Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-03 13:13
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Abp Pizzaballa: wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za budowanie pokoju

„Wielcy tego świata nie są w stanie zapewnić pokoju, jeżeli maluczcy nie żyją nim na co dzień." - powiedział administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.

Mons. Pierbattista Pizzaballa
Autor/źródło: flickr.com/Opus Dei Communications Office, licencja: CC BY-NC-SA 2.0

Aby żyć w pokoju nie wystarczy mówić, że go brakuje, trzeba mieć odwagę, aby nim żyć pomimo wszystkich przeciwności - mówił abp Pierbattista Pizzaballa w związku z przypadającym 1 stycznia Światowym Dniem Pokoju. Zaznaczył on także, że nikt nie jest wyłączony z obowiązku budowania pokoju, nie jest więc to tylko domena przywódców światowych. 

To, co robimy w naszych środowiskach, w rodzinie, przyczynia się, daj wkład i uczestniczy w budowaniu pokoju, o który zabiegają wielcy tego świata. Dlatego ważne jest – mówił abp Pizzaballa - abyśmy umieli zachwycać się małymi i wielkimi gestami miłości, dzielenia się, otwarcia na innych, braterstwa, których jest jeszcze bardzo dużo.

Wsłuchiwać się w drugiego, być otwartym na jego wizję świata, otwierać oczy i serca na potrzeby innych to żywotne elementy pokoju. Nie buduje się go bowiem tylko w taki sposób, w jaki my myślimy, czy to czynimy. Potrzebujemy drugiego takim jakim jest, a nie takiego, jakiego byśmy chcieli mieć – podkreślił abp Pierbattista Pizzaballa. 

pp/rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-03 11:47:33
miniaturka
play

Betlejem w Warszawie. Celebryci uwielbiają Boga

Jak podkreślał prezes Fundacji Chrześcijańskie Granie, ten koncert to akcja głodnych nakarmić, a jego dochód będzie przeznaczony dla tych, którzy nie mają chleba.
2018-01-03 12:19:29
miniaturka

Trwa VIII edycja konkursu Archiwum Wspomnień Jana Pawła II

Do 12 stycznia można zgłaszać się do udziału w VIII edycji konkursu dziennikarskiego Archiwum Wspomnień Jana Pawła II współorganizowanego przez Instytut Papieża Jana Pawła II i Fundację Wspomagania Wsi.
2018-01-03 12:45:50
miniaturka

6 stycznia – Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

W Uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół w Polsce obchodzi Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Ofiary zbierane w polskich kościołach tego dnia przeznaczone są na Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie i pomoc misjonarzom.
2018-01-03 13:43:05
miniaturka

Prymas Polski o najważniejszych wydarzeniach 2018 roku

„Niewątpliwie będzie to rok ważny dla Kościoła i naszej Ojczyzny” – mówi Prymas Polski Abp Wojciech Polak o rozpoczynającym się roku 2018.
2018-01-03 14:25:50
miniaturka

Orszaki Trzech Króli - W duchu ważnych rocznic i w trosce o potrzebujących

Hasło tegorocznych Orszaków Trzech Króli brzmi "Bóg jest dla wszystkich". Odbędą się one 6 stycznia w 644 miejscowościach w kraju i 16 za granicą.
2018-01-03 14:51:18
miniaturka

Kielce: wkrótce trzydniowe obchody Dnia Judaizmu

Wykład o historii i filozofii chasydyzmu, spotkanie pt. „Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?” oraz monodram „Siedem nieb patriarchy Henocha” – złożą się na kieleckie obchody XXI Dnia Judaizmu.