Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-26 09:00
AC / Michał Król SJ

Abp Jurkovič do ONZ: potrzeba regulowania działań korporacji międzynarodowych

Abp Ivan Jurkovič, Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie, zabrał głos na zebraniu Rady Praw Człowieka.

Autor/źródło: photogenica.pl, 4

Działania międzynarodowych korporacji powinny być należycie regulowane, aby powodowane etycznym podejściem mogły zapewnić przyzwoity poziom życia. Powinno się to realizować poprzez szacunek do ludzkiej godności, a nie same interesy ekonomiczne. To apel Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie. Abp Ivan Jurkovič zabrał głos na zebraniu Rady Praw Człowieka.

Watykański dyplomata zwrócił uwagę, że międzynarodowe korporacje i umowy, jakie zawierają z państwami nie zawsze uderzają wprost w ochronę praw człowieka, niekiedy jednak, zawężają możliwości, jakie dany kraj posiada w ich wypełnianiu. Przypomniał on też, że historia najnowsza uczy nas, że systematyczne pogwałcanie praw człowieka przez niektóre korporacje prowadzi choćby do wymuszonej migracji.

Abp Jurkovič wskazał, że podstawowym oczekiwaniem społeczeństwa od świata biznesu jest szanowanie praw człowieka. To jednak nie dzieje się, kiedy firmy przechwytują ziemię, eksploatują surowce i monopolizują rynki nasion – odbierając niezbędne minimum do życia – mówił słoweński arcybiskup. Prawa człowieka nie mogą być odseparowane od troski o środowisko, którego dobry stan jest kluczowy dla ludzkiego życia – dodał hierarcha.

Watykański dyplomata zwrócił uwagę, że Stolica Apostolska zawsze przypominała konieczność odpowiednich regulacji działań korporacji międzynarodowych i także dziś podkreśla potrzebę krytycznej ewaluacji wpływów decyzji ekonomicznych na środowisko.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-26 08:34:44
miniaturka

Papież zachęca do współpracy między katolickimi szkołami i uczelniami

Katolickie ośrodki edukacyjny muszą ze sobą bliżej współpracować, aby zwiększyć swój potencjał i odpowiedzieć na dzisiejsze wyzwania. Niezbędne jest jednak zachowanie własnej katolickiej tożsamości.
2018-06-26 08:42:51
miniaturka
play

Oddał życie Bogu. Zwykły człowiek, który miał taką moc

- Wymagał od siebie. Był to człowiek, który był przygotowany na męczeństwo - opowiadał o bł. Michale Czartoryskim o. Marek Miławicki OP, historyk z Dominikańskiego Instytutu Historycznego.
2018-06-26 08:47:47
miniaturka

Licheń: XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich

W najbliższą niedzielę, 1 lipca, do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu przybędą przedstawiciele polskiej wsi na XXVI Ogólnopolską Pielgrzymkę Sołtysów i Środowisk Wiejskich.
2018-06-26 09:10:54
miniaturka

20-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Tęskniącej – Powsińskiej

Rocznica będzie okazją do modlitw dziękczynno-błagalnych przez wstawiennictwo Powsińskiej Madonny.
2018-06-26 09:17:04
miniaturka

76. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet KL Auschwitz

W 76. rocznicę utworzenia karnej kompanii kobiet KL Auschwitz odbyły się główne uroczystości, upamiętniające powstanie podobozu KL Auschwitz Frauenstrafkompanie Bór/Budy.
2018-06-26 09:34:05
miniaturka
play

Napór ideologiczny? Abp Gądecki: Polacy się nie poddają

Dlaczego w katolickiej Irlandii ludzie przestali słuchać kościoła? Co by było, gdyby to Kościół katolicki chciał wydrukować ulotki u organizacji LGBT? Co przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uważa o Amoris Laetitia?