Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-13 12:16
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Abp Jurkovič w ONZ: godność ubiegających się o azyl

Międzynarodowa ochrona azylantów nie powinna być pojęciem abstrakcyjnym, lecz dynamicznym działaniem celem zapewnienia godności i bezpieczeństwa osób. - mówił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie.

Autor/źródło: Henry Mühlpfordt, CC BY-SA 3.0 /commons.wikimedia.org

W dniach 17 i 18 października abp Ivan Jurkovič zabierał dwukrotnie głos w sprawie ochrony azylantów. Wyraził on sprzeciw wobec sztywnych zasad i zbyt długich procedur w akceptacji wniosków azylowych, wyjaśniając, że ​​zbyt powolne procedury „zagrażają bezpieczeństwu tych, którzy potrzebują ochrony”. Wskazał, że „podejście zorientowane tylko na bezpieczeństwo pomija tragedię ludzi uciekających” przed konfliktami zbrojnymi.

Watykański dyplomata zaznaczył, że „wydalenia arbitralne i zbiorowe nie są rozwiązaniem”. Wezwał, aby społeczność międzynarodowa była szczególnie uwrażliwiona na los dzieci pozbawionych rodzin i nie mających opieki. Przypomniał, że dzieci to ponad połowa uchodźców. 3,5 mln z nich nie miało w ostatnim roku możliwości uczęszczania do szkoły. „Edukację podstawową i średnią trzeba zapewnić również dla ochrony przed plagami handlu ludźmi, pracy przymusowej i innych form niewolnictwa” – podkreślił abp Jurkovič. Zwrócił uwagę, że równie istotny jest dostęp do opieki zdrowotnej. Uchodźcy mają pod tym względem tę samą godność, co obywatele krajów ich przyjmujących. Uspokajając wobec rozpowszechnionego poglądu, że uchodźcy mogą przenosić choroby zakaźne, stały obserwator Stolicy Apostolskiej wezwał, by włączyć ich w pełni do krajowych systemów opieki zdrowotnej. Na koniec stwierdził, że „podjęta przez tak wielu naszych braci i sióstr decyzja, by uciec ze swej ziemi, wynika z lęku i rozpaczy, ale także z zaufania do solidarności i jedności rodziny ludzkiej”.

lgo/ rv


Zdjęcie: United Nations Geneva, autor: Henry Mühlpfordt, CC BY-SA 3.0


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Genewa, ONZ, abp Ivan Jurkovič, godność, azyl, azylanci, ochrona azylantów