Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-10-22 09:10
S. Zielińska / Krzysztof Ołdakowski SJ

Abp Pizzaballa: przekaz wiary dokonuje się poprzez świadectwo

Misja ewangelizacyjna wśród młodych realizuje się poprzez świadectwo życia oraz wymaga spójności i autentyzmu – stwierdził uczestniczący w Synodzie abp Pierbattista Pizzaballa, administrator Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Hierarcha zauważył, że Synod jest okazją, aby przyjrzeć się kondycji ludzi młodych, podjąć temat duszpasterstwa pośród nich, ale w perspektywie całości, integralnie, a nie oddzielnie. Młodzi nie są Kościołem samym w sobie i dla siebie. Stanowią grupę wiekową w życiu bardziej złożonym. Wypracowanie całościowej wizji i szukanie sposobu na integrację młodego pokolenia ze starszymi jest sprawą podstawową. To jest jeden z elementów nowości jaką wnosi ten Synod.

    Abp Pizzaballa zaznaczył, że młodzi mają w sobie pewną niechęć wobec ociężałości struktur eklezjalnych, czują oddalenie Kościoła od ich problemów. Potrzebują więc bliższych i bardziej bezpośrednich relacji, innego języka. Parafie nie są często dla nich miejscami spotkania, budowania wspólnoty, ale biurami obsługującymi klientów. Barierą w kontakcie z młodymi jest także klerykalizm oraz styl bycia i myślenia.

    Franciszkanin posługujący od ponad 30 lat w Ziemi Świętej podkreślił, że przekaz wiary nie dokonuje się dzisiaj z pokolenia na pokolenie. To stawia poważne wyzwanie przed wspólnotą wierzących. W obecnej sytuacji Kościół powinien stawać się coraz bardziej miejscem podstawowego wychowania do wiary. Poprzez swoje różne struktury, ruchy, stowarzyszenia, diecezje oraz parafie powinien formować w wierze Przekaz wiary dokonuje się poprzez świadectwo – podkreślił abp Pizzaballa - podejmowane przede wszystkim przez dorosłych. Młodzi potrzebują punktu odniesienia, potrzebują jasnego ukierunkowania, które przychodzi od dorosłych. Świadectwo następnie staje się orędziem.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi: