Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-13 08:49
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ/ vaticannews.va

Abp Pizzaballa: kwarantanna daje czas na modlitwę

Administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy wraz z kilkoma biskupami, którzy powrócili z Włoch, przechodzi okres przymusowej, dwutygodniowej kwarantanny.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego mówi o przeżywaniu Wielkiego Postu w Ziemi Świętej w czasie koronawirusa.

Abp Pierbattista Pizzaballa podkreślił, że w Jordanii wszystko przebiega normalnie. W wielu parafiach odbywają się tradycyjne Drogi Krzyżowe, Msze pokutne, stacje wielkopostne. Natomiast Palestyna jest całkowicie zablokowana z powodu koronawirusa. Kościoły są otwarte tylko dla indywidualnej modlitwy. Msze wolno odprawić jedynie dla grup liczących nie więcej jak 20 osób lub na otwartej przestrzeni. W Izraelu natomiast zastosowano rozwiązanie pośrednie. Oczekuje się na nowe rozporządzenia.

W samej Jerozolimie rozpoczęły się liturgie w bazylice Grobu Pańskiego, które są bardzo ważne nie tylko dla miejscowej diecezji, ale także w Galilei, w Nazarecie. Odbywają się liturgie pokutne, Drogi Krzyżowe, spowiedzi, wizyty u chorych, rekolekcje dla uczniów, czyli wszystkie tradycyjne praktyki wielkopostne.

Wielki Post przeżywany w dramatycznym kontekście epidemii daje okazję, aby zbliżyć się bardziej do cierpień zarówno społecznych jak i politycznych, które Ziemia Święta przeżywa od dawna.

- Polityka, u nas, zawsze daje okazję do modlitwy i nawrócenia. Niestety od długiego czasu wykazuje ona wiele braków i stwarza liczne sytuacje cierpienia: myślę szczególnie o narodzie palestyńskim. Nie jest to nowość wielkopostna, ale trwający od lat długi Wielki Post – podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego abp Pierbattista Pizzaballa. - Jednak aktualny okres stanowi okazję, aby postawić sobie wiele pytań: jaką postawę ma zająć Kościół wobec tych sytuacji oraz jak je przeżywać po chrześcijańsku, z pogodą ducha. Moja kwarantanna zakończy się w przyszły piątek. Mogę powiedzieć, że stała się dla mnie wspaniałą okazją do pogłębionej modlitwy, do bycia w domu i zajęcia się sprawami, które czekały od dawna z powodu wielu obowiązków. Zwolnienie rytmu bardzo dobrze robi. Mogłem podjąć refleksję nad tym, co dzieje się w mojej wspólnocie oraz jeszcze bardziej solidaryzować się z ofiarami tej strasznej choroby.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-03-12 16:27:49
miniaturka

Abp Gądecki wydał dekret w związku z epidemią koronawirusa

Abp Stanisław Gądecki przyjął za obowiązujące w archidiecezji poznańskiej zarządzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Tym samym udzielił dyspensy od niedzielnej Mszy św. osobom, o których mowa w rekomendacjach Rady.
2020-03-12 17:33:50
miniaturka

Legnica: Biskup odwołał wydarzenia diecezjalne

Biskup Zbigniew Kiernikowski podjął decyzję o odwołaniu wszystkich wydarzeń o charakterze diecezjalnym.
2020-03-13 08:09:36
miniaturka

Australia: Sąd Najwyższy odroczył decyzję w sprawie kard. Pella

Sąd Najwyższy w Australii rozpatruje sprawę kard. Georga Pella, skazanego na 6 lat więzienia za molestowanie dwóch chórzystów w 1996 r.
2020-03-13 09:25:23
miniaturka

Rzym: wiernym zakazano wchodzenia do kościołów

W papieskiej diecezji wprowadzono kolejne bezprecedensowe środki bezpieczeństwa, mające chronić przed epidemią koronawirusa.
2020-03-13 10:07:39
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: dostępne są transmisje Mszy Świętych z kaplicy na Jasnej Górze!

Na stronach http://jasnagora.pl/ i https://episkopat.pl/ będą transmitowane codziennie Msze Święte odprawiane w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik
2020-03-13 10:37:19
miniaturka

Kard. Krajewski: zachować normy i kierować się logiką Ewangelii

Pomimo zagrożenia koronawirusem odprawiono polską Mszę przy grobie św. Jana Pawła II. Była celebrowana w okrojonym składzie i przy zachowaniu norm sanitarnych obowiązujących podczas epidemii. Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.