Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-13 12:16
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Abp Jurkovič w ONZ: godność ubiegających się o azyl

Międzynarodowa ochrona azylantów nie powinna być pojęciem abstrakcyjnym, lecz dynamicznym działaniem celem zapewnienia godności i bezpieczeństwa osób. - mówił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie.

Autor/źródło: Henry Mühlpfordt, CC BY-SA 3.0 /commons.wikimedia.org

W dniach 17 i 18 października abp Ivan Jurkovič zabierał dwukrotnie głos w sprawie ochrony azylantów. Wyraził on sprzeciw wobec sztywnych zasad i zbyt długich procedur w akceptacji wniosków azylowych, wyjaśniając, że ​​zbyt powolne procedury „zagrażają bezpieczeństwu tych, którzy potrzebują ochrony”. Wskazał, że „podejście zorientowane tylko na bezpieczeństwo pomija tragedię ludzi uciekających” przed konfliktami zbrojnymi.

Watykański dyplomata zaznaczył, że „wydalenia arbitralne i zbiorowe nie są rozwiązaniem”. Wezwał, aby społeczność międzynarodowa była szczególnie uwrażliwiona na los dzieci pozbawionych rodzin i nie mających opieki. Przypomniał, że dzieci to ponad połowa uchodźców. 3,5 mln z nich nie miało w ostatnim roku możliwości uczęszczania do szkoły. „Edukację podstawową i średnią trzeba zapewnić również dla ochrony przed plagami handlu ludźmi, pracy przymusowej i innych form niewolnictwa” – podkreślił abp Jurkovič. Zwrócił uwagę, że równie istotny jest dostęp do opieki zdrowotnej. Uchodźcy mają pod tym względem tę samą godność, co obywatele krajów ich przyjmujących. Uspokajając wobec rozpowszechnionego poglądu, że uchodźcy mogą przenosić choroby zakaźne, stały obserwator Stolicy Apostolskiej wezwał, by włączyć ich w pełni do krajowych systemów opieki zdrowotnej. Na koniec stwierdził, że „podjęta przez tak wielu naszych braci i sióstr decyzja, by uciec ze swej ziemi, wynika z lęku i rozpaczy, ale także z zaufania do solidarności i jedności rodziny ludzkiej”.

lgo/ rv


Zdjęcie: United Nations Geneva, autor: Henry Mühlpfordt, CC BY-SA 3.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-13 10:35:46
miniaturka
play

Gala 50-lecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na Zamku Królewskim

W poniedziałek 13 listopada zapraszamy na transmisję na żywo z uroczystej gali 50-lecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Rozpoczęcie o godz. 11.00.
2017-11-13 11:23:10
miniaturka
play

Jak przestać być singlem?

Gościem Tematu Dnia Salve TV był Tomasz Sztreker, twórca inicjatywy "Chrześcijańscy single", który w rozmowie z Mateuszem Godkiem wyjaśnia, jak przestać być singlem.
2017-11-13 11:56:25
miniaturka

Inauguracja Roku Jubileuszowego pierwszej polskiej klaryski

W przyszłym roku przypada 750. rocznica śmierci pierwszej polskiej klaryski – bł. Salomei. Ale już 19 listopada br. w kościele klarysek przy ul. Grodzkiej w Krakowie zostanie zainaugurowany Rok Jubileuszowy.
2017-11-13 12:51:46
miniaturka

Kraków: ludzie kultury włączają się w obchody Światowego Dnia Ubogich

Reżyserzy filmowi, aktorzy i osoby znane z małego ekranu włączają się w obchody Światowego Dnia Ubogich, które od wczoraj odbywają się w Krakowie.
2017-11-13 13:25:56
miniaturka

Kard. Tagle w Warszawie: Kościół jest wspólnotą w misji

Wspólnota i misja idą razem, i to jest Kościół. Kościół jest wspólnotą w misji - mówił dziś w Warszawie filipiński kardynał Luis Antonio Tagle podczas konferencji "The Bible and Cultures".
2017-11-13 13:58:42
miniaturka

50 lat Komisji Episkopatu ds. Misji; przyznano medale „Benemerenti”

Abp Edmund Piszcz, abp Wojciech Ziemba i abp Wiktor Skworc zostali wyróżnieni medalami „Benemerenti in Opere Evangelizationis” za szczególne i wybitne zasługi w dziele misyjnym.