Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-29 09:50
MG / Łukasz Sośniak SJ – vaticannews.va

Abp Paglia: chorzy potrzebują kontaktu z osobami bliskimi

Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia określił jako opatrznościowe i wzorcowe postanowienie władz Toskanii, które zezwoliły najbliższym na odwiedzanie chorych na Covid-19. Mogą to robić przestrzegając bardzo surowych zasad bezpieczeństwa

Autor/źródło: vaticannews.va

„Mam nadzieję, że podobne zarządzenia zostaną przyjęte wszędzie. Bliskość z osobami, które się kocha, jest miłosierdziem” – powiedział abp Vincenzo Paglia.


Podczas pierwszej fali pandemii, 15 kwietnia 2020 r., Papież Franciszek modlił się podczas porannej Mszy w Domu Świętej Marty za osoby starsze, zwłaszcza za te, które są w izolacji lub w domach opieki i boją się umierać samotnie. W odpowiedzi na ten apel Franciszka władze Toskanii postanowiły umożliwić rodzinom odwiedzanie chorych na koronawirusa w szpitalach i domach opieki. „Jest to decyzja, która uwzględnia bliskość w procesie leczenia, to przykład holistycznego i humanitarnego podejścia do medycyny” – powiedział ks. Guidalberto Bormolini ze stowarzyszenia Tuttoèvita Onlus, który od miesięcy zabiegał o przyjęcie tego rozporządzenia.


Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia byłoby rzeczą niezwykle okrutną, gdyby społeczeństwo przedłużało życie ludzi dzięki nowoczesnej medycynie, ale jednocześnie skazywało te same osoby na przeżycie dodatkowych lat w opuszczeniu i samotności, co gorsza, w zamkniętych instytucjach. „Ta sprzeczność musi zostać rozwiązana, aby społeczeństwo, które chcemy budować, było prawdziwie ludzkie. Nie możemy porzucać starszych także dlatego, że byłby to przykład okrucieństwa, które postawilibyśmy za wzór ludziom młodym. Tymczasem troska o siebie nawzajem jest sensem życia” – powiedział abp Vincenzo Paglia.


    „Należy pamiętać, że ludzie umierają nie tylko z powodu koronawirusa, ale także ze względu na samotność i porzucenie. Otrzymałem wiele listów – niektóre również od krewnych pacjentów znajdujących się w domach opieki kierowanych przez księży – i wszyscy oni proszą, aby mogły odwiedzać ich rodziny oraz kapłani z sakramentami – powiedział abp Paglia. – Jestem przekonany, że ta inicjatywa, nie tylko na czas Bożego Narodzenia, jest naprawdę opatrznościowa. Jest niedopuszczalne, że od marca tak wielu z tych chorych nie przyjmuje nikogo, żyją w samotności i opuszczeniu, jakby znajdowali się na innej planecie, pozbawieni bliskości osób kochających. Nie próbuję umniejszać rzecz jasna zaangażowania pracowników służby zdrowia, ale oni nie zastąpią syna czy córki. Jak chory rodzic może nie widzieć dziecka lub przyjaciela przez dziewięć miesięcy? I odwrotnie, jak dzieci mogą żyć spokojnie, nie widząc swoich chorych rodziców?“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-29 08:41:38
miniaturka

Watykan: zasadnicze zmiany w zarządzaniu i kontroli finansów Stolicy Apostolskiej

W Watykanie opublikowano list apostolski Papieża Franciszka, w formie motu proprio, regulujący niektóre kompetencje w sprawach ekonomicznych i finansowych Stolicy Apostolskiej. List odbiera wiele dotychczasowych uprawnień Sekretariatowi Stanu
2020-12-29 08:50:55
miniaturka

Kolejne ataki dżihadystów na chrześcijan w Nigerii

To było kolejne krwawe Boże Narodzenie w Nigerii. Dżihadyści z Boko Haram przyznali się do ataku na dwie chrześcijańskie wioski w wigilię. Kolejny atak przypuścili w Niedzielę Świętej Rodziny. W sumie zginęło ponad 20 osób. Spalili też kilka kościołów i uprowadzili ze sobą księdza.
2020-12-29 09:57:57
miniaturka

Księża nie płacą podatków? Ależ skąd!

Wbrew pojawiającym się nieraz w lewicowych mediach zarzutom, Kościół w Polsce płaci podatki, a jednocześnie w wielu obszarach prowadzi działalność społeczną, opiekuńczą i edukacyjną, wspierając w ten sposób państwo
2020-12-29 10:20:25
miniaturka

Czy uda się ochronić Polskę przed genderową ideologizacją rodziny?

Zebrano 150 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy mającym na celu wypowiedzenie Konwencji stambulskiej i zastąpienie jej międzynarodową Konwencją o prawach rodziny. Akcję zbierania podpisów zainicjował Instytut Ordo Iuris wraz z Chrześcijańskim Kongresem Społecznym.
2020-12-29 10:27:46
miniaturka

Raper Kanye West przypomina o rasistowskich korzeniach Planned Parenthood

Amerykański raper Kanye West, jeden z odnoszących obecnie największe sukcesy muzyków, ostro skrytykował Planned Parenthood w wywiadzie dla magazynu „Forbes”. Przypomniał o rasistowskich korzeniach tej organizacji.
2020-12-29 11:54:33
miniaturka

Polska reprezentuje tę prawdziwą, ludzką i chrześcijańską Europę

Polska reprezentuje tę prawdziwą, ludzką i chrześcijańską Europę, jeśli nie pozwoli się wykorzystać przez etyczne fałszerstwo i ideologiczne „przewartościowanie wszelkich wartości”. Tylko głupcy pozwalają, aby im sprzedano zniszczenie małżeństwa i rodziny – powiedział kard. G. L. Müller.