Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-06 09:28
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Abp Jurkovič: wolność religijna jest podstawą praw człowieka

Poszanowanie wolności religijnej jest podstawowym kryterium respektowania praw człowieka – podkreślił w swoim wystąpieniu stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ oraz innych międzynarodowych instytucji w Genewie.

Autor/źródło: Pixabay, jdcovell, licencja: CC0

Abp Ivan Jurkovič wziął udział w 40. sesji Rady Praw Człowieka. Zauważył, że chociaż wspólnota międzynarodowa umieściła wolność religii oraz wyznania obok prawa do wolności słowa jako jeden z głównych filarów cywlilizacji nie brakuje dzisiaj przykładów dyskryminacji, nietolerancji, agresji, zniewalania oraz zabijania z powodu wierności własnemu sumieniu.


Watykański dyplomata stwierdził, że obserwujemy w wielu częściach świata kryzys wielokulturowości spowodowany rosnącym wpływem w ramach międzynarodowych organizacji sił i grup interesów, które narzucają własne wizje oraz idee. Dokonują przez to nowej kolonizacji ideologicznej, często z lekceważeniem dla tożsamości, godności oraz wrażliwości ludzi. Stolica Apostolska opowiada się za powszechnym i bezstronnym stosowaniem prawa do wolności religijnej. Docenia również wysiłki wielu rządów na rzecz pomocy prześladowanym chrześcijanom w wielu krajach świata oraz ustanawianie skutecznych ram prawnych, które zagwarantują poszanowanie wolności. Ważne pozostaje, aby prawo szanowało wolność na poziomie osobistym, obywatelskim i społecznym od wszelkich form przymusu do spełniania czynów sprzecznych z wiarą.

Dzisiaj coraz częściej żyją obok siebie ludzie różnych kultur, religii i przekonań, dlatego ważne jest włączenie do prawodawstwa, z należytą rozwagą oraz mądrością opcji, które pozwolą każdemu we własnym sumieniu działać zgodnie z najgłębszym przekonaniem. Abp Jurkovič przypomniał, że dialog, zrozumienie oraz powszechne propagowanie kultury tolerancji, akceptacji innych i pokojowego współistnienia przyczyni się do zmniejszenia problemów gospodarczych, społecznych, politycznych oraz środowiskowych, które bardzo obciążają dużą część ludzkości.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-06 06:01:46
miniaturka

40 Dni dla Życia w diecezji legnickiej

W Środę Popielcową rusza modlitewna akcja 40 Dni dla Życia
2019-03-06 08:15:08
miniaturka

Caritas Internationalis wspiera ludność Aleppo

Temat problemów i trudności, z jakimi muszą zmierzyć się Syryjczycy po ośmiu latach konfliktu, stoi w centrum spotkania patriarchów i przywódców Kościołów katolickich obecnych w tym kraju. Wśród zaproszonych gości jest także przewodniczący Caritas Internationalis kard. Tagle.
2019-03-06 08:29:53
miniaturka

Dar Juniora dla Seniora

Tegoroczna akcja Caritas „Jałmużna Wielkopostna”, która startuje dziś pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora”. Do akcji włączają się szkoły i parafie na terenie całego kraju. Datki uzbierane w papierowych skarbonkach przez dzieci i młodzież trafią do osób starszych i chorych.
2019-03-06 10:05:23
miniaturka

DR Konga: biskupi wzywają prezydenta do budowania państwa prawa

Trzeba radykalnie zerwać z destrukcyjną polityką wcześniejszych reżimów i na pierwszym miejscu postawić dobro mieszkańców naszego kraju. Episkopat Demokratycznej Republiki Konga przypomina o tym nowemu prezydentowi tego afrykańskiego kraju.
2019-03-06 10:14:31
miniaturka

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post

„Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych” – taki tytuł nosi papieskie orędzie na tegoroczny Wielki Post.Ojciec Święty Franciszek zachęca w nim do podjęcia refleksji nad odpowiedzialnością człowieka za powierzone mu dzieło stworzenia.
2019-03-06 10:32:40
miniaturka

Abp Pontier: Kościół we Francji cierpi, ale nie umiera

Jeśli chcemy wyjść z tego kryzysu, to nie możemy go traktować jako zamach na Kościół, lecz, jako wezwanie pochodzące od samego Boga, byśmy się nawrócili i żyli jak chrześcijanie – stwierdził przewodniczący episkopatu Francji w wywiadzie dla tygodnika Le Point.