucieczki młodych z krajów Europy Środkowej i Wschodniej na Zachód, a także zmniejszenia różnic w średnich zarobkach między obu tymi częściami naszego kontynentu. Należy również nadal pomagać migrantom i odrzucić Konwencję Stambulską.