Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-07 15:25
Anna Bajon / Archidiecezja Łódzka

Abp Ryś do katechetów: nie przekonacie młodych do chrześcijaństwa, jeśli im go nie pokaż

– Czy macie ochotę zacząć od nowa skoro – ku radości wszystkich – skończyły się wakacje? Czy ten nowy rok, który już nastaje, wzywa was do nowości w zaangażowaniu? Mam nadzieję, że tak! – mówił do katechetów abp Grzegorz Ryś.

Ponad stu katechetów z regionu piotrkowskiego uczestniczyło w spotkaniu na rozpoczęcie roku katechetycznego, które odbyło się w kościele rektoralnym Panien Dominikanek p.w.  Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim. Spotkanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, który podczas  liturgii skierował do katechetów swoje słowo pasterskie.

Metropolita łódzki zwracając się do katechetów zauważył, że – w spotkaniu z Panem trzeba iść na całość. Trzeba brać wszystko, co On daje! Zasadniczo pewno tego uczycie uczniów. Mam nadzieję, że uczycie swoich uczniów, że chrześcijaństwo to nie jest supersam – teraz trzeba powiedzieć Biedronka czy Tesco. To nie jest tak, że możesz coś wziąć z dwóch półek, a reszta jest nie ważna, i że możesz w tym przebierać. W ten sposób się nie da! Chrześcijaństwo trzeba przyjąć w całości! Nie przekonacie młodych, jeśli nie pokażecie im tego sobą. Trzeba tę lekcję najpierw samemu przerobić! – podkreślił abp Ryś.

– Jak chcecie mieć odnowioną katechezę, to nie pytajcie ks. Marcina (dyrektor ds. katechezy w Archidiecezji Łódzkiej) czy napisał nowy program. Co nowego można od strony treści wnieść do katechezy? Są dwa najważniejsze przykazania, potem jest dziesięć – równie dobrze znanych, jest osiem błogosławieństw – czy potraficie coś nowego wymyśleć? Siedem sakramentów – jest siedem sakramentów, nikt nie wymyśli ósmego na potrzeby odnowionej katechezy. Jak chcecie wiedzieć czy katechizacja – ten wymiar Kościoła –  będzie odnowiony, to patrzcie się w siebie. Każdy z nas się musi patrzeć w siebie. To jest Jezusowy sposób myślenia o odnowieniu całej rzeczywistości. Liczy się to, na ile radykalnie nowy staje się człowiek. To jest myślenie Jezusa o przemianie świata! – zaznaczył łódzki pasterz.

W drugiej części spotkania, która nastąpiła po zakończeniu liturgii katecheci wysłuchali wykładu ks. Tomasza Liszewskiego  – wykładowcy psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, który zaprezentował temat: Zasady ochrony małoletnich w praktyce wychowawczo-duszpasterskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-07 08:39:28
miniaturka

Macie prawo do pokoju, ale musicie wyrzec się odwetu

Jak każdy naród Mozambijczycy mają prawo do pokoju. Lecz aby w Mozambiku nastał pokój, trzeba wyrzec się prawa odwetu i ideologii, które manipulują ubogimi.
2019-09-07 08:45:08
miniaturka

Wizyta Papieża wyzwala w Malgaszach radość i dynamizm

Madagaskar to kraj młody o ogromnym potencjale i dynamicznym Kościele. Wszystko to widać szczególnie właśnie teraz, kiedy przyjeżdża tam Ojciec Święty. Wskazuje na to sekretarz generalny episkopatu Madagaskaru.
2019-09-07 08:50:24
miniaturka

Papież na Madagaskarze apostołem jedności

Madagaskar należy do jednych z najbiedniejszych krajów świata. Ponad 40 procent mieszkańców wyspy cierpi na niedożywienie. Choć nie brak tam bogactw naturalnych, to brak jednak mądrego zarządzania nimi.
2019-09-07 14:36:53
miniaturka

Madagaskar potrzebuje rozwoju, z szacunkiem dla swojej kultury

„Globalizacja gospodarcza nie może prowadzić do ujednolicenia kultur” – powiedział Papież podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego.
2019-09-07 14:42:19
miniaturka

Komunikat Metropolity Krakowskiego w związku z akcją “Polska pod krzyżem”

"Dziś, gdy tyle sił duchowego zła uderza w Kościół i w ludzi wierzących, dajmy się zaprowadzić Maryi pod krzyż Chrystusa." - pisze abpMarek Jędraszewski w komunikacie zachęcającym wiernych archidiecezji krakowskiej do duchowego udziału w akcji ewangelizacyjnej.
2019-09-07 17:15:16
miniaturka
play

Zakończyła się XVI Lednica Seniora

W tym roku uczestnicy rozważali tajemnicę Spowiedzi i modlili się za spowiedników, aby upodabniali się do Chrystusa i swoim życiem przekazywali słowa Boga: "Wiesz, że Cię kocham".