Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-03-12 13:10
nc / KAI

Abp Popowicz: zostańcie w domu, jeżeli macie choćby lekkie przeziębienie

Abp Eugeniusz Popowicz zaleca wiernym, aby nie całowali ikon i księgi Ewangelii w świątyniach, a w razie nawet lekkich objawów choroby – aby pozostali w domach. Metropolita greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej wydał instrukcje związane z zagrożeniem koronawirusem.

Autor/źródło: Mnikh&Ipatiy Vashchyshyn, OSBM/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0

"Mając na uwadze nasze wspólne dobro, proszę wszystkich wiernych naszego Kościoła, aby zachowali ostrożność w czasie ogłoszonego niebezpieczeństwa i przestrzegali podstawowych zasad higieny” – pisze abp Popowicz.

„Wzywam wszystkich wierzących, aby nie całowali świętych ikon ani innych obrazów w świątyni. Oddając cześć świętym ikonom, możemy – jak to jest w tradycji Kościoła wschodniego – dotknąć ikony głową” – radzi.

Zaleca także, aby unikali całowania rąk księży oraz by nie dotykali ustami łyżki do udzielania Komunii świętej. Przypomina też o możliwości przyjmowania Komunii św. duchowej.

Natomiast wszystkich, którzy doświadczają objawów choroby (nawet łagodnego przeziębienia), arcybiskup prosi, aby powstrzymali się od odwiedzania świątyni, szczególnie w czasie nabożeństw, aż do czasu wyzdrowienia. „W takim przypadku niedzielny obowiązek uczestniczenia w nabożeństwie można wypełnić poprzez duchową jedność z Kościołem poprzez słuchanie nabożeństwa za pośrednictwem sieci społecznościowych (na przykład telewizji na żywo lub Radia Watykańskiego)” – pisze abp Popowicz.

Metropolita przemysko-warszawski prosi księży, aby nie dawali księgi Ewangelii do całowania wiernym oraz opróżnili naczynia z wodą święconą. Z kolei kratki w konfesjonałach powinny być osłonięte przezroczystą folią.

Wymienione normy będą obowiązywać we wszystkich świątyniach archidiecezji przemysko-warszawskiej, dopóki niebezpieczeństwo wywołane przez koronawirusa nie zostanie wyraźnie wycofane.

pab / Przemyśl


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Eugeniusz Popowicz, koronawirus