Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-10-14 13:18
Anna Bajon / KAI

Abp Muszyński: każdy człowiek jest naszym bratem

Każdy człowiek jest naszym bratem, którego daje nam Bóg - powiedział abp Henryk Muszyński podczas Eucharystii sprawowanej w toruńskiej katedrze. Msza św. była zwieńczeniem odbywającego się w Toruniu 27. Kongresu Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich.

Autor/źródło: pixabay,e-gabi, CC0

 Podczas kongresu abp Henryk Muszyński otrzymał Nagrodę Dialogu.

W imieniu biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla zgromadzonych przywitał prepozyt Kapituły Katedralnej Toruńskiej ks. prał. Marek Rumiński. Podkreślił, że Polacy i Niemcy mają wspólne losy. Losy, które nie zawsze były łatwe, ale tym bardziej potrzebny jest nieustanny dialog. Tym orędownikiem dialogu i pojednania jest laureat tegorocznej Nagrody Dialogu abp Henryk Muszyński. – Mur, który upadł nie oznacza, że nie ma między nami murów, one są w naszych sercach, w naszych umysłach, dlatego jako przedstawiciele Kościoła musimy uczynić wszystko, by te mury burzyć – mówił ks. prał. Rumiński.

W homilii abp Muszyński nawiązując do ewangelicznej historii bogatego młodzieńca, który z powodu swego bogactwa nie był gotowy, by pójść za Jezusem. – Człowiek ma jedno serce i jeśli kocha całym sercem, to niemożliwym jest, by całkowicie kochać Boga i kochać całkowicie bogactwo – mówił. Trzeba poznać swój prawdziwy skarb, inaczej tak jak ów młodzieniec będziemy chodzić zasmuceni. Chrystus staje przed nami, ukazuje nam drogę pewną do Domu Ojca i czeka na naszą odpowiedź. Bóg do niczego nas nie zmusza, lecz w całkowitej wolności proponuje najlepsze rozwiązania dla naszego życia.

- Każdy człowiek jest naszym bratem i to Bóg daje nam tego człowieka jako brata. To jest bogactwo większe niż bogactwo Salomona i wszystkie skarby tego świata – dodał ksiądz arcybiskup. Trzeba zawierzyć Bogu i pójść za Nim, bo u Niego wszystko jest możliwe.

Nagroda Dialogu przyznawana jest osobom zasłużonym na płaszczyźnie dialogu między narodami od 2005 roku. Tegorocznym laureatem jest abp Henryk Muszyński. W piątkowej uroczystości wręczenia nagrody uczestniczyli biskup toruński Wiesław Śmigiel i biskup senior Andrzej Suski. Obecni byli także przedstawiciele władz: prezydent Torunia Michał Zaleski oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

xpb / Toruń


Podziel się tym materiałem z innymi: