Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-05 15:49
nc

Abp Marek Jędraszewski: sławiąc Maryję wychwalamy wielką miłość Boga

Gdy sławimy Najświętszą Maryję Pannę, to sławimy jednocześnie nadzwyczajną miłość Boga Ojca, która sprawiła, że Jego Syn narodził się z Maryi, abyśmy wszyscy mieli zbawienie i wpatrując się w Nią uczyli się, co znaczy kochać Boga miłością pełną, ofiarną...

Autor/źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W homilii arcybiskup przypomniał scenę z Ewangelii według św. Jana, w której Chrystus obmył nogi apostołom. Jezus w Wieczerniku oddał się ludziom i chciał, by wydarzenie Wielkiego Czwartku było pamiątką Jego miłości. – Mamy żyć Eucharystią, wspomnieniem tej najwyższej i ostatecznej miłości Chrystusa do nas. Ta miłość ma wyznaczać nasz sposób myślenia i postępowania – powiedział metropolita. Nawiązał do liturgii słowa, w której Zbawiciel mówił: „Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej!”. Arcybiskup wskazał, że wytrwać w miłości Chrystusa to zachowywać przykazania i stać się Jego przyjacielem.

Św. Paweł w Liście do Filipian pisał, że najważniejszym jest dla niego poznać Chrystusa. – „Scire Christum”, znać Chrystusa to mieć udział w Jego cierpieniach. To znaczy także przyjmować cierpienia, które związane są z codziennością i ofiarować je dla dobra Kościoła. (…) równocześnie „znać Chrystusa” to wchodzić w tajemnicę zmartwychwstania, Jego ostatecznego tryumfu nad grzechem, śmiercią i szatanem – powiedział metropolita. Stwierdził, że poznanie Chrystusa jest celem do którego nieustannie trzeba dążyć.

Arcybiskup przypominał, że w środę pierwszego tygodnia Wielkiego Postu kościołem stacyjnym w Rzymie jest Bazylika Matki Boskiej Większej. Według legendy papież Liberiusz miał sen, w którym Matka Boża nakazała mu wznieść świątynię w miejscu, gdzie w sierpniu spadnie śnieg. W tym kościele przechowuje się relikwie żłóbka świętego z Betlejem. To miejsce przyciąga wielu pielgrzymów, przybywał tam św. Jan Paweł II, a także papież Franciszek przed każdą z pielgrzymek. Znajdująca się w bazylice ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” – „Ocalenie Ludu Rzymskiego” była noszona ulicami Wiecznego Miasta, gdy panowała zaraza.

Metropolita wspomniał patrona dnia, św. Kazimierza królewicza, który urodził się w 1458 roku na Wawelu. Słynął z wrażliwości na ludzką biedę, umarł młodo na jedną z chorób zakaźnych. Gdy po latach otworzono jego trumnę, okazało się że ciało jest nienaruszone, a przy głowie znajdował się rulon z pieśnią „Dnia każdego sław Maryję”. Metropolita przywołał słowa tego hymnu, pochodzącego z wczesnego średniowiecza. – Gdy sławimy Najświętszą Maryję Pannę, Theotokos, Bożą Rodzicielkę, to sławimy jednocześnie nadzwyczajną miłość Boga Ojca, która sprawiła, że Jego Syn z Niej, Maryi się narodził, abyśmy my wszyscy mieli zbawienie i wpatrując się w Nią uczyli się, co znaczy kochać Boga miłością pełną, ofiarną, bez granic, na kształt Jego nieskończonej miłości, jaką nas zechciał obdarzyć – zakończył.

Rzymskiemu kościołowi stacyjnemu z pierwszej środy Wielkiego Postu, którym jest Bazylika Matki Boskiej Większej, odpowiada krakowski kościół św. Józefa przy klasztorze Bernardynek. Pochodzi on z lat 1694-1703. Znajduje się w nim figurka Dzieciątka Jezusa Koletańskiego, pochodząca ze skasowanego w 1823 roku zakonu św. Kolety. Do kościoła św. Józefa wielokrotnie przychodził na modlitwę prywatną Karol Wojtyła. 19 marca 2016 r. kard. Stanisław Dziwisz ustanowił kościół diecezjalnym sanktuarium św. Józefa.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-05 15:14:54
miniaturka

Łódź: obrady komisji ds. ewangelizacji i kultury

Od wczoraj w Łodzi trwa spotkanie komisji ds. ewangelizacji i kultury przy Radzie Konferencji Episkopatów Europy. Gospodarzem spotkania, odbywającego się co dwa lata w jednym z państw Europejskich, jest metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w marcu 2018 roku w Rydze.
2020-03-05 15:18:11
miniaturka

Obrońcy życia do Jarosława Kaczyńskiego: oczekujemy przyjęcia projektu Zatrzymaj aborcję

"Oczekujemy, że Prawo i Sprawiedliwość niezwłocznie doprowadzi do przyjęcia przez Sejm obywatelskiego projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję” oraz przygotuje ustawę zwiększającą pomoc dla niepełnosprawnych do poziomu gwarantującego pokrycie niezbędnych kosztów leczenia i rehabilitacji" - napisali członkowie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w liście otwartym do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Czas zrealizować deklaracje PiS z 2014 i 2019 roku - dodają.
2020-03-05 15:19:44
miniaturka

Warszawa: uroczystości pogrzebowe aktora Pawła Królikowskiego

W kościele seminaryjnym kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. pogrzebowej Pawła Królikowskiego, aktora filmowego i telewizyjnego, prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy.
2020-03-05 17:20:00
miniaturka

Kościelny Inspektor Ochrony Danych z wykładem dla kapelanów szpitalnych

We wtorek, 3 marca br. Kościelny Inspektor Ochrony Danych na zaproszenie Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia wygłosił wykład "Ochrona danych osobowych w pracy kapelanów".
2020-03-06 09:16:59
miniaturka

Adam Strug o pieśniach wielkopostnych (rozmowa)

Adam Strug - śpiewak i etnomuzykolog opowiada o tradycyjnych pieśniach pasyjnych, zwyczajach im towarzyszących, poddaje krytyce współczesne praktyki i proponuje rozwiązania tych problemów.
2020-03-06 09:27:24
miniaturka

Salezjanie komentują kazanie o koronawirusie

W mediach ukazały się relacje z kazania w salezjańskim kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu, gdzie miały paść słowa wskazujące na epidemię koronawirusa jako karę za grzechy aborcji i homoseksualizmu. Z oświadczenia Salezjanów wynika, ze relacje świadków nie potwierdzają, iż takie sformułowanie podczas liturgii nie padło, ale kaznodzieja został upomniany przez władze kościelne.