Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-14 13:18
Anna Bajon / KAI

Abp Muszyński: każdy człowiek jest naszym bratem

Każdy człowiek jest naszym bratem, którego daje nam Bóg - powiedział abp Henryk Muszyński podczas Eucharystii sprawowanej w toruńskiej katedrze. Msza św. była zwieńczeniem odbywającego się w Toruniu 27. Kongresu Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich.

Autor/źródło: pixabay,e-gabi, CC0

 Podczas kongresu abp Henryk Muszyński otrzymał Nagrodę Dialogu.

W imieniu biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla zgromadzonych przywitał prepozyt Kapituły Katedralnej Toruńskiej ks. prał. Marek Rumiński. Podkreślił, że Polacy i Niemcy mają wspólne losy. Losy, które nie zawsze były łatwe, ale tym bardziej potrzebny jest nieustanny dialog. Tym orędownikiem dialogu i pojednania jest laureat tegorocznej Nagrody Dialogu abp Henryk Muszyński. – Mur, który upadł nie oznacza, że nie ma między nami murów, one są w naszych sercach, w naszych umysłach, dlatego jako przedstawiciele Kościoła musimy uczynić wszystko, by te mury burzyć – mówił ks. prał. Rumiński.

W homilii abp Muszyński nawiązując do ewangelicznej historii bogatego młodzieńca, który z powodu swego bogactwa nie był gotowy, by pójść za Jezusem. – Człowiek ma jedno serce i jeśli kocha całym sercem, to niemożliwym jest, by całkowicie kochać Boga i kochać całkowicie bogactwo – mówił. Trzeba poznać swój prawdziwy skarb, inaczej tak jak ów młodzieniec będziemy chodzić zasmuceni. Chrystus staje przed nami, ukazuje nam drogę pewną do Domu Ojca i czeka na naszą odpowiedź. Bóg do niczego nas nie zmusza, lecz w całkowitej wolności proponuje najlepsze rozwiązania dla naszego życia.

- Każdy człowiek jest naszym bratem i to Bóg daje nam tego człowieka jako brata. To jest bogactwo większe niż bogactwo Salomona i wszystkie skarby tego świata – dodał ksiądz arcybiskup. Trzeba zawierzyć Bogu i pójść za Nim, bo u Niego wszystko jest możliwe.

Nagroda Dialogu przyznawana jest osobom zasłużonym na płaszczyźnie dialogu między narodami od 2005 roku. Tegorocznym laureatem jest abp Henryk Muszyński. W piątkowej uroczystości wręczenia nagrody uczestniczyli biskup toruński Wiesław Śmigiel i biskup senior Andrzej Suski. Obecni byli także przedstawiciele władz: prezydent Torunia Michał Zaleski oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

xpb / Toruń

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-13 23:17:34
miniaturka

P. Lepori: aby głosić Chrystusa potrzebne osobiste spotkanie

Uderza ogromne bogactwo tematów i uniwersalność Kościoła, której doświadcza się zarówno w czasie wystąpień, jak i w spotkaniach nieformalnych – twierdzi o. Mauro Giorgio Giuseppe Lepori, opat generalny cystersów, uczestnik synodu.
2018-10-13 23:23:12
miniaturka

Młodzi chcą działać, dajmy im tę możliwość

Na obecnym synodzie pojawiają się już konkretne propozycje. Jedną z nich wysunął przedstawiciel Kościoła we Francji bp Laurent Percerou. Zaproponował on, by w Kościele ustanowić dla młodych oficjalną posługę misyjną na progu dorosłości.
2018-10-14 12:50:16
miniaturka

Kraków rozpoczął obchody Dnia Papieskiego

40 lat po wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża, stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia organizują w Krakowie XVIII Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”.
2018-10-14 14:00:31
miniaturka

Koszalin: XVIII Dzień Papieski

Obecność wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia to w "niedzielę papieską" już tradycyjny widok. Zanim parafianie zakupią kremówki, wrzucają datki na rzecz podopiecznych fundacji - zdolnej, lecz ubogiej młodzieży.
2018-10-14 17:06:07
miniaturka

Prymas Polski: nawrócenie i świętość – tylko tak pokonamy kryzysy

„To jest i musi być nasze wspólne przekonanie, że nasze nawrócenie i nasza świętość są rzeczywiście potrzebne dziś całej wspólnocie Kościoła. Tylko w ten sposób będziemy mogli przełamać naszą niepewność i pokonać wszystkie kryzysy”, mówił prymas.
2018-10-14 17:10:33
miniaturka

Sobibór: 75. rocznica buntu więźniów z obozu zagłady

Na terenie dawnego obozu zagłady w Sobiborze odbyły się uroczystości 75. rocznicy wybuchu powstania więźniów. Podczas ceremonii odbyło się pośmiertne nadanie Orderu Odrodzenia Polski Lejbie Leonowi Felhendlerowi – jednemu z przywódców powstania.