Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-09 10:16
AC / Beata Zajączkowska

Abp Jurkovič: organizacje międzynarodowe odkrywają wartości

Abp Jurkovič wskazuje, że obecność Stolicy Apostolskiej na forum międzynarodowych organizacji jest bardzo ważnym elementem wnoszącym m.in. inne spojrzenie na dokonujące się procesy.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Papieska pielgrzymka do Genewy miała przede wszystkim wymiar ekumeniczny, Franciszek zostawił jednak ważne przesłanie organizacjom międzynarodowym obecnym w tym szwajcarskim mieście. Wskazuje na abp Ivan Jurkovič, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy genewskiej siedzibie ONZ.

Papieska wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród pracowników wielu międzynarodowych instytucji. „Poproszono o ponad 5,5 tys. wejściówek na spotkania z Franciszkiem, czemu nie byliśmy w stanie sprostać” – wskazuje abp Jurkovič. Zauważa, że z dużym echem odbiły się papieskie wypowiedzi dotyczące zaangażowania Kościoła na rzecz pokoju i obrony godności człowieka, a także osobiste zaangażowanie Papieża w pomoc uchodźcom.

„Wiele obecnych w Genewie organizacji było dotąd «rygorystycznie obojętnych», jednak w ostatnim czasie widać w podejmowanych przez nie działaniach większe otwarcie na «czynnik religijny»” – wskazuje watykański dyplomata. Zauważa zarazem, że paradoksalnie to napływ islamskich migrantów do Europy zaczął przypominać jej mieszkańcom o znaczeniu religii i chrześcijańskich wartości dla życia społecznego i przyszłości naszego kontynentu. W tym kontekście zaczyna się głośniej mówić o tym, że tożsamość kulturowa Europy nie może być zaduszana, tylko powinna być odkrywana, umacniana i promowana.

Abp Jurkovič wskazuje, że obecność Stolicy Apostolskiej na forum międzynarodowych organizacji jest bardzo ważnym elementem wnoszącym m.in. inne spojrzenie na dokonujące się procesy. „Pokazujemy, że interes narodowy czy międzynarodowy nigdy nie może brać góry na dobrem poszczególnych obywateli”. Podobnie jest z globalizacją. „Nie można na to zjawisko patrzeć tylko z pozycji ideologicznej, ale trzeba starać się odkrywać społeczny wymiar globalizacji, bazującej na powszechnie podzielanych wartościach: poszanowaniu praw człowieka i godności ludzkiej” – zauważa watykański obserwator przy siedzibie ONZ w Genewie.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-09 08:47:23
miniaturka

Nigeria: pełzająca wojna na ukrytym froncie

Kard. John Onaiyekan wskazuje, że władze Nigerii utraciły zaufanie społeczne.
2018-07-09 09:14:55
miniaturka

Papież o pielgrzymce do Bari i niedzieli morza

Wymownym znakiem jedności chrześcijan nazwał Papież Franciszek dzień modlitwy i refleksji w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie, który odbył się w sobotę w Bari. Nawiązał też do obchodów „niedzieli morza”, poświęconej marynarzom i rybakom.
2018-07-09 09:40:43
miniaturka

Kard. Ranjith: władze zniszczyły oświatę

Sri Lanka boryka się z niskim poziomem nauczania i marginalizowaniem religii w szkołach. W obronie systemu oświaty, przed jego zupełną zapaścią występuje arcybiskup stołecznego Colombo.
2018-07-09 10:51:40
miniaturka

Kard. Grocholewski: ludzie wewnętrznie wolni są zdolni budować prawdziwą wolność narodu

- Maryjo, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli – mówił kard. Grocholewski w homilii podczas Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.
2018-07-09 11:15:55
miniaturka

Rybnik: zakończył się obóz Youth Camp Rybnik

Mszą św. posłania, przemarszem na Rynek Rybnika oraz koncertem zakończył się obóz Youth Camp Rybnik, który został zorganizowany we współpracy duszpasterstwa akademickiego DAR z Rybnika, miasta Rybnik oraz Uniwersytetu Ekonomicznego.
2018-07-09 11:41:08
miniaturka
play

African Music School: Już jest! Teledysk do Symfonii Afrykańskiej o miłości i pokoju

Powstał piękny i pełen radości teledysk do Symfonii Afrykańskiej - Symfonii Pokoju. To iskra ogromnej nadziei w kraju tak bardzo skrzywdzonym przez wojnę. Wzruszające przesłanie dla świata.