Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-06 11:50
MG

Abp Polak w Radio Zet: spodziewam się przedłużenia ograniczeń

Gościem porannej audycji w Radio Zet był dziś Prymas Polski, abp Wojciech Polak

Autor/źródło: flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Podczas audycji pytany był m.in. o ograniczenia w liturgii w czasie epidemii oraz o kwestię wyborów prezydenckich.

Biorąc pod uwagę spodziewane apogeum epidemii, które ma nastąpić w połowie lub drugiej dekadzie kwietnia, Prymas stwierdził, że spodziewa się w najbliższym tygodniu kolejnych rozporządzeń ministra Szumowskiego, które przedłużą ograniczenia dotyczące zgromadzeń publicznych, obejmując także zgromadzenia liturgiczne.

Według aktualnego rozporządzenia, termin obecnych ograniczeń (pozwalających przebywać w kościele maksymalnie 5 uczestnikom liturgii poza celebransem) upływa 11 kwietnia. Gdyby nie wydano nowych rozporządzeń, automatycznie zaczęłyby obowiązywać wcześniejsze przepisy, ograniczające ilość uczestników do 50. Prymas stwierdził jednak: "Jestem przekonany, że lada moment będzie takie ogłoszenie, że dalej jesteśmy w ograniczeniu, które dziś przeżywamy". Podkreślił jednocześnie, że uczestnictwo w liturgii Wielkiego Tygodnia powinno być właśnie uczestnictwem, a nie tylko "obserwowaniem" tego, co transmitowane jest w mediach.

Odpowiadając na pytanie redaktorki dotyczące wkładu finansowego Kościoła w zwalczanie epidemii abp Polak podkreślił, że Kościół stale prowadzi działalność charytatywną, m.in. za pośrednictwem Caritas, a dodatkowo w tym czasie poszczególne diecezje podjęły inicjatywę zbiórek pieniężnych na zakup respiratorów i inne cele związane z epidemią. Zwrócił także uwagę na to, że Kościół w Polsce nie posiada jakiegoś centralnego funduszu, z którego mógłby zaoferować pomoc finansową, w związku z czym wszelkie działania w tej kwestii leżą w gestii diecezji i innych instytucji kościelnych.

Prymas pytany był także o kwestię wyborów prezydenckich, które planowo powinny się odbyć 10 maja. Podkreślił, że istotne są priorytety - nie można stawiać kwestii politycznych ponad zdrowie i życie ludzi: "Jeżeli stan zagrożenia jest taki, jaki dziś przeżywamy, jeżeli ciągle widzimy, że są ograniczenia, które pokazują, że jedyną rzeczą jest izolacja, to zawsze musimy pamiętać, że pierwszorzędne jest życie i zdrowie człowieka". Dodał także: "Skoro my apelujemy i mówimy, że do kościoła może przychodzić tylko 5 osób… Chodzi o to, że nie mamy prawa wyciągać ludzi z domów, wywoływać ich, kiedy mówi się, że jedyną racjonalną rzeczą na ograniczenie pandemii jest bycie w domach". Prowadząca program, Beata Lubecka zapytała także Prymasa  o to, czy osobiście weźmie udział w wyborach, jeśli odbędą się 10 maja, na co abp Polak odpowiedział: "Tego nie wiem, ale nie będę narażał swojego życia i zdrowia".Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-06 10:33:20
miniaturka

W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego

Sługa Boży kard. Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie.
2020-04-06 10:46:07
miniaturka

Włochy: Eucharystia w czasie epidemii nie ustała

Kościół we Włoszech nie opuścił swoich wiernych, szuka natomiast nowych sposobów dotarcia do nich z posługą duszpasterską.
2020-04-06 11:25:39
miniaturka

Abp Tadeusz Wojda: Wyciszmy się, by usłyszeć w swoim sercu głos Jezusa!

„W milczącym sercu człowieka przemawia Bóg. Najpierw wycisza wszystkie sądy, namiętności i pragnienia, a potem tak oczyszczone serce, napełnia miłością. Prawdziwa miłość rodzi się z milczenia. Dlatego potrzebujemy ciszy!” - mówił Abp Tadeusz Wojda w archikatedrze białostockiej podczas Mszy św. Niedzieli Palmowej rozpoczynającej Wielki Tydzień.
2020-04-06 12:14:09
miniaturka

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem on-line na TeoBańkologii

Statystyki wieczornych modlitw różańcowych na facebookowym profilu i kanale YouTube „TeoBańkologia” wskazują, że wierni coraz mocniej angażują się w nabożeństwa on-line. W rocznicę śmierci św. Jana Pawła II różaniec z ks. Teodorem Sawielewiczem z Oleśnicy zgromadził blisko 200 tys. osób.
2020-04-06 12:41:06
miniaturka

Prymas do młodych: moc do powstania daje Jezus

– Wstać to nie znaczy powtarzać sobie z uporem, że trzeba się jakoś spiąć. Nie chodzi o motywacyjne slogany, które nawet sto razy powtarzane, nie zadziałają. Chodzi o Jezusa – mówił Prymas łącząc się z młodymi na modlitwie on-line. Zawierzył też maturzystów Matce Bożej.
2020-04-06 12:47:53
miniaturka

Biskupi płoccy do księży: to będą dni opuszczenia i samotności

Najbliższe dni „będą doświadczeniem opuszczenia i samotności, które były udziałem Jezusa zawieszonego na drzewie krzyża między niebem i ziemią. Były to chwile po ludzku najtragiczniejsze, ale po Bożemu najbardziej owocne w Jego działalności” - napisali biskupi.