Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-14 09:45
AC / Krzysztof Bronk /vaticannews.va

Abp Pezzi: chrześcijanie modlą się jak za komunizmu, w domach

Epidemia koronawirusa i przymusowe odosobnienie jest dla chrześcijan w Rosji wielkim wyzwaniem.

Autor/źródło: Pixabay, PIRO4D, licencja: CC0

Epidemia koronawirusa i przymusowe odosobnienie jest dla chrześcijan w Rosji wielkim wyzwaniem. W tym trudnym czasie mogą jednak czerpać z doświadczeń wyniesionych z komunistycznych prześladowań, kiedy musieli żyć bez sakramentów – mówi katolicki arcybiskup Moskwy, Abp. Paolo Pezzi zauważa, że z bardzo pozytywnym odzewem spotkało się wezwanie Papieża Franciszka do wspólnej modlitwy o powstrzymanie epidemii. Wielu duchownych prawosławnych poinformowało o tym swoich wiernych.

Abp. Pezzi zauważa, że ten czas epidemii ma aspekty negatywne i pozytywne. Podobnie jak w przypadku samego Jezusa, czas cierpienia i męki jest czasem wielkich pokus. W ludziach ujawnia się również to, co negatywne, zwłaszcza jeśli kilka osób musi żyć na stosunkowo małej przestrzeni. Z drugiej strony napływają też piękne świadectwa od rodzin, które w tej wyjątkowej sytuacji uświadomiły sobie własną odpowiedzialność za pielęgnowanie wiary. Niektórzy dopiero teraz zaczęli się wspólnie modlić w domu. Przy tej okazji pamięcią powracają do trudnych lat prześladowań – mówi abp Pezzi.

- Pamiętam, że na początku lat 90-tych, kiedy zostałem posłany jako misjonarz na Syberię, najbardziej uderzyło mnie odkrycie małych wspólnot, wspólnot rodzinnych, które w czasach sowieckich spotykały się potajemnie, albo po prostu wieczorem zamykały drzwi i modliły się w domu. Nie mogli czerpać siły z sakramentów, z Eucharystii, spowiedzi, bierzmowania i małżeństwa. I byłem zdziwiony, widząc, że wiara tych ludzi bynajmniej nie osłabła, wręcz przeciwnie była silna oraz głęboka. Chociaż oczywiście tęsknili za sakramentami, za Eucharystią – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paolo Pezzi. – Myślę, że to doświadczenie może nas czegoś nauczyć dzisiaj, kiedy doświadczamy już nie prześladowań, lecz odizolowania. Tak jak ci ludzie musimy przeżywać wiarę w małej wspólnocie, nie mogąc liczyć na sakramenty czy bezpośredni kontakt z innymi wierzącymi.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-14 08:40:29
miniaturka

Zmarła druga pacjentka jeleniogórskiego ZOL

W niedzielę rano zmarła druga pacjentka Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Jeleniej Górze prowadzonego przez legnicką Caritas. Miała 98 lat, była zakażona koronawirusem.
2020-04-14 08:47:46
miniaturka

Biskup Legnicki dziękuje za pomoc dla ZOL w Jeleniej Górze

Słowa podziękowania i otuchy skierował bp Zbigniew Kiernikowski do wszystkich wspierających działania Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Jeleniej Górze, prowadzonego przez legnicką Caritas.
2020-04-14 09:02:05
miniaturka

Orędzie wielkanocne z Ziemi Świętej

„Moc i łaska Zmartwychwstałego Chrystusa dają nadzieję, uzdrowienie i zwycięstwo nad tą pandemią i innymi ponurymi realiami życia” - napisali w orędziu wielkanocnym patriarchowie i liderzy Kościołów Jerozolimy.
2020-04-14 10:24:49
miniaturka

Paulini z Jasnej Góry błogosławią Polaków

- Czekamy na Jasną Górę pełną pielgrzymów, kiedy znów będziemy mogli śpiewać radosne pieśni, nie tylko wielkanocne - zapewniają paulini. Z narodowego sanktuarium Polaków błogosławią i ślą świąteczne życzenia.
2020-04-14 11:21:11
miniaturka

Wpatrzeni w tajemnicę zmartwychwstania Chrystusa

„Świat potrzebuje zmartwychwstania. Każdy z nas potrzebuje spotkania ze Zmartwychwstałym Panem, ponieważ tylko On może przemienić nasze życie i życie świata” – mówił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej podczas głównej mszy w bazylice w Wielkanocny Poniedziałek.
2020-04-14 11:49:12
miniaturka

Kard. Stefan Wyszyński żył w obecności Boga

Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie. W oczekiwaniu na ten wyjątkowy dla Polaków moment Radio Watykańskie przybliża postać Prymasa Tysiąclecia.