Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-10 08:15
MG / Łukasz Sośniak SJ – vaticannews.va

Abp Jurkovič: w sprawie uchodźców konieczne są rozwiązania systemowe

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie zabrał głos w sprawie uchodźców.

Autor/źródło: vaticannews.va

Zapewnił, że Watykan zaangażowany jest w poszukiwanie konkretnych rozwiązań ich trudnej sytuacji. „Liczy się przede wszystkim ochrona życia ludzkiego i jego godności, złagodzenie cierpienia i pomoc w rozwoju” – podkreślił abp Ivan Jurkovič.


Nie wystarczą rozwiązania doraźne i reagowanie na pojawiające się kryzysy. „Konieczne jest wypracowanie uregulowanych sposobów przyjmowania uchodźców w poszczególnych krajach i zapewnienie im wsparcia w celu osiągnięcia trwałego rozwiązania problemów” – stwierdził przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.


Podkreślił, że Papież Franciszek ma nadzieję, iż większa liczba krajów otworzy korytarze humanitarne i przyjmie programy prywatnego sponsoringu uchodźców, czyli rozwiązania, w których część kosztów ponoszą osoby prywatne lub organizacje społeczne, oferując także wsparcie pozafinansowe, takie jak: użyczanie mieszkań, szukanie pracy, pomoc w odnajdywaniu się w nowym miejscu i sytuacji. „Według przeprowadzonych badań takie podejście zwiększa szanse integracji” – zapewnił abp Jurkovič.


Docenił wysiłki ONZ i wielu rządów na rzecz znalezienia trwałych rozwiązań dla uchodźców, w tym poprzez programy przesiedleń, zwłaszcza dla tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji i nie mogą wrócić do swoich krajów pochodzenia lub zostać zintegrowani w państwach, w których udzielono im azylu.


Stały obserwator przy ONZ podkreślił jednak, że mimo podejmowania tych działań los większości uchodźców jest wciąż niepewny. Nie są oni w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Wielu z nich przebywa w obozach, gdzie pozbawieni są dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i możliwości godnej pracy, ryzykując tym samym, że staną się ofiarami handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-09 17:33:56
miniaturka

Licheń: rozpoczęły się warsztaty nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego

Pasjonaci nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego i chorału gregoriańskiego tradycyjnie już przyjechali do licheńskiego sanktuarium, gdzie w dniach 9-16 lipca będą zgłębiać dawną liturgię i śpiew Kościoła.
2020-07-09 21:38:35
miniaturka
play

Szlachetny szczyt - dwóch śmiałków wchodzi na Mount Blanc, żeby pomagać

Wyprawa na szczyt Mount Blanc to niemałe przedsięwzięcie, a jeszcze połączone z pomaganiem innym sprawia, że cele są dwa. Chcesz dołączyć? Przeczytaj!
2020-07-09 23:10:43
miniaturka

Watykan: rodzina buduje Kościół, ale dziś potrzebuje pomocy

Pandemia koronawirusa zmusza Kościół do poważnego rozeznania, aby rozpoznać stojące przed nim wyzwania, ale także drogocenne perły, które dał nam Pan dla budowania Kościoła.
2020-07-09 23:13:51
miniaturka

Powstanie film o 21 koptyjskich męczennikach ofiarach islamistów

Środkami Kościoła w Egipcie zostanie zrealizowany film opowiadający historię męczeństwa 21 koptyjskich chrześcijan, bestialsko zamordowanych przez islamskich dżihadystów.
2020-07-09 23:27:54
miniaturka

Szkoły katolickie w USA będą mogły zwolnić homoseksualnych nauczycieli

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że szkoły wyznaniowe mają prawo do zatrudniania i zwalniania swoich nauczycieli bez ingerencji państwa.
2020-07-10 09:19:14
miniaturka

Ziemia Święta: druga fala epidemii, Kościół trwa na modlitwie

Wbrew wcześniejszym nadziejom, pielgrzymi nie powrócili do Ziemi Świętej. Ruch pielgrzymkowy jest niemal zerowy - mówi Radiu Watykańskiemu administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.